X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Udar mózgu a polisa na życie

2015-12-08 15:37 wtorek

Krwotoczny lub niedokrwienny – udar mózgu jest nieodwracalnym w skutkach zdarzeniem. Przypadek ten kończy się najczęściej trwałym uszczerbkiem na zdrowiu z częściowym paraliżem włącznie. Polisy NNW wliczają udar w zakres ubezpieczenia, ale nie dla każdego na tych samych warunkach.
W Polsce z każdym rokiem rejestruje się około 70 tys. nowych zachorowań, z czego aż 30 tys. przypadków kończy się śmiercią w pierwszym miesiącu od zdiagnozowania. Udar częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet, a sama przypadłość jest trzecią przyczyną śmierci na świecie. Poza ryzykiem zgonu wiele osób, które udar przeżyły, cierpi trwałe kalectwo uniemożliwiające samodzielną egzystencję.

    Porównaj polisy na życie

Choroba poważna

Udar mózgu, a także zawał serca czy nowotwór złośliwy są – w rozumieniu towarzystw ubezpieczeniowych – uznawane za choroby poważne. Przyczyn udaru mózgu jest wiele. Najczęściej czynnikami odpowiedzialnymi są zaburzenia krążenia krwi w mózgu. W większości przypadków udar wywołuje nagłe zatrzymanie dopływu krwi do mózgu. Rzadziej, bo tylko w co piątym przypadku, zdarza się krwotoczny udar mózgu. Polega on na tym, że z uszkodzonych naczyń krwionośnych krew wylewa się bezpośrednio do mózgu lub przestrzeni znajdującej się pomiędzy mózgiem a czaszką, niszcząc po drodze zdrowe tkanki.

Decyduje wiek

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) obejmuje zdarzenia powstałe w życiu codziennym w oparciu o stopień ryzyka – tzw. pakiet podstawowy oznacza trwały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć. Udar mózgu czy zawał serca także mieszczą się w tym pakiecie, o ile ubezpieczony nie przekroczył określonej w umowie granicy wieku. Jeśli tak się stanie, towarzystwa ubezpieczeniowe oferują polisę dodatkową czy zwiększają kwotę opłacanej już składki. Im osoba starsza, tym pojawia się więcej ograniczeń na drodze do zawarcia umowy ubezpieczenia NNW z ryzykiem zawału serca lub udaru mózgu. Powszechnie za względnie bezpieczną uważa się granicę 55 lat. Po tym wieku ryzyko wystąpienia udaru zwiększa się z upływem każdej dekady dwukrotnie.

Przeżył i nie przeżył

Udar mózgu nie musi skończyć się tragicznie, a w niektórych przypadkach dochodzi do minimalnego pogorszenia stanu zdrowia. Bardzo dużo zależy od skierowania pacjenta na rehabilitację niezwłocznie po doznanym udarze. Przy czym należy liczyć się z długim okresem trwania leczenia, które nie zawsze prowadzi do spodziewanych rezultatów czy pełnego przywrócenia utraconych funkcji. Rehabilitacja powinna być kontynuowana także w warunkach domowych i na bieżąco konsultowana, aby nie doszło do pogorszenia stanu zdrowia chorego. Kiedy dochodzi do wypłaty odszkodowania? Oczywiście, w przypadku śmierci ubezpieczonego osoba wskazana w polisie otrzymuje finansowe zadośćuczynienie zgodne z zapisami umowy. Jeśli natomiast ubezpieczony przeżyje, nie oznacza to, że świadczenie zostanie mu wypłacone automatycznie. Najpierw wymagane jest dostarczenie dokumentacji medycznej, z której będzie wynikał np. stopień utraty zdrowia na skutek przebytego udaru mózgu.

Michał Ratajczak

    Twoje ubezpieczenie