X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Upad³e¶ na ¶liskim chodniku – masz prawo do odszkodowania

2009-03-13 09:05 pi±tek
Na ¶liskich nawierzchniach nie trudno o upadek. Niebezpieczne s± nieod¶nie¿one chodniki i schody, czêsto pokryte dodatkowo warstw± lodu. Efektem zimowych spacerów s± pot³uczenia lub zwichniêcia nóg i r±k a nawet z³amania ko¶ci.

W takich przypadkach warto wiedzieæ, ¿e je¿eli do upadku dojdzie przed czyj±¶ posesj±, biurem, urzêdem czy innym budynkiem, jeste¶my uprawnieni do odszkodowania za doznan± krzywdê. Obowi±zek usuniêcia lodu i ¶niegu sprzed posesji nale¿y bowiem do jej w³a¶ciciela lub zarz±dcy.

Co robiæ, je¿eli dojdzie do upadku?

Przede wszystkim nale¿y zg³osiæ wypadek w³a¶cicielowi lub zarz±dcy budynku. Dobrze jest, je¿eli uda nam siê uzyskaæ pisemne o¶wiadczenie, ¿e do wypadku rzeczywi¶cie dosz³o. Je¿eli s± ¶wiadkowie zdarzenia nale¿y spisaæ ich dane i numery telefonów. Miejsce wypadku dobrze jest sfotografowaæ – je¿eli poszkodowany nie jest w stanie wykonaæ zdjêæ od razu, nale¿y to zrobiæ w najbli¿szym mo¿liwym terminie.

Je¿eli bezpo¶rednio po wypadku wydaje nam siê, ¿e nic nam nie dolega, mo¿e byæ to efekt szoku pourazowego. Dolegliwo¶ci takie, jak ból g³owy i zawroty g³owy, nudno¶ci, bóle krêgos³upa, k³opoty z koncentracj± mog± pojawiæ siê dopiero kilka godzin po upadku. Wówczas powinni¶my skonsultowaæ siê z lekarzem lub udaæ siê na pogotowie.

Podjêcie leczenia

Kolejn± wa¿n± rzecz± jest podjêcie leczenia. Jest ono konieczne, je¿eli chcemy ubiegaæ siê o odszkodowanie. Uwaga, czêsto siê zdarza, ¿e na konsultacjê z lekarzem (np. ortoped±) w ramach NFZ trzeba czekaæ – terminy oczekiwania to czêsto kilka tygodni. W takiej sytuacji mo¿emy udaæ siê do lekarza prywatnie. Wa¿ne jest przy tym dopilnowanie, aby za wszelkie ¶wiadczenia medyczne, za które p³acimy, braæ faktury lub rachunki. Powinny one byæ wystawione na nazwisko poszkodowanego. Bêd± one stanowi³y dowód poniesienia kosztów w zwi±zku z wypadkiem uzasadniaj±ce roszczenie odszkodowawcze. 

Co na to ubezpieczenia? 

Wiadomo, ¿e nie zawsze uda siê od¶nie¿yæ chodnik na czas, nie zawsze te¿ pozwol± na to warunki atmosferyczne. Opady ¶niegu i silny mróz mog± zaskoczyæ w³a¶cicieli i zarz±dców nieruchomo¶ci. Wówczas rozstrzyga siê, czy nie usuniêcie lodu lub ¶niegu ze schodów to zaniedbanie, czy te¿ by³o fizycznie niemo¿liwe przy zachowaniu wszelkiej staranno¶ci. Je¿ei dojdzie do powa¿nego urazu

Aby uchroniæ w³a¶cicieli i zarz±dców nieruchomo¶ci przed ponoszeniem kosztów zwi±zanych z roszczeniami osób trzecich, stworzono ubezpieczenia OC. W przypadku osób prywatnych jest to tzw. ubezpieczenie OC w ¿yciu prywatnym. Chroni ono odpowiedzialno¶æ cywiln± ubezpieczonego i jego bliskich, gdy w my¶l obowi±zuj±cych przepisów prawa zobowi±zani s± oni do naprawienia szkody wyrz±dzonej w mieniu lub na zdrowiu osoby trzeciej. Najlepiej wykupiæ je z ubezpieczeniem domu – sk³adka za to ubezpieczenie to dodatkowe kilkadziesi±t z³otych rocznie.

Sytuacja firmy, która jest w³a¶cicielem nieruchomo¶ci wygl±da nieco inaczej. Tu funkcjonuje tzw. OC dzia³alno¶ci gospodarczej, które najkorzystniej jest wykupiæ razem z podstawowym ubezpieczeniem firmy. Od odpowiedzialno¶ci wzglêdem osób trzecich, które dozna³y uszczerbku na zdrowiu lub utraty mienia, chroni tzw. OC deliktowe.

Bezpo¶rednio do ubezpieczyciela

Warto wiedzieæ, ¿e poszkodowany mo¿e zwróciæ siê o odszkodowanie bezpo¶redni do ubezpieczyciela. Wystarczy poprosiæ w³a¶ciciela posesji lub zarz±dcê nieruchomo¶ci o numer polisy i skontaktowaæ siê z zak³adem ubezpieczeñ.

Je¿eli podmiot odpowiedzialny za szkodê nie ma polisy, mo¿na od niego ¿±daæ odszkodowania na drodze polubownej lub s±dowej.



Zofia Dmochowska