X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Borelioza - jak siê przed ni± ochroniæ?

2016-04-07 15:43 czwartek
Z raportu Pañstwowego Zak³adu Higieny wynika, ¿e w Polsce liczba zachorowañ na boreliozê z roku na rok wzrasta. W 2015 r. wykryto prawie 14 tys. przypadków choroby, to jest 5 razy wiêcej ni¿ w roku 2010. Jest to o tyle powa¿na choroba, ¿e trudno j± zdiagnozowaæ i mo¿e daæ o sobie znaæ dopiero po kilku latach. Czy mo¿emy siê przed ni± uchroniæ?   

Przede wszystkim powinni¶my siê zastanowiæ, jaki sposób ochrony nas interesuje. Mo¿emy bowiem chroniæ siebie i bliskich ograniczaj±c przebywanie w miejscach nara¿onych na aktywno¶æ kleszczy, a tak¿e poszukaæ rozwi±zañ zabezpieczaj±cych nas finansowo przed przykrymi skutkami tej choroby (np. zapalenie mózgu lub rdzenia krêgowego). Takie zabezpieczenie w szczególno¶ci powinny rozwa¿yæ osoby, które z racji uprawiania zawodu s± nara¿one na styczno¶æ z kleszczami. 
 

    Porównaj oferty ubezpieczeñ na wypadek powa¿nego zachorowania

Obrona przed kleszczem
 
Pajêczaki (kleszcze) ¿yj± w strefie przygruntowej, w miejscach wilgotnych i obfitych w ro¶linno¶æ, a wiêc na skraju lasu, na ³±kach, w bujnie poro¶niêtych okolicach rzek i jezior, zagajnikach i parkach. Mo¿emy te¿ je spotkaæ w domowych ogrodach. Zapobiec uk±szeniom kleszczy mo¿emy przez:
 
  1. Odpowiedni strój - ubrania powinny szczelnie zakrywaæ jak najwiêksz± czê¶æ naszego cia³a: spodnie z d³ugimi nogawkami i ¶ci±gaczami, zakryte buty, bluzki i kurtki z d³ugim rêkawem i ¶ci±gaczami. 
  2. Preparaty odstraszaj±ce kleszcze - tzw. repelenty w postaci kremów lub aerozoli. Najbardziej bezpieczne s± preparaty zawieraj±ce mieszaninê naturalnych olejków eterycznych (zw³. lawendowego, cytrynowego, go¼dzikowego, melisowego, miêtowego), których zapach odstrasza owady i pajêczaki.
 
Gdy ju¿ dosz³o do ugryzienia
 
Nale¿y wtedy jak najszybciej usun±æ intruza, poniewa¿ kleszcz zaka¿a borelioz± nie od razu, ale dopiero po ok. 24-48 godzinach ¿erowania na ciele. 
 
- Najbardziej charakterystyczny dla tej infekcji jest tzw. rumieñ wêdruj±cy, czyli powiêkszaj±ce siê zaczerwienienie o ¶rednicy co najmniej 5 cm. Zwykle pojawia siê on miêdzy 6. i 60. dniem od uk±szenia przez kleszcze i przeja¶nia w ¶rodku – mówi epidemiolog i specjalista medycyny rodzinnej lek. med. Agnieszka Motyl. Zwraca te¿ uwagê na to, ¿e rumieñ wystêpuje jedynie w 70-80 proc. przypadków i z tego powodu boreliozê jest trudno zdiagnozowaæ. 

W przypadku, gdy rumieñ nie wyst±pi warto jest obserwowaæ wszystkie nietypowe objawy jak np. stan podgor±czkowy, bóle miê¶ni, czy bóle g³owy.

Borelioza mo¿e wywo³aæ równie¿ dolegliwo¶ci neurologiczne, takie jak zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych oraz nerwu twarzowego. Mo¿e te¿ powodowaæ zaburzenia pamiêci i koncentracji uwagi, ci±g³e zmêczenie, zawroty g³owy, a nawet zmiany osobowo¶ci.

Bardzo wa¿ne jest wczesne rozpoznanie choroby, poniewa¿ dopiero wówczas s± du¿e szanse na szybkie jej wyleczenie. 

Jak leczyæ i zabezpieczyæ?
 
Leczenie boreliozy trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu tygodni jednym z antybiotyków z kilku ró¿nych grup: doksycyklina, amoksycylina, cefuroksym, ceftriakson, cefotaksym lub penicylina G. 
 
- Je¶li leczenie zostanie rozpoczête do 4. tygodni od wyst±pienia objawów, jego skuteczno¶æ siêga 90 proc. – podkre¶la epidemiolog.
 
Na polskim rynku ubezpieczeniowym nie ma zbyt wiele polis na ¿ycie zabezpieczaj±cych równie¿ na wypadek zachorowania na boreliozê. Znale¼æ mo¿emy nieliczne oferty umów dodatkowych do ubezpieczenia na ¿ycie proponuj±ce zabezpieczenie finansowe jedynie na skutki boreliozy. Rozszerzenie o powa¿ne zachorowanie, jakim jest borelioza znajdujemy m.in. w ubezpieczeniu grupowym PZU czy Nationale Nederlanden. AVIVA natomiast przewiduje wyp³atê ¶wiadczenia w momencie, gdy jest wdro¿one leczenie szpitalne lub gdy po 12 miesi±cach od rozpoczêcia leczenia nie nast±pi³a poprawa, a ubezpieczony jest ca³kowicie niezdolny do dalszej pracy. 

Nale¿y jednak pamiêtaæ, ¿e niezale¿nie od wybranej opcji zabezpieczenia siê powinni¶my pamiêtaæ o zasadach postêpowania:

 po powrocie do domu najlepiej jest umyæ ca³e cia³o szczotk±
 je¿eli ju¿ zlokalizowali¶my kleszcza na ciele, nale¿y go jak najszybciej usun±æ, poniewa¿ do zaka¿enia  dochodzi dopiero po 24-48 godzinach ¿erowania
 je¿eli po usuniêciu kleszcza zauwa¿yli¶my rumieñ, powinni¶my udaæ siê do lekarza
 w przypadku gdy rumieñ nie wyst±pi, warto obserwowaæ wszystkie nietypowe objawy jak np. stan  podgor±czkowy, bóle miê¶ni czy bóle g³owy
 
 
 
W artykule wykorzystano materia³y informacyjne PAP
Irena Jedinskaja

    Zabezpiecz siebie i najbli¿szych na wypadek choroby