X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

PZU liczy na ubezpieczenia grupowe

2008-12-12 10:40 pi±tek
Grupa PZU chce dziêki swojej pozycji na rynku grupowych ubezpieczeñ zwiêkszyæ sprzeda¿ innych ubezpieczeñ – pisze „Gazeta Prawna”. Dziennik przypomina, ¿e podczas prezentacji za³o¿eñ strategii ubezpieczyciela Andrzej Klesyk, prezes PZU SA, zwróci³ uwagê na potê¿ny atut firmy, jaki nie dysponuje ¿adna z instytucji finansowych w Polsce: bazê danych 5,7 mln klientów w programach ubezpieczeñ grupowych.

Wed³ug „GP” teraz Grupa PZU po³o¿y szczególny nacisk na utrzymanie wszystkich dotychczasowych programów ubezpieczeñ grupowych w swoim portfelu, do czego ma si³y i ¶rodki. Gazeta zwraca uwagê, ¿e mimo wieloletniej ostrej konkurencji najwiêkszy ubezpieczyciel notuje poka¼ne zyski na swoich „grupówkach”: po III kwarta³ach z nieca³ych 5 mld z³ przypisu z klasycznych ubezpieczeñ (bez polisolokat) PZU ¯ycie osi±gn±³ 1,75 mld z³ zysku technicznego.
Zdaniem Danuty Wa³cerz, by³ej prezes nadzoru ubezpieczeniowego, a w latach 1991-1996 cz³onka zarz±du i prezesa w PZU SA i PZU ¯ycie, je¶li wynik techniczny jest tak wysoki, to polisy mog³yby byæ tañsze.
„Gazeta Prawna” zauwa¿a, ¿e takie wyniki PZU ¯ycie oznaczaj± te¿, ¿e spó³ka pobiera zbyt wysokie sk³adki w stosunku do ryzyka, przy czym dotyczy to g³ównie grupowych polis na ¿ycie. Wprawdzie Komisja Nadzoru Finansowego nie podaje szczegó³owych danych dotycz±cych zyskowno¶ci dla poszczególnych firm, jednak na przyk³adzie lidera dzia³u I mo¿na zobaczyæ, ¿e ubezpieczenia na ¿ycie na naszym rynku mog± rzeczywi¶cie przynosiæ dobry zysk. £ukasz Dajnowicz, rzecznik KNF, mówi, ¿e istniej± zarówno produkty, w których stosunek wyniku technicznego do sk³adki przypisanej jest ni¿szy ni¿ 1 proc., ale te¿ takie, których rentowno¶æ jest wiêksza ni¿ 30 proc..

Danuta Wa³cerz wskazuje, ¿e w przypadku PZU ¯ycie takie zyski to te¿ w du¿ej mierze efekt zmiany ubezpieczeñ grupowych z umów d³ugoterminowych do¿ywotnich na roczne. Dodaje, ¿e to pozwala utrzymywaæ mniejsze rezerwy, co zwiêksza zysk.

Dariusz Krzewina, prezes PZU ¯ycie, przyznaje, ¿e ma to pozytywny wp³yw na wynik finansowy, jednak nie chce zdradziæ jak du¿y. „GP” uwa¿a, ¿e spory. Gazeta przypomina, ¿e wynik techniczny do koñca 2003 roku utrzymywa³ siê w granicach 400-500 mln z³, natomiast w 2004 roku, kiedy to zaczêto wprowadzaæ zmiany, by³o to ju¿ 830 mln z³, a w 2005 roku prawie 1,6 mld z³. Danuta Wa³cerz mówi, ¿e po zmianie umów z do¿ywotnich na rocznie klienci powinni zacz±æ p³aciæ ni¿sze sk³adki, ze wzglêdu na ni¿sze koszty rezerw, a tak siê nie sta³o. „Gazetê Prawn±” intryguje, w jaki sposób PZU ¯ycie jest w stanie utrzymywaæ wysokie ceny na polisy grupowe i notowaæ wysokie zyski mimo rosn±cej konkurencji, która jednak nie potrafi przebiæ cen± oferty najwiêkszego ubezpieczyciela ¿yciowego w Polsce. Na to pytanie próbuje odpowiedzieæ Marcin Krzykowski z firmy aktuarialnej Milliman. W jego opinii, jest to przede wszystkim efekt skali dzia³alno¶ci, który pozwala osi±gn±æ firmie bardzo dobre wska¼niki szkodowo¶ci oraz bardzo dobre relacje z klientami.

„GP” podkre¶la istotn± przewagê konkurencyjn±, która pozwala firmie oferowaæ konkurencyjne stawki i jeszcze na tym zarobiæ: ok. 50 proc. udzia³u w rynku ubezpieczeñ grupowych i 5,7 mln klientów. Dariusz Krzewina mówi, ¿e konkurenci jego firmy przejmuj±c jak±¶ grupê, licz± na zyski, za¶ po roku ta grupa wraca do PZU ¯ycie. Powód? Prezes Krzewina wyja¶nia, ¿e przy mniejszej skali dzia³alno¶ci prowadzenie tej grupy przynosi straty i sk³adka ro¶nie. Ubezpieczyciel k³adzie akcent na jeszcze jedn± przewagê konkurencyjn±: ok. 100 tys. przedstawicieli w zak³adach pracy. Gazeta wyja¶nia, ¿e chodzi tu o osoby, które pracuj±c w firmach w dziale kadr czy ksiêgowo¶ci, organizuj± sprzeda¿ i prowadzenie ubezpieczeñ w swoich firmach, za co dostaj± prowizjê.

¬ród³o: Gazeta Prawna

JT