X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Kodeks pracy w Holandii

Liczba pracowników z Polski zatrudnionych w Holandii rośnie. Holenderska prasa brukowa pisze niekiedy o nadużyciach wobec pracowników z krajów Europy Środkowej, jakich mają dopuszczać się pracodawcy. Dlatego specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy krótki przewodnik po holenderskim kodeksie pracy.

Przepisy BHP

Holenderscy pracodawcy zobowiązani są do zapewnienia pracownikowi odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i higieny pracy. W celu zminimalizowania ewentualnych wypadków, urazów lub chorób pracodawca musi zapewnić pracownikom odzież i środki ochronne takie jak: kaski lub okulary ochronne. Poważne wypadki pracodawca zobowiązany jest zgłaszać do Inspekcji Pracy, tam też mogą zgłaszać się bezpośrednio poszkodowani pracownicy.

Dane kontaktowe do biur Inspekcji Pracy w największych miastach:

Inspekcja Pracy w Amsterdamie
Postbus 58366, 1040 HJ Amsterdam
Telefon 020 581 26 12

Inspekcja Pracy w Arnhem
Postbus 9018, 6800 DX Arnhem
Telefon 026 355 71 11
 
Inspekcja Pracy w Rotterdamie
Postbus 9580, 3007 AN Rotterdam
Telefon 010 479 83 00

Inspekcja Pracy w Utrechcie
Postbus 820, 3500 AV Utrecht
Telefon 030 230 56 00

Czas pracy

Normy dotyczące czasu pracy są obowiązujące na terytorium Holandii, jak też np. na statkach pływających pod holenderską banderą. Obowiązują wobec pracowników holenderskich, jak też obcokrajowców zatrudnionych w Holandii. Przyjęte jest, że czas trwania pracy podczas jednej zmiany nie może być dłuższy niż 10 godzin, natomiast w ciągu tygodnia nie powinniśmy pracować więcej niż 45 godzin. Pracownik ma prawo do co najmniej 11 godzinnego odpoczynku każdego dnia (raz w tygodniu może być on mniejszy - 8 godzin), poza tym raz w tygodniu pracownik musi mieć zapewnioną możliwość do 36 godzin wypoczynku jednorazowo.

Więcej godzin odpoczynku muszą mieć zapewnione osoby pracujące nocą. Ich tydzień pracy nie może być dłuższy niż 40 godzin, mają też prawo do 14 godzin odpoczynku, a po 7 zmianach nocnych mają prawo do 2 dni (48 godzin) odpoczynku jednorazowo.

Normy te nie obowiązują w przypadku zawodów szczególnych np. lekarzy specjalistów, czy muzyków.

Urlop

Każda pracownik zatrudniony w Holandii ma prawo do bezpłatnego urlopu. Liczba dni urlopu, jakie przysługują pracownikowi w ciągu roku stanowi czterokrotność liczby dni pracy w ciągu tygodnia, czyli jeśli pracujemy 4 dni w tygodniu - przysługuje nam 16 dni urlopu. Zwykle jest to jednak 20 dni urlopu plus 8 dni świątecznych.

Dodatek urlopowy - Vakantiegeld Nederland - pieniądze wakacyjne

Pracownik zatrudniony w Holandii otrzymuje pod koniec maja tzw. pieniądze wakacyjne. Stanowią one co najmniej 8 % wynagrodzenia (podstawy) brutto. W założeniu pieniądze te maja służyć pracownikowi na pokrycie kosztów wyjazdu urlopowego.

Ciąża i poród

Kobiety zatrudnione legalnie maja prawo do wykorzystania podczas ciąży i z tytułu porodu 16 tygodniowego urlopu. Ustawodawstwo holenderskie wprowadza wymóg 3 tygodniowego okresu wyprzedzenia, czyli na 3 tygodnie przed wzięciem urlopu z tytułu ciąży i porodu, kobieta musi o tym fakcie poinformować swojego pracodawcę. Na urlop można przejść pomiędzy 6 a 4 tygodniem przed planowym terminem porodu. W czasie 16 tygodniowego urlopu kobieta otrzymuje normalne wynagrodzenie.

Prawo przewiduje również urlop dla ojca dziecka. Wynosi on 2 dni, zaczyna się zaraz po porodzie. To, czy urlop jest płatny pracodawca ustala z pracownikami w układzie zbiorowym.

Urlop macierzyński

Pracownicy posiadający dziecko poniżej 8 roku życia mają prawo do 13 tygodni urlopu. Prawo takie nabywa się po roku pracy u jednego pracodawcy. Do urlopu na każde z posiadanych dzieci uprawnieni są tak matka, jak i ojciec. Zwykle urlop jest bezpłatny, chyba, że układ zbiorowy zawarty z pracodawcą stanowi inaczej.

Płaca minimalna

Wysokość płacy minimalnej w Holandii dla pracowników, którzy skończyli 23 rok życia przedstawia się następująco (dane ze stycznia 2008 r.):
 • Zarobki miesięczne: 1335 EUR (brutto), 1143 EUR (netto),
 • Zarobki tygodniowe: 308,1 EUR (brutto), 264 EUR (netto),
 • Zarobki dzienne: 61,62 EUR (brutto)
Osoby zatrudnione, ale mające mniej niż 23 lata, otrzymują określony procent płacy minimalnej (np. 22 lata - 82 %, 15 lat - 30 %).Piotr Puczek

Więcej informacji o ubezpieczeniach i odszkodowaniu w Holandii pod tym adresem
 
Zobacz także
« powrót do działu: Dla Polaków za granicą
« zapisz się na Newsletter
 • 2016-03-21 02:20 poniedziałek ~Rybkawzarowce | [+] odpowiedz
  Czy jelsi przepracuje wiecej niz 45h/tyg zostane obciazona kosztami-wyzszym podatkiem?
 • 2016-03-18 23:22 piątek ~Mirela | [+] odpowiedz
  Witam mój szef ma raka mózgu i już jest po pierwszej operacji i jest bardzo złe a ja jestem na stałym kontrakcie i nie wiem co robić jeśli rak go pokona i jakie mam prawa czy należy mi sie odszkodowan... czytaj dalej »
 • 2015-02-03 11:23 wtorek ~damian z | [+] odpowiedz
  Witam. Tydz temu doznałem kontuzji kolan na skutek jazdy wózkiem ept w którym od dłuższego czasu zepsute sa kola tzn strasznie na nim trzesie. Czy zostając w domu przez 3dni firma w której pracuje mo... czytaj dalej »
 • 2014-01-14 20:53 wtorek ~mario | [+] odpowiedz
  Zwolnili moją żone dzisiaj z pracy bo żekom ukradla coś y i wyniosła to w plecaku mało tego to jest w 6miesiącu ciąży ,wszedzie na zakladzie sa kamery i dowody tez nie byly przedstawione , gdzie sie z... czytaj dalej »
 • 2013-07-13 23:18 sobota ~pawel_801 | [+] odpowiedz
  czy dojeżdżając z jednego zakładu pracy do drugiego,pracodawca musi mi zapłacić za czas dojazdu?
 • 2012-07-24 15:58 wtorek ~Mika | [+] odpowiedz
  Witam mam takie nietypowe pytanie!Otoz moj maz pracuje w Holandii od 4 miesiecy podpisal umowe o prace na jeden miesiac i teraz kazdego kolejnego miesiaca dostaje do podpisania przedluzenie do umowy o... czytaj dalej »
 • 2011-08-23 14:08 wtorek ~marian | [+] odpowiedz
  mam takie pytanie bo firma w ktorej pracowalem naliczyla mi podatek od sumy wakacyjnej w wysokosci 50% tej ze sumy czyli polowa wakacyjnego zostala mi zabrana. czy jest to normalne??nie znam sie na pr... czytaj dalej »
 • 2011-02-19 16:14 sobota ~oszukany | [+] odpowiedz
  Jeżeli ktoś się wybiera do tej firmy to niech się dobrze zastanowi bo to jest pośrednictwo pracy największych oszustów.Pracy nie zapewniają a za byle co dają kary. To jest obóz pracy przymusowej bo gd... czytaj dalej »
 • 2010-01-13 13:00 środa ~witchq | [+] odpowiedz
  mam pytanie.Czy firma ma prawo zabierac mi 15 minut z mojego czasu pracy jesli zaczne o 06:02 i skoncze o 14:32 zamiast 06:00 do 14:30. w mojej poprzedniej firmie nie byøo problemu, poziew... czytaj dalej »
 • 2009-12-29 00:54 wtorek ~lucke | [+] odpowiedz
  Mam takie pytanie,pracowałem w holandii prawie 3 lata juz tam niepracuje od 2 lat,a potrzebowałbym swiadectwo pracy czy jest szansa by je otrzymac.
 • 2009-08-01 13:06 sobota ~JA | [+] odpowiedz
  Ja do tej pory wakacyjnych nie zobaczyłam na oczy. Poza tym w Holandii lubią bardzo skracać godziny pracy ;/ jeśli chodzi o mnie to już więcej tam nie pojadę oszukują tylko ludzi ;/ szkoda gadać..... czytaj dalej »
 • 2009-07-05 22:37 niedziela ~Goha | [+] odpowiedz
  Firma w ktorej pracuje wystawia mi umowe w jezyku holenderskim.Probowalam nie raz ja przetlumaczyc jednak ciezko jest tak dokladnie zrozumiec o co chodzi.Poprosilam aby dano mi umowe w jezyku polskim.... czytaj dalej »
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Ubezpieczony - osoba fizyczna wymieniona imiennie w ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczenie.com.pl Największy portal ubezpieczeniowy w Polsce. Kompendium wiedzy o ubezpieczeniach. Ubezpieczenie zdrowotne, społeczne, OC i AC, mieszkania, domu, na życie, NNW, inwestycyjne, dla firm, ofe.
www.dlaagenta.pl Pierwszy w Polsce System Formularzy LEAD dla agentów Ubezpieczeniowych wszystkich towarzystw. System LEAD to prosty sposób współpracy agentów ubezpieczeniowych i klientów, którzy chcą nabyć polisę.
www.rankingofe.com.pl Notowania i Wyniki Otwartych Funduszy Emerytalnych. Porównanie OFE online. Fundusze: generali, axa, ing, polsat, nordea, allianz, aig, aegon, pzu, warta, aviva, pekao, pocztylion, bankowy.
www.agent-ubezpieczeniowy.com.pl Największy katalog agentów ubezpieczeniowych w Polsce. Agent ubezpieczeniowy Warszawa, Wrocław, Kraków, Gdańsk, Szczecin, PZU, Aviva, Warta...
www.smsprzypomnienie.pl Zamów bezpłatne przypomnienie SMS informujące o końcu ważności badania technicznego i polisy OC. Przypomnimy Ci o dopełnieniu koniecznych formalności.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.polisynazycie.com.pl Polisy na życie chronią Ciebie i Twoją rodzinę przede wszystkim od ryzyka nagłej, niespodziewanej śmierci. Ubezpieczenie na życie zagwarantuje spokój finansowy Twojej rodzinie.
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
www.ubezpieczenierolnicze.pl Ubezpieczenia dla rolników: KRUS, obowiązkowe, dobrowolne, z dopłatą skarbu państwa. Zamów ubezpieczenie.