X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Pytanie Czytelnika: Bezpłatna opieka zdrowotna zatrudnionego na 1/4 etatu

2011-08-16 10:15 wtorek
Przemysław Gogojewicz
Jestem zatrudniona na 1/4 etatu. Spoglądając na listę płac zauważyłam, że od mojego wynagrodzenia pracodawca nie odprowadza składki na ubezpieczenie zdrowotne. Poszperałam w Internecie i okazało się, że po prostu „nie ma z czego wyjść”. Tylko że teraz nie wiem, czy mogę pójść do dentysty lub lekarza rodzinnego i wystarczy RMUA? Czy ten dokument nie będzie respektowany?

Odpowiedzi udziela Przemysław Gogojewicz, ekspert w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

Obowiązek opłacania składek z ubezpieczenia zdrowotnego pracowników jest bezwzględny. Na tej podstawie pracownik jest ubezpieczony zdrowotnie i może korzystać np. z pomocy stomatologicznej. Jeśli jest Pani zatrudniona na ¼ etatu i otrzymuje niskie wynagrodzenie warto sprawdzić, czy składka zdrowotna nie przewyższa zaliczki na podatek. Jeśli tak jest, konieczne będzie obniżenie składki do wysokości zaliczki.

W praktyce występują jednak przypadki, kiedy składka zdrowotna wynosi 0 zł. Będąc zatrudnionym na podstawie umowy o pracę pracownik – bez względu na wysokość otrzymywanego wynagrodzenia – jest wówczas obowiązkowo ubezpieczony zarówno w zakresie ubezpieczeń społecznych (ubezpieczenia: emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe), jak i w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego, nawet gdy składka zdrowotna wynosi 0 zł. Wynika to z prostej zależności: jeśli przy niskim dochodzie zaliczka na podatek dochodowy wynosi 0 zł, to składkę na ubezpieczenie zdrowotne obniża się do wysokości tej zaliczki, czyli też do 0 zł.

Jak stanowi art. 83 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, jeśli obliczona składka na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 9% podstawy wymiaru jest wyższa od zaliczki na podatek dochodowy, to wówczas składka zdrowotna obliczona za poszczególne miesiące powinna zostać obniżona do wysokości tej zaliczki. W takiej sytuacji płatnik składek przekazuje składkę zdrowotną w wysokości obniżonej do kwoty zaliczki.

Warto wiedzieć, że płatnicy składek nie są zobowiązani do informowania ubezpieczonych o wysokości przekazanych składek przy wykorzystaniu formularza ZUS RMUA. Formularz ZUS RMUA, podobnie jak imienny raport miesięczny przekazywany do ZUS, powinien zawierać informacje dotyczące ubezpieczonego, tj. jego numery identyfikacyjne (PESEL, NIP) oraz nazwisko i imię. Zatem kwestie tę należy niezwłocznie rozwiązać przekazując do ZUS zaległe raporty. Dokumentem ubezpieczeniowym jest obecnie druk ZUS RMUA, potwierdzający odprowadzanie składek do ZUS.

Płatnik składek zobowiązany jest do złożenia imiennego raportu miesięcznego korygującego, w formie nowego dokumentu zawierającego wszystkie prawidłowe dane, jeżeli po złożeniu imiennego raportu miesięcznego występuje konieczność korekty danych uprzednio wykazanych. Nieprawidłowości mogą zostać stwierdzone przez płatnika składek we własnym zakresie lub przez ZUS.
Zobacz także
« powrót do działu: Pytania Czytelników
« zapisz się na Newsletter
  • 2012-11-30 14:41 piątek ~anna | [+] odpowiedz
    Nie rozumiem jak można być ekspertem od ubezpieczeń społecznych, takie informacje powinna posiadać każda księgowa poczatkująca, która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą z co najmniej jednym... czytaj dalej »
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Społeczne ubezpieczenie - ubezpieczenia prowadzone przez publiczne zakłady ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczenie.com.pl Największy portal ubezpieczeniowy w Polsce. Kompendium wiedzy o ubezpieczeniach. Ubezpieczenie zdrowotne, społeczne, OC i AC, mieszkania, domu, na życie, NNW, inwestycyjne, dla firm, ofe.
www.dlaagenta.pl Pierwszy w Polsce System Formularzy LEAD dla agentów Ubezpieczeniowych wszystkich towarzystw. System LEAD to prosty sposób współpracy agentów ubezpieczeniowych i klientów, którzy chcą nabyć polisę.
www.rankingofe.com.pl Notowania i Wyniki Otwartych Funduszy Emerytalnych. Porównanie OFE online. Fundusze: generali, axa, ing, polsat, nordea, allianz, aig, aegon, pzu, warta, aviva, pekao, pocztylion, bankowy.
www.agent-ubezpieczeniowy.com.pl Największy katalog agentów ubezpieczeniowych w Polsce. Agent ubezpieczeniowy Warszawa, Wrocław, Kraków, Gdańsk, Szczecin, PZU, Aviva, Warta...
www.smsprzypomnienie.pl Zamów bezpłatne przypomnienie SMS informujące o końcu ważności badania technicznego i polisy OC. Przypomnimy Ci o dopełnieniu koniecznych formalności.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.polisynazycie.com.pl Polisy na życie chronią Ciebie i Twoją rodzinę przede wszystkim od ryzyka nagłej, niespodziewanej śmierci. Ubezpieczenie na życie zagwarantuje spokój finansowy Twojej rodzinie.
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
www.ubezpieczenierolnicze.pl Ubezpieczenia dla rolników: KRUS, obowiązkowe, dobrowolne, z dopłatą skarbu państwa. Zamów ubezpieczenie.