X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Praca aktuariusza? - trzeba to lubiæ

2009-10-26 08:30 poniedzia³ek
Robert Pusz – Od 11 lat pracownik Biura Aktuarialnego PZU, aktualnie kierownik zespo³u ds. oceny ryzyka ubezpieczeniowego i prognozowania. W swojej dotychczasowej pracy zajmowa³ siê tematami zwi±zanymi z kalkulacj± taryf, rezerw czy reasekuracj±. W ostatnich latach g³ównym tematem jego pracy oraz zainteresowañ jest tematyka zarz±dzania ryzykiem w firmie ubezpieczeniowej, a w szczególno¶ci nowy system wyp³acalno¶ci Solvency II.

Aktuariusz. Dla wiêkszo¶ci ludzi to s³owo zbyt wiele nie mówi. Proszê przybli¿yæ naszym czytelnikom, czym zajmuje siê aktuariusz?

Aktuariusz wykonuje czynno¶ci w zakresie matematyki ubezpieczeniowej, finansowej i statystyki. W szczególno¶ci do jego g³ównych zadañ nale¿y ustalenie warto¶ci rezerw techniczno-ubezpieczeniowych czy kalkulacja marginesu wyp³acalno¶ci. To s± zadania, do których obliguje Ustawa o dzia³alno¶ci Ubezpieczeniowej. Innymi zadaniami mog± byæ kalkulacja sk³adek ubezpieczeniowych czy pomiar ryzyk ponoszonych przez firmê ubezpieczeniow±.

Jak± drogê trzeba przej¶æ, ¿eby zostaæ aktuariuszem? Czy s± jakie¶ specjalne kierunkowe studia, które przygotowuj± do tego zawodu?

Aby zostaæ aktuariuszem nale¿y posiadaæ wykszta³cenie wy¿sze i zdaæ pañstwowy egzamin sk³adaj±cy siê z czterech czê¶ci: matematyki finansowej, matematyki ubezpieczeñ ¿yciowych, matematyki ubezpieczeñ maj±tkowych oraz prawdopodobieñstwa i statystyki. Dodatkowo nale¿y odbyæ dwuletni sta¿ pod kierunkiem aktuariusza. Z rozpoczêciem sta¿u nie trzeba czekaæ do zdania egzaminów, dobrze jest rozpocz±æ go wcze¶niej.

Przedmioty zwi±zane z tematyk± aktuarialn± wyk³adane s± na wielu kierunkach w ramach studiów magisterskich, zarówno na uniwersytetach, politechnikach, jak i uczelniach ekonomicznych. Zwykle s± to kierunki typu matematyka czy ekonomia. Poza tym s± prowadzone studia podyplomowe przygotowuj±ce do zdania odpowiednich egzaminów.

W Polsce mamy tylko oko³o 200 aktuariuszy? Sk±d tak ma³a liczba osób wykonuj±cych tak± profesjê?

My¶lê, ¿e powodów mo¿e byæ kilka. Po pierwsze zawód aktuariusza jest stosunkowo m³ody na polskim rynku w porównaniu do rynków europejskich bardziej rozwiniêtych. Po drugie same egzaminy s± do¶æ trudne i radz± sobie z nimi g³ównie osoby, które studiowa³y na odpowiednich kierunkach (choæ zdarzaj± siê wyj±tki). Po trzecie liczba miejsc pracy dla aktuariusza jest w Polsce stosunkowo niewielka i nawet w przypadku 200 aktuariuszy na obecn± chwilê - rynek pracy wydaje siê byæ mocno nasycony.

Jakie trzeba mieæ predyspozycje aby wykonywaæ ten elitarny zawód?

Przede wszystkim trzeba to lubiæ. Praca aktuariusza to czêsto budowa odpowiednich modeli matematycznych od pocz±tku, wiêc wymagana jest inwencja. Oczywi¶cie trzeba umieæ my¶leæ w sposób analityczny i logiczny. Trzeba te¿ pamiêtaæ o tym, ¿e praca aktuariusza to nie tylko wzory matematyczne. Czêsto trzeba znaæ obs³ugê baz danych np. SQL czy jêzyki programowania, jak choæby VBA. Czasem trzeba poznaæ jaki¶ specjalistyczny program informatyczny (np. do kalkulacji rezerw), wiêc umiejêtno¶æ szybkiego uczenia i przygotowanie informatyczne s± równie¿ istotne.

Co poradzi³by Pan m³odym studentom, którzy planuj± w przysz³o¶ci zostaæ aktuariuszami? W jaki sposób i w którym momencie powinni zacz±æ przygotowania do tego zawodu?

Wydaje siê, ¿e najlepiej zdecydowaæ siê na odpowiedni kierunek studiów np. matematyka na Uniwersytecie Warszawskim. W praktyce po czwartym roku studiów studenci maj± za sob± przedmioty, które zdaje siê na egzaminie pañstwowym, wiêc s± dobrze do nich przygotowani. Sama praca pod okiem aktuariusza czêsto zaczyna siê na pi±tym roku studiów lub po studiach. Moim zdaniem nie ma sensu du¿o wcze¶niej rozpoczynaæ pracy w zawodzie, bo potem mo¿e brakowaæ czasu na napisanie pracy magisterskiej i jej obronê.

ROZMAWIA£: Piotr Szostakiewicz