X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj forum poleć artykuł znajomemu A A A

Autocasco PZU S.A. - udziały własne

2008-05-20 15:28 wtorek
Udział własny to część odszkodowania, którą ubezpieczający ponosi z „własnej kieszeni”. Może być określony procentowo (np. 20% udział własny w szkodzie) lub kwotowo (np. 100 zł udział własny w szkodzie). Ponieważ niewielu klientów czyta ogólne warunki ubezpieczenia, niektórych może spotkać niemiła niespodzianka, kiedy wypłacone odszkodowanie zostanie pomniejszone o często znaczne kwoty.

Mało kto wie, że większość ubezpieczycieli stosuje udział własny do 30% jeżeli w chwili wypadku, kolizji kierowca przekroczył dozwoloną prędkość o więcej niż 30 km/h – czyli, jeżeli w chwili wypadku, kierowca jechał po terenie zabudowanym z prędkością 85 km/h, odszkodowanie może zostać zmniejszone aż o 1/3! Niektórzy powiedzą, że nikt nie jeździ z taką prędkością po terenie zabudowanym, tymczasem według danych Policji, na terenie Warszawy, przeciętna prędkość to ok. 90 km/h!

Przekroczenie prędkości, to nie jedyne wykroczenie, za które ubezpieczyciele obniżają wysokość wypłacanego odszkodowania. Na liście znajduje się jeszcze – nie ustąpienie pierwszeństwa, nie zastosowanie się do znaku STOP czy rozmowa przez telefon bez zestawu słuchawkowego.

Wybierając ubezpieczenie warto, poza ceną, zwrócić uwagę właśnie na udziały własne oraz franszyzy.  Może się okazać, że „zaoszczędzone” 100 zł składki, przełoży się na odszkodowanie pomniejszone o kilka tysięcy złotych.


Udziały własne w ubezpieczeniu Autocasco PZU S.A. :

Dla umów zawartych przed 1 czerwca 2008 r.:


 1. 10% udział własny przy szkodzie z „AC Kradzież” jeżeli nie zostaną zainstalowane wymagane dodatkowe zabezpieczenia przeciwkradzieżowe (w szczególnych przypadkach)
 2. dla klienta indywidualnego: udział własny 10% w kolejnej szkodzie z „AC Kradzież” jeżeli w ciągu ostatnich trzech lat wystąpiła 1 kradzież,
 3. dla klienta indywidualnego: udział własny 20% w kolejnej szkodzie z „AC Kradzież” jeżeli w ciągu ostatnich trzech lat wystąpiły 2 kradzieże,
 4. udział własny 10% odszkodowania jeżeli okres eksploatacji pojazdu wynosi powyżej 9 lat,
 5. udział własny 10% odszkodowania jeżeli w okresie 6 miesięcy poprzedzających zawarcie umowy ubezpieczenia obecny posiadacz pojazdu nie ubezpieczał w zakresie autocasco tego pojazdu w żadnym zakładzie ubezpieczeń i nie posiadał ubezpieczenia innego pojazdu w zakresie autocasco w PZU S.A.,
 6. udział własny w kwocie 25% odszkodowania jeżeli kierujący pojazdem w chwili zdarzenia przekroczył prędkość o co najmniej 30 km/h ,
 7. w szkodach polegających na kradzieży części lub wyposażenia pojazdu, stosuje się udział własny w wysokości: 20% odszkodowania przy drugiej szkodzie w tym samym pojeździe w okresie ostatnich 12 miesięcy, a przy trzeciej i kolejnej szkodzie – 50% odszkodowania,
 8. jeżeli nie umówiono się inaczej, to: w przypadku gdy ubezpieczony i posiadacz pojazdu są w wieku powyżej 25 lat, a osoba uprawniona do korzystania z pojazdu poniżej 26 lat – udział własny w szkodzie z „AC z ruchu i postoju” wynosi 10% odszkodowania,
 9. jeżeli nie umówiono się inaczej, to: w przypadku gdy ubezpieczony lub posiadacz pojazdu są w wieku poniżej 23 lat – udział własny w każdej szkodzie wynosi 25% odszkodowania,
 10. jeżeli nie umówiono się inaczej, to: w przypadku gdy ubezpieczony lub posiadacz pojazdu są w wieku poniżej 26 lat i nie mniej niż 23 lata – udział własny w każdej szkodzie wynosi 15% odszkodowania,
 11. jeżeli nie umówiono się inaczej, to: w przypadku gdy ubezpieczony lub posiadacz pojazdu jest w wieku poniżej 23 lat, a w okresie 12 miesięcy, poprzedzającym zawarcie umowy ubezpieczenia nie miał szkody, za którą wypłacono odszkodowanie – udział własny w każdej szkodzie wynosi 15% odszkodowania,
Dla umów zawartych po 1 czerwca 2008 r.:
 1. Udział własny w wysokości 25% odszkodowania – w przypadku, gdy w chwili zdarzenia kierujący ubezpieczonym pojazdem przekroczył dopuszczalną prędkość o co najmniej 30km/h,
 2. Udział własny w wysokości 20% odszkodowania przy drugiej szkodzie w tym samym pojeździe w okresie 12 miesięcy poprzedzających dzień powstania szkody, a przy trzeciej i kolejnej szkodzie – 50% odszkodowania – w przypadku szkód polegających na kradzieży części lub wyposażenia pojazdu.
 3. Udział własny w wysokości 25% odszkodowania – w przypadku, gdy ubezpieczony lub osoba uprawniona do korzystania z pojazdu nie przekroczyła wieku 26 lat, chyba, że w umowie ubezpieczenia postanowiono inaczej (zastosowana została zwyżka składki)
 4. Udział własny w szkodach polegających na kradzieży pojazdu w wysokości zależnej od liczby kradzieży pojazdu w okresie 3 lat poprzedzających okres ubezpieczenia, według następujących zasad:
  • dla klienta indywidualnego i przedsiębiorcy posiadającego do pięciu samochodów:
   • po pierwszej kradzieży pojazdu - 10% odszkodowania
   • po dwóch kradzieżach pojazdu - 20% odszkodowania
  • dla przedsiębiorcy posiadającego więcej niż pięć samochodów:
   • po dwóch kradzieżach pojazdu - 10% odszkodowania
   • po trzech kradzieżach pojazdu - 20% odszkodowania
 5. Możliwość obniżenia składki ubezpieczeniowej poprzez zastosowanie dobrowolnego udziału własnego w szkodzie w wysokości 10% lub 20% sumy ubezpieczenia określonej w umowie.

Michał Mostowski
Zobacz także
« powrót do działu: Ubezpieczenia AC
« zapisz się na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Diagnostyka - rozpoznawanie choroby przez wykwalifikowany personel ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.