X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Pytanie Czytelnika: Wysoko¶æ zasi³ku chorobowego dla ciê¿arnej

2011-12-12 12:25 poniedzia³ek
Jestem w ci±¿y i pozostajê na zwolnieniu lekarskim. Jestem zatrudniona na pe³en etat. W zwi±zku z ci±¿± wynagrodzenie przekazuje na mój rachunek ZUS. Chcia³abym jednak wiedzieæ, w jaki sposób, w oparciu o jakie kryteria naliczany jest zasi³ek chorobowy?

Odpowiedzi udziela Przemys³aw Gogojewicz specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeñ spo³ecznych:

Zgodnie z art. 11 ustawy o ¶wiadczeniach pieniê¿nych z ubezpieczenia spo³ecznego w razie choroby i macierzyñstwa, miesiêczny zasi³ek chorobowy wynosi 100 % podstawy wymiaru zasi³ku, je¿eli niezdolno¶æ do pracy lub niemo¿no¶æ wykonywania pracy przypada w okresie ci±¿y.

Zgodnie z brzmieniem art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o ¶wiadczeniach pieniê¿nych z ubezpieczenia spo³ecznego w razie choroby i macierzyñstwa, podstawê wymiaru zasi³ku chorobowego przys³uguj±cego ubezpieczonemu bêd±cemu pracownikiem stanowi przeciêtne miesiêczne wynagrodzenie wyp³acone za okres 12 miesiêcy kalendarzowych poprzedzaj±cych miesi±c, w którym powsta³a niezdolno¶æ do pracy

W sytuacji, gdy niezdolno¶æ do pracy powsta³a przed up³ywem 12. miesiêcy kalendarzowych zatrudnienia, podstawê wymiaru zasi³ku chorobowego stanowi przeciêtne miesiêczne wynagrodzenie za pe³ne miesi±ce kalendarzowe tego ubezpieczenia (art. 36 ust. 2 u.¶.p.). Podstawê wymiaru zasi³ku chorobowego za jeden dzieñ niezdolno¶ci do pracy stanowi jedna trzydziesta czê¶æ tego wynagrodzenia stanowi±cego podstawê wymiaru zasi³ku (art. 36 ust. 3 u.¶.p.)

Podstawê wymiaru zasi³ku chorobowego ustala siê z uwzglêdnieniem wynagrodzenia uzyskanego u p³atnika sk³adek w okresie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w trakcie którego powsta³a niezdolno¶æ do pracy (art. 36 ust. 4 u.¶.p.).
Nale¿y przez to równie¿ rozumieæ zatrudnienie u tego samego pracodawcy na podstawie kolejno po sobie nastêpuj±cych umów o pracê - przy ustalaniu podstawy wymiaru zasi³ku chorobowego wynagrodzenie wyp³acone z tytu³u tych umów sumuje siê. Nie traktuje siê przy tym jako przerwy w ubezpieczeniu przerwy przypadaj±cej na dzieñ ustawowo wolny od pracy. 

Przeciêtne miesiêczne wynagrodzenie stanowi±ce podstawê wymiaru zasi³ku chorobowego ustala siê przez podzielenie wynagrodzenia osi±gniêtego przez ubezpieczonego bêd±cego pracownikiem (zgodnie z art. 3 u.¶.p. - wynagrodzeniem jest przychód pracownika stanowi±cy podstawê wymiaru sk³adek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potr±conych przez pracodawcê sk³adek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe) za okres, o którym mowa w art. 36 ust. 1 i 2 u.¶.p., przez liczbê miesiêcy, w których wynagrodzenie to zosta³o osi±gniête (art. 38 ust. 1 u.¶.p.). 

Zasadê tê stosuje siê odpowiednio przy ustalaniu podstawy wymiaru ¶wiadczenia rehabilitacyjnego, zasi³ku wyrównawczego, zasi³ku macierzyñskiego i zasi³ku opiekuñczego (art. 47 u.¶.p.). 

Podstawa prawna:
Ustawa o ¶wiadczeniach pieniê¿nych z ubezpieczenia spo³ecznego w razie choroby i macierzyñstwa (Dz. U. 2005 Nr 31 poz. 267 ze zm.)

Przemys³aw Gogojewicz

Specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeñ spo³ecznych
www.gogojewicz.com