X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Na czym polega dopasowanie polisy na życie?

2016-09-28 14:27 środa
Samo posiadanie ubezpieczenia to jeszcze za mało. Taka forma ochrony sprawdzi się dopiero wtedy, gdy będzie w stanie pokryć szkody towarzyszące zdarzeniu. Oczywiście, nie każda strata da się przeliczyć na pieniądze, ale za skutki towarzyszące np. śmierci lepiej, żeby zapłacił ubezpieczyciel niż pogrążona w żałobie rodzina. 

Przy podpisywaniu umowy należy zwrócić szczególną uwagę na kilka elementów, które w razie wystąpienia szkody będą miały kluczowe znaczenie przy wypłacie należnego (bądź nie) odszkodowania. Są to przede wszystkim:
 
  • wyłączenia odpowiedzialności,
  • zakres ubezpieczenia podstawowego i rozszerzonego,
  • liczba rozszerzeń,
  • opinie (specjalistyczne fora, rankingi, artykuły).
 
Każde z powyższych elementów to jednak tylko kryterium, jakim należy kierować się przy wybieraniu polisy na życie. Jej dopasowanie w przypadku różnych osób ubezpieczonych będzie oznaczało co innego. Zwłaszcza, gdy ubezpieczyciel bierze pod uwagę choćby wiek i stan zdrowia klienta.

Dopasuj składniki polisy

 

Ubezpieczenia na życie w liczbach

„Polacy rzadziej wybierają ubezpieczenia na życie” – taki uproszczony wniosek płynie z ostatniego raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń podsumowującej dane za II kwartał 2016 roku. Tendencja spadkowa ma odniesienie do analogicznego okresu w roku poprzednim. Obniżeniu uległa nie tylko wartość składki. Zmalała też wartość świadczeń w ubezpieczeniach na życie.
 
Wyniki dostarczone przez PIU mogą niepokoić nie tylko środowisko branżowe, ale również samych konsumentów. Z drugiej jednak strony, jeśli wziąć pod uwagę całe półrocze 2016 roku, polscy ubezpieczyciele wypłacili klientom oraz osobom poszkodowanym nieco ponad 9 mld zł świadczeń z tytułu polis życiowych.
 
Czy to dużo? Na pewno mniej niż przed rokiem, tyle że wpływ na przytoczone liczby miały zmiany w ustawie o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, co w praktyce oznaczało konieczność dostarczania klientowi przed podpisaniem umowy ubezpieczenia z elementem inwestycyjnym większej ilości informacji.
 
- Zmiany skutkują spadkiem sprzedaży takich produktów, jednak przede wszystkim prowadzą do bardziej świadomego wyboru usługi przez klienta i ograniczają do minimum ryzyko niedopasowania produktu do potrzeb – wyjaśnia Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu PIU.


jak kupić polisę
 
Infografika 1. O tym należy bezwzględnie pamiętać, chcąc zakupić dobrane ubezpieczenie na życie
Źródło: Opracowanie własne
 
 

Powody zawierania umowy ubezpieczenia

Ubezpieczenie na życie to produkt chroniący finansowo rodzinę ubezpieczonego na wypadek jego śmierci. Ta definicja dotyczy wersji podstawowej, która jest przez większość ubezpieczonych rozszerzana o umowy dodatkowe – w zależności od indywidualnych potrzeb.
 
Coraz więcej konsumentów rozważa posiadanie ubezpieczenia na życie nie tylko w celach ochronnych (dla siebie lub najbliższych), ale także jako formę zabezpieczenia finansowego na przyszłość, po przejściu na emeryturę dla zapewnienia sobie dodatkowych środków.
 
- Na znaczeniu będzie zyskiwało dobrowolne, systematyczne oszczędzanie. Rynek ubezpieczeń na życie jest stworzony do tego, by zapewniać długoterminowe zabezpieczenie finansowe i niezależnie od kształtu produktów oszczędnościowych, pozostanie kluczowym segmentem zabezpieczenia emerytalnego – podkreśla prezes zarządu PIU. 
 
Bez względu na powód, dla którego wybierane jest ubezpieczenie na życie, faktem jest, że ponad 50% Polaków jest objętych taką polisą, choć w różnej formie – szkolne, pracownicze oraz indywidualne.
 
 
Michał Ratajczak
 

Porównaj oferty!