X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Szkolne NNW - obowi±zek czy zwyk³a przezorno¶æ?

2016-09-06 15:59 wtorek
Pocz±tek roku szkolnego to równie¿ pocz±tek dylematów rodziców nad potrzeb± zakupu ubezpieczenia NNW dla dziecka. Placówki o¶wiatowe wystêpuj± czêsto w roli po¶rednika narzucaj±c ju¿ wybrany produkt oraz sugeruj±c, ¿e zakup proponowanej polisy NNW jest obowi±zkowy. Uczulamy: proponowana przez placówkê oferta nie jest zobowi±zuj±ca. Mo¿emy wybraæ inne, lepiej dopasowane ubezpieczenie. 

Zasadno¶æ ubezpieczenia dziecka na wypadek NNW potwierdzaj± statystyki. W poprzednim roku szkolnym w Polsce uczy³o siê 4,8 mln dzieci i m³odzie¿y (dane MEN), z których szacunkowo ok. 3,6 mln posiada³o szkoln± polisê NNW. Zatem chronionych w ten sposób by³o prawie 8 na 10 uczniów. Jak wynika ze statystyk Systemu Informacji O¶wiatowej co roku wypadkom w placówkach o¶wiatowych ulega ponad 70 tys. dzieci. W roku szkolnym 2014/2015 najczê¶ciej dochodzi³o do z³amañ (ponad 18 tys. wypadków), zwichniêæ i skrêceñ (ponad 25 tys. wypadków), st³uczeñ i zmia¿d¿eñ (ponad 11 tys. wypadków). To, czy w sytuacji wyst±pienia zdarzenia dziecko otrzyma odszkodowanie oraz w jakiej wysoko¶ci, zale¿y od posiadanej polisy NNW. 

Szkolne NNW – obalamy mity

1. Szkolne ubezpieczenie NNW nie jest obowi±zkowe. Warto wiedzieæ, ¿e dzieci mog± byæ objête ochron± finansow± u dowolnego ubezpieczyciela, niekoniecznie u tego wybranego przez placówkê o¶wiatow±. Jednak czêsto, g³ównie ze wzglêdów praktycznych, na ofertê sk³adan± przez szko³ê decyduje siê wielu rodziców. W ich interesie le¿y to, by przed podpisaniem umowy sprawdziæ zakres oraz sumê ubezpieczenia. 

- Przed nabyciem ubezpieczenia szkolnego nale¿y dok³adnie przestudiowaæ zakres ochrony oraz wszystkie wy³±czenia – mówi Marcin Tarczyñski, analityk Polskiej Izby Ubezpieczeñ. – Warto te¿ zapoznaæ siê z informacjami dotycz±cymi oceny uszczerbku na zdrowiu, na podstawie których wyliczane jest odszkodowanie - dodaje.

2. Niska sk³adka to niska suma ubezpieczenia, a potem niskie odszkodowanie. Polisy proponowane przez placówki o¶wiatowe kosztuj± zazwyczaj od 20 do 50 z³ rocznie, jednak maksymalna suma ubezpieczenia wynosi 10-12 tys. z³. Taka kwota zostanie wyp³acona wy³±cznie w przypadku 100% uszczerbku na zdrowiu lub ¶mierci osoby ubezpieczonej. Odszkodowanie w przypadku najczêstszych wypadków, takich jak skrêcenia czy z³amania bêdzie niewielkie i mo¿e nie pokryæ kosztów leczenia wynikaj±cych z urazu. 

Przyk³adowo: Allianz wyp³aci ¶wiadczenie odpowiadaj±ce okre¶lonemu procentowi sumy ubezpieczenia, np. za uraz skrêtny stawu skokowego 3%, przy sumie ubezpieczenia 10 tys. z³ bêdzie to 300 z³ czy 600 z³ przy sumie ubezpieczenia 20 tys. z³. 
 
3. Ubezpieczenie szkolne obowi±zuje nie tylko na terenie placówki o¶wiatowej. Obejmuje ochron± wszystkie zdarzenia powsta³e w trakcie obowi±zywania umowy na terenie Polski, choæ mo¿na je rozszerzyæ o inne kraje. Okres wa¿no¶ci polisy wynosi zazwyczaj 12 miesiêcy, niezale¿nie od tego gdzie dosz³o do zdarzenia – w szkole, domu, czy na wycieczce lub wakacyjnych koloniach. Wa¿n± rzecz±, któr± nale¿y sprawdziæ kupuj±c ubezpieczenie, szczególnie w przypadku dzieci aktywnych sportowo, jest zapis o obowi±zywaniu ochrony w czasie zajêæ pozaszkolnych.

- Je¿eli nasze dziecko trenuje karate lub jest cz³onkiem dru¿yny pi³karskiej i startuje w zawodach, to najczê¶ciej szkolna polisa grupowa nie obejmie wypadków, które zasz³y w czasie treningów albo na turnieju – radzi Ma³gorzata Skibiñska, ekspertka Avivy. 
 
4. Zamiast polisy grupowej mo¿na zdecydowaæ siê na ofertê indywidualn±. Polisy szkolne s± zazwyczaj zawierane w formie ubezpieczenia grupowego. Jednak gwarantuj± odszkodowanie jedynie za uszczerbek na zdrowiu, maj± w±ski zakres ¶wiadczeñ i niskie sumy ubezpieczenia. Je¿eli zale¿y nam na ¶wiadczeniach niestandardowych lub wy¿szej sumie ubezpieczenia (ale równie¿ za wy¿sz± sk³adkê), warto zastanowiæ siê nad indywidualnym ubezpieczeniem dla dziecka. Zakres ochrony mo¿e byæ w nim rozszerzony, a suma ubezpieczenia powiêkszona w zale¿no¶ci od potrzeb (np. form aktywno¶ci) dziecka i mo¿liwo¶ci finansowych rodziców. 
 
Jednym z przyk³adów takiej polisy jest kompleksowe ubezpieczenie dla dziecka MetLife - „Bezpieczne Dziecko”. Produkt zapewnia finansowe wsparcie w przypadku gro¼nej choroby, niewielkich urazów powsta³ych wskutek nieszczê¶liwego wypadku, pobytu w szpitalu i operacji, jak równie¿ na wypadek powa¿nych zdarzeñ losowych, skutkuj±cych trwa³ym inwalidztwem. Ochrona wa¿na jest na ca³ym ¶wiecie przez 24 godziny na dobê. 
 
Zalet± polis indywidualnych jest te¿ mo¿liwo¶æ rozszerzenia podstawowej umowy zawieraj±cej jedynie NNW o inne opcje dodatkowe, np. operacje w wyniku NNW, ¶mieræ rodzica/opiekuna w wyniku nieszczê¶liwego wypadku, ¶wiadczenia opiekuñcze (np. zagwarantowanie korepetycji uczniowi, je¶li jest chore lub po wypadku, a zwolnienie lekarskie trwa minimum 7 dni). Z kolei ubezpieczenie w Allianz gwarantuje pomoc rodzicom w sytuacji powa¿nego zachorowania dziecka: w przypadku wyst±pienia bia³aczki, zapalenia mózgu czy dystrofii miê¶niowej mo¿e zostaæ wyp³acone ¶wiadczenie np. 5 tys. z³ przy sumie ubezpieczenia 10 tys. z³.
 
5. W przypadku dwóch polis (lub wiêcej) otrzymamy skumulowane odszkodowanie

- Maj±c mo¿liwo¶æ wyboru wariantu ubezpieczenia, oceñmy, który z nich wypada dla nas korzystniej – radzi Ma³gorzata Skibiñska z Avivy. – Porównajmy grupow± polisê szkoln± z ofert± indywidualn±. Nierzadko dop³acaj±c np. 20 z³, uda nam siê uzyskaæ ubezpieczenie o znacznie wy¿szej sumie. Nale¿y te¿ pamiêtaæ, ¿e w przypadku ubezpieczeñ NNW ¶wiadczenia siê kumuluj±. Je¶li wiêc wykupimy ubezpieczenie szkolne i polisê indywidualn±, a naszemu dziecku co¶ siê stanie, otrzymamy odszkodowanie z obu polis - dodaje. 
 
  
Infografika: opracowanie w³asne
 

Ad meritum raz jeszcze

Ekspert z Allianz podsumowuje o czym pamiêtaæ przy wyborze ubezpieczenia szkolnego.
 
  • Nale¿y przede wszystkim obaliæ mit, i¿ jest to ubezpieczenie obowi±zkowe – takie s± opinie rodziców i dyrektorów placówek o¶wiatowych, szczególnie w mniejszych miastach i gminach.

  • Szko³a musi udostêpniæ warunki grupowej umowy z ubezpieczycielem.

  • Je¶li nasze dziecko ma kilka ubezpieczeñ NNW, odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu bêdzie przys³ugiwa³o z ka¿dej polisy.

  • Z ubezpieczenia szkolnego mog± korzystaæ tak¿e osoby doros³e - np. pe³noletni maturzy¶ci czy studenci.

  • Powinni¶my sprawdziæ, czy ubezpieczyciel gwarantuje rozszerzenie ubezpieczenia o uprawianie sportów w ramach przynale¿no¶ci do pozaszkolnych klubów sportowych. Niektórzy ubezpieczyciele wy³±czaj± bowiem odpowiedzialno¶æ za uszczerbek na zdrowiu, je¶li dojdzie do niego np. podczas treningów judo czy tañca poza szko³±.

  • Stopieñ uszczerbku na zdrowiu jest ustalany na podstawie tabeli oceny procentowej zawartej w warunkach ubezpieczenia. Dlatego wa¿ne jest, aby dziecko by³o ubezpieczone na jak najwy¿sz± sumê.

Szkolne ubezpieczenie NNW nie jest obowi±zkowe, ale ka¿dy przezorny rodzic, maj±c na uwadze dobro w³asnego dziecka, mo¿e zabezpieczyæ siê na ewentualne nieprzewidziane skutki nieszczê¶liwych zdarzeñ, do których na terenie placówek o¶wiatowych dochodzi dosyæ czêsto. Polisa nie uchroni od z³amañ, skaleczeñ czy innych urazów, ale wspomo¿e finansowo w trakcie rehabilitacji. Warto pamiêtaæ, ¿e zapewnienie bezpieczeñstwa dzieci jest podstawowym obowi±zkiem ka¿dego rodzica.
 
Na podstawie informacji: Allianz, Aviva, Metlife, PIU, w³asnych
 
Irena Jedinskaja