X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Pytanie Czytelnika: Sk³adki na ubezpieczenie spo³eczne za pracownika prowadz±cego pozarolnicz± dzia³alno¶æ gospodarcz±

2013-01-14 14:20 poniedzia³ek
Je¶li dana osoba prowadzi pozarolnicz± dzia³alno¶æ gospodarcz± i jednocze¶nie jest zatrudniona w niepe³nym wymiarze czasu pracy (przy czym wynagrodzenie z tego tytu³u otrzymuje z miesiêcznym przesuniêciem - w pierwszym miesi±cu zatrudnienia nie otrzyma³a wynagrodzenia i p³atnik sporz±dzi³ za ni± raport zerowy. Natomiast w pozosta³ych miesi±cach w raportach wynagrodzenie stanowi co najmniej kwotê minimalnego wynagrodzenia), to czy w miesi±cu, gdzie nie uzyska³a wynagrodzenia, z tytu³u prowadzenia dzia³alno¶ci gospodarczej ubezpieczenia spo³eczne s± obowi±zkowe, czy te¿ dobrowolne?

Nale¿y podkre¶liæ, ¿e z umowy o pracê wynika, ¿e wynagrodzenie stanowi kwotê co najmniej minimalnego wynagrodzenia. Czy w tym przypadku, z tytu³u zatrudnienia, nale¿y ustaliæ podstawê wymiaru sk³adek na ubezpieczenie spo³eczne w przeliczeniu na okres miesi±ca na podstawie faktycznego przychodu uzyskanego z tytu³u zatrudnienia (wyp³aconego) i wykazanego w raportach rozliczeniowych z³o¿onych w ZUS za dany miesi±c wyp³aty, czy te¿ wy³±cznie na podstawie umowy o pracê i wskazanego tam wynagrodzenia (niejednokrotnie nale¿nego, ale nie wyp³aconego)?

W przypadku zatrudnienia w pe³nym wymiarze czasu pracy i jednocze¶nie prowadzeniu pozarolniczej dzia³alno¶ci gospodarczej w±tpliwo¶ci nie ma - w tym przypadku ubezpieczenia spo³eczne maj± charakter dobrowolny - nawet je¶li wynagrodzenie wykazane przez pracodawcê w dokumentach rozliczeniowych stanowi kwotê "0" lub jest ni¿sze od minimalnego wynagrodzenia. Powy¿sze wynika z faktu, ¿e minimalne wynagrodzenie gwarantuje Kodeks pracy.


Odpowiedzi udziela Przemys³aw Gogojewicz, ekspert w zakresie prawa cywilnego i ubezpieczeñ spo³ecznych:

W przypadku gdy p³atnik sk³adek odprowadza za pracownika zerowy raport miesiêczny, mimo wszystko jest to dla pracownika okres sk³adkowy. Zatem, w mojej ocenie, nie musi op³aciæ sk³adki na ubezpieczenia spo³eczne i sk³adki zdrowotnej z tytu³u prowadzonej przez sobie dzia³alno¶ci gospodarczej.  

Z³o¿enie w ZUS „zerowych” imiennych raportów miesiêcznych ZUS RCA jest wymagane wówczas, gdy nowo zatrudniony pracownik swoje pierwsze wynagrodzenie otrzyma nie w miesi±cu przepracowanym, ale w kolejnym. Pierwszy miesi±c przepracowany jest dla niego miesi±cem sk³adkowym (podlega ubezpieczeniom), ale sk³adki wynosz± zero poniewa¿ s± one pochodn± od  otrzymanych w danym miesi±cu wynagrodzeñ, a w opisywanym przypadku wyp³aty nie by³o.

W takim przypadku sk³adamy imienny raport miesiêczny ZUS RCA z „zerow±” podstaw± wymiaru.

P³atnik sk³adek ma obowi±zek dokonaæ obliczenia sk³adek, potr±cenia ich z dochodów ubezpieczonych, rozliczaæ oraz op³acaæ nale¿ne sk³adki, a w szczególno¶ci przekazaæ w³a¶ciw± dokumentacjê rozliczeniow± do Zak³adu Ubezpieczeñ Spo³ecznych (art. 41-47a s.u.s.).

Comiesiêczny komplet dokumentów rozliczeniowych sk³ada siê z: deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA oraz odpowiednich raportów miesiêcznych za dany miesi±c kalendarzowy: ZUS RCA „Imienny raport miesiêczny o nale¿nych sk³adkach i wyp³aconych ¶wiadczeniach”, ZUS RZA „Raport imienny o nale¿nych sk³adkach na ubezpieczenie zdrowotne”, ZUS RSA „Raport imienny o wyp³aconych ¶wiadczeniach i przerwach w op³acaniu sk³adek”.

Rozliczenie i op³acenie sk³adek za dany miesi±c kalendarzowy przypada nie pó¼niej ni¿ do:
  • 5 dnia nastêpnego miesi±ca - dla jednostek bud¿etowych, zak³adów bud¿etowych i gospodarstw pomocniczych,
  • 10 dnia nastêpnego miesi±ca - dla osób fizycznych op³acaj±cych sk³adkê wy³±cznie za siebie
  • 15 dnia nastêpnego miesi±ca - dla pozosta³ych p³atników.
P³atnicy sk³adek zobowi±zani s± do dokonywania wp³at nale¿no¶ci z tytu³u sk³adek za dany miesi±c odrêbnymi przelewami/wp³atami, na odpowiednio wydzielone w Narodowym Banku Polskim rachunki ZUS, tj.:
  • 83101010230000261395100000 - w przypadku nale¿no¶ci z tytu³u sk³adek na ubezpieczenia spo³eczne,
  • 78101010230000261395200000 - w przypadku nale¿no¶ci z tytu³u sk³adek na ubezpieczenie zdrowotne,
  • 73101010230000261395300000 - w przypadku nale¿no¶ci z tytu³u sk³adek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych ¦wiadczeñ Pracowniczych.
P³atnik sk³adek zobowi±zany jest op³acaæ nale¿no¶ci z tytu³u sk³adek w formie bezgotówkowej w drodze obci±¿enia swojego rachunku bankowego - przy u¿yciu:
  • bankowych dokumentów p³atniczych sk³adanych za po¶rednictwem banku,
  • dokumentu elektronicznego z programu P³atnik, lub wydruku z tego programu,
  • dokumentu elektronicznego z programu informatycznego udostêpnionego p³atnikowi sk³adek przez bank,
  • dokumentu w postaci uzgodnionej z instytucj± obs³uguj±c± wp³aty sk³adek na ubezpieczenia.
Podstawa prawna:
Ustawa o systemie ubezpieczeñ spo³ecznych ( Dz.U. z 2009 Nr 205 poz. 1585 ze zm.).

Przemys³aw Gogojewicz