X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Pytanie Czytelnika: Składki na ubezpieczenie społeczne za pracownika prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą

2013-01-14 14:20 poniedziałek
Przemysław Gogojewicz
Jeśli dana osoba prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą i jednocześnie jest zatrudniona w niepełnym wymiarze czasu pracy (przy czym wynagrodzenie z tego tytułu otrzymuje z miesięcznym przesunięciem - w pierwszym miesiącu zatrudnienia nie otrzymała wynagrodzenia i płatnik sporządził za nią raport zerowy. Natomiast w pozostałych miesiącach w raportach wynagrodzenie stanowi co najmniej kwotę minimalnego wynagrodzenia), to czy w miesiącu, gdzie nie uzyskała wynagrodzenia, z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej ubezpieczenia społeczne są obowiązkowe, czy też dobrowolne?

Należy podkreślić, że z umowy o pracę wynika, że wynagrodzenie stanowi kwotę co najmniej minimalnego wynagrodzenia. Czy w tym przypadku, z tytułu zatrudnienia, należy ustalić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne w przeliczeniu na okres miesiąca na podstawie faktycznego przychodu uzyskanego z tytułu zatrudnienia (wypłaconego) i wykazanego w raportach rozliczeniowych złożonych w ZUS za dany miesiąc wypłaty, czy też wyłącznie na podstawie umowy o pracę i wskazanego tam wynagrodzenia (niejednokrotnie należnego, ale nie wypłaconego)?

W przypadku zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy i jednocześnie prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej wątpliwości nie ma - w tym przypadku ubezpieczenia społeczne mają charakter dobrowolny - nawet jeśli wynagrodzenie wykazane przez pracodawcę w dokumentach rozliczeniowych stanowi kwotę "0" lub jest niższe od minimalnego wynagrodzenia. Powyższe wynika z faktu, że minimalne wynagrodzenie gwarantuje Kodeks pracy.


Odpowiedzi udziela Przemysław Gogojewicz, ekspert w zakresie prawa cywilnego i ubezpieczeń społecznych:

W przypadku gdy płatnik składek odprowadza za pracownika zerowy raport miesięczny, mimo wszystko jest to dla pracownika okres składkowy. Zatem, w mojej ocenie, nie musi opłacić składki na ubezpieczenia społeczne i składki zdrowotnej z tytułu prowadzonej przez sobie działalności gospodarczej.  

Złożenie w ZUS „zerowych” imiennych raportów miesięcznych ZUS RCA jest wymagane wówczas, gdy nowo zatrudniony pracownik swoje pierwsze wynagrodzenie otrzyma nie w miesiącu przepracowanym, ale w kolejnym. Pierwszy miesiąc przepracowany jest dla niego miesiącem składkowym (podlega ubezpieczeniom), ale składki wynoszą zero ponieważ są one pochodną od  otrzymanych w danym miesiącu wynagrodzeń, a w opisywanym przypadku wypłaty nie było.

W takim przypadku składamy imienny raport miesięczny ZUS RCA z „zerową” podstawą wymiaru.

Płatnik składek ma obowiązek dokonać obliczenia składek, potrącenia ich z dochodów ubezpieczonych, rozliczać oraz opłacać należne składki, a w szczególności przekazać właściwą dokumentację rozliczeniową do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (art. 41-47a s.u.s.).

Comiesięczny komplet dokumentów rozliczeniowych składa się z: deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA oraz odpowiednich raportów miesięcznych za dany miesiąc kalendarzowy: ZUS RCA „Imienny raport miesięczny o należnych składkach i wypłaconych świadczeniach”, ZUS RZA „Raport imienny o należnych składkach na ubezpieczenie zdrowotne”, ZUS RSA „Raport imienny o wypłaconych świadczeniach i przerwach w opłacaniu składek”.

Rozliczenie i opłacenie składek za dany miesiąc kalendarzowy przypada nie później niż do:
  • 5 dnia następnego miesiąca - dla jednostek budżetowych, zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych,
  • 10 dnia następnego miesiąca - dla osób fizycznych opłacających składkę wyłącznie za siebie
  • 15 dnia następnego miesiąca - dla pozostałych płatników.
Płatnicy składek zobowiązani są do dokonywania wpłat należności z tytułu składek za dany miesiąc odrębnymi przelewami/wpłatami, na odpowiednio wydzielone w Narodowym Banku Polskim rachunki ZUS, tj.:
  • 83101010230000261395100000 - w przypadku należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne,
  • 78101010230000261395200000 - w przypadku należności z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne,
  • 73101010230000261395300000 - w przypadku należności z tytułu składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Płatnik składek zobowiązany jest opłacać należności z tytułu składek w formie bezgotówkowej w drodze obciążenia swojego rachunku bankowego - przy użyciu:
  • bankowych dokumentów płatniczych składanych za pośrednictwem banku,
  • dokumentu elektronicznego z programu Płatnik, lub wydruku z tego programu,
  • dokumentu elektronicznego z programu informatycznego udostępnionego płatnikowi składek przez bank,
  • dokumentu w postaci uzgodnionej z instytucją obsługującą wpłaty składek na ubezpieczenia.
Podstawa prawna:
Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych ( Dz.U. z 2009 Nr 205 poz. 1585 ze zm.).

Przemysław Gogojewicz
Zobacz także
« powrót do działu: Pytania Czytelników
« zapisz się na Newsletter
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.