X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Pytanie Czytelnika: Bezp³atna opieka zdrowotna zatrudnionego na 1/4 etatu

2011-08-16 10:15 wtorek
Jestem zatrudniona na 1/4 etatu. Spogl±daj±c na listê p³ac zauwa¿y³am, ¿e od mojego wynagrodzenia pracodawca nie odprowadza sk³adki na ubezpieczenie zdrowotne. Poszpera³am w Internecie i okaza³o siê, ¿e po prostu „nie ma z czego wyj¶æ”. Tylko ¿e teraz nie wiem, czy mogê pój¶æ do dentysty lub lekarza rodzinnego i wystarczy RMUA? Czy ten dokument nie bêdzie respektowany?

Odpowiedzi udziela Przemys³aw Gogojewicz, ekspert w zakresie prawa pracy i ubezpieczeñ spo³ecznych.

Obowi±zek op³acania sk³adek z ubezpieczenia zdrowotnego pracowników jest bezwzglêdny. Na tej podstawie pracownik jest ubezpieczony zdrowotnie i mo¿e korzystaæ np. z pomocy stomatologicznej. Je¶li jest Pani zatrudniona na ¼ etatu i otrzymuje niskie wynagrodzenie warto sprawdziæ, czy sk³adka zdrowotna nie przewy¿sza zaliczki na podatek. Je¶li tak jest, konieczne bêdzie obni¿enie sk³adki do wysoko¶ci zaliczki.

W praktyce wystêpuj± jednak przypadki, kiedy sk³adka zdrowotna wynosi 0 z³. Bêd±c zatrudnionym na podstawie umowy o pracê pracownik – bez wzglêdu na wysoko¶æ otrzymywanego wynagrodzenia – jest wówczas obowi±zkowo ubezpieczony zarówno w zakresie ubezpieczeñ spo³ecznych (ubezpieczenia: emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe), jak i w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego, nawet gdy sk³adka zdrowotna wynosi 0 z³. Wynika to z prostej zale¿no¶ci: je¶li przy niskim dochodzie zaliczka na podatek dochodowy wynosi 0 z³, to sk³adkê na ubezpieczenie zdrowotne obni¿a siê do wysoko¶ci tej zaliczki, czyli te¿ do 0 z³.

Jak stanowi art. 83 ust. 1 ustawy o ¶wiadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze ¶rodków publicznych, je¶li obliczona sk³adka na ubezpieczenie zdrowotne w wysoko¶ci 9% podstawy wymiaru jest wy¿sza od zaliczki na podatek dochodowy, to wówczas sk³adka zdrowotna obliczona za poszczególne miesi±ce powinna zostaæ obni¿ona do wysoko¶ci tej zaliczki. W takiej sytuacji p³atnik sk³adek przekazuje sk³adkê zdrowotn± w wysoko¶ci obni¿onej do kwoty zaliczki.

Warto wiedzieæ, ¿e p³atnicy sk³adek nie s± zobowi±zani do informowania ubezpieczonych o wysoko¶ci przekazanych sk³adek przy wykorzystaniu formularza ZUS RMUA. Formularz ZUS RMUA, podobnie jak imienny raport miesiêczny przekazywany do ZUS, powinien zawieraæ informacje dotycz±ce ubezpieczonego, tj. jego numery identyfikacyjne (PESEL, NIP) oraz nazwisko i imiê. Zatem kwestie tê nale¿y niezw³ocznie rozwi±zaæ przekazuj±c do ZUS zaleg³e raporty. Dokumentem ubezpieczeniowym jest obecnie druk ZUS RMUA, potwierdzaj±cy odprowadzanie sk³adek do ZUS.

P³atnik sk³adek zobowi±zany jest do z³o¿enia imiennego raportu miesiêcznego koryguj±cego, w formie nowego dokumentu zawieraj±cego wszystkie prawid³owe dane, je¿eli po z³o¿eniu imiennego raportu miesiêcznego wystêpuje konieczno¶æ korekty danych uprzednio wykazanych. Nieprawid³owo¶ci mog± zostaæ stwierdzone przez p³atnika sk³adek we w³asnym zakresie lub przez ZUS.
Ustawa o systemie ubezpieczeñ spo³ecznych wprowadzi³a równie¿ obowi±zek podawania w informacji przekazywanej ubezpieczonemu przez p³atnika sk³adek symbolu wojewódzkiego oddzia³u Narodowego Funduszu Zdrowia, do którego przekazywana jest sk³adka na ubezpieczenie zdrowotne.

W celu realizacji tego zapisu formularz ZUS RMUA zawiera nastêpuj±ce dodatkowe informacje umieszczone w dolnej czê¶ci formularza:
  • dane identyfikacyjne osoby ubezpieczonej, 
  • dane dotycz±ce okresu, którego raport dotyczy, 
  • kod wojewódzkiego oddzia³u Narodowego Funduszu Zdrowia, 
  • podpis p³atnika sk³adek lub osoby przez niego upowa¿nionej i piecz±tka adresowa p³atnika.
P³atnik sk³adek przekazuje do ZUS imienne raporty miesiêczne, sk³adkowe ZUS RCA lub ZUS RZA i ¶wiadczeniowe ZUS RSA, po up³ywie ka¿dego miesi±ca kalendarzowego, w terminie ustalonym dla rozliczania sk³adek. Je¿eli obowi±zek ubezpieczeñ spo³ecznych wygas³ w ci±gu miesi±ca kalendarzowego, p³atnik sk³adek przekazuje raport za okres ubezpieczenia w danym miesi±cu, w terminie i na zasadach ogólnych.

P³atnik sk³adek jest zobowi±zany do przekazania ubezpieczonemu wszystkich informacji, które by³y zawarte w imiennych raportach miesiêcznych, sk³adanych przez p³atnika do ZUS. Informacje te powinny byæ przekazane na pi¶mie w celu ich weryfikacji. Wyj±tek stanowi± jedynie cz³onkowie s³u¿by zagranicznej wykonuj±cy obowi±zki s³u¿bowe w placówce zagranicznej, którym informacja o sk³adkach przekazywana jest w formie elektronicznej, ale po uprzednim uzyskaniu ich zgody.

Raport (informacja) przekazany ubezpieczonemu zawiera miesi±c i rok, których raport dotyczy. Powinien ³±czyæ wiêc w sobie zawarto¶æ wszystkich raportów przekazanych do ZUS za ubezpieczonego za dany okres rozliczeniowy.

Podstawa prawna:
Rozporz±dzenie ministra pracy i polityki spo³ecznej z dnia 23 pa¼dziernika 2009 r. w sprawie okre¶lenia wzorów zg³oszeñ do ubezpieczeñ spo³ecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesiêcznych i imiennych raportów miesiêcznych koryguj±cych, zg³oszeñ p³atnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych koryguj±cych, zg³oszeñ danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz.U. z 2009 Nr 186 poz.1444 ze zm.).

Przemys³aw Gogojewicz

Specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeñ spo³ecznych
www.gogojewicz.com