X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
 1. Wypełniasz formularz online
 2. Otrzymujesz gotowe oferty
 3. Wybierasz najlepszą ofertę
 4. Spotykasz się z agentem
 5. Podpisujesz dokumenty
PORÓWNAJ!
 
Sonda
Wyjeżdżasz na wakacje. Czy twój dom jest zabezpieczony?
Tak, posiadam kompleksowe ubezpieczenie mieszkania
Przed wyjazdem kupię jakieś ubezpieczenie nieruchomości
Nie mam polisy, sąsiedzi będą doglądać mieszkania
Nie mam polisy, liczę że nic złego się nie wydarzy pod moją nieobecność
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Pytanie Czytelnika: Składki na ubezpieczenie społeczne za pracownika prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą

2013-01-14 14:20 poniedziałek
Przemysław Gogojewicz
Jeśli dana osoba prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą i jednocześnie jest zatrudniona w niepełnym wymiarze czasu pracy (przy czym wynagrodzenie z tego tytułu otrzymuje z miesięcznym przesunięciem - w pierwszym miesiącu zatrudnienia nie otrzymała wynagrodzenia i płatnik sporządził za nią raport zerowy. Natomiast w pozostałych miesiącach w raportach wynagrodzenie stanowi co najmniej kwotę minimalnego wynagrodzenia), to czy w miesiącu, gdzie nie uzyskała wynagrodzenia, z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej ubezpieczenia społeczne są obowiązkowe, czy też dobrowolne?

Należy podkreślić, że z umowy o pracę wynika, że wynagrodzenie stanowi kwotę co najmniej minimalnego wynagrodzenia. Czy w tym przypadku, z tytułu zatrudnienia, należy ustalić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne w przeliczeniu na okres miesiąca na podstawie faktycznego przychodu uzyskanego z tytułu zatrudnienia (wypłaconego) i wykazanego w raportach rozliczeniowych złożonych w ZUS za dany miesiąc wypłaty, czy też wyłącznie na podstawie umowy o pracę i wskazanego tam wynagrodzenia (niejednokrotnie należnego, ale nie wypłaconego)?

W przypadku zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy i jednocześnie prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej wątpliwości nie ma - w tym przypadku ubezpieczenia społeczne mają charakter dobrowolny - nawet jeśli wynagrodzenie wykazane przez pracodawcę w dokumentach rozliczeniowych stanowi kwotę "0" lub jest niższe od minimalnego wynagrodzenia. Powyższe wynika z faktu, że minimalne wynagrodzenie gwarantuje Kodeks pracy.


Odpowiedzi udziela Przemysław Gogojewicz, ekspert w zakresie prawa cywilnego i ubezpieczeń społecznych:

W przypadku gdy płatnik składek odprowadza za pracownika zerowy raport miesięczny, mimo wszystko jest to dla pracownika okres składkowy. Zatem, w mojej ocenie, nie musi opłacić składki na ubezpieczenia społeczne i składki zdrowotnej z tytułu prowadzonej przez sobie działalności gospodarczej.  

Złożenie w ZUS „zerowych” imiennych raportów miesięcznych ZUS RCA jest wymagane wówczas, gdy nowo zatrudniony pracownik swoje pierwsze wynagrodzenie otrzyma nie w miesiącu przepracowanym, ale w kolejnym. Pierwszy miesiąc przepracowany jest dla niego miesiącem składkowym (podlega ubezpieczeniom), ale składki wynoszą zero ponieważ są one pochodną od  otrzymanych w danym miesiącu wynagrodzeń, a w opisywanym przypadku wypłaty nie było.

W takim przypadku składamy imienny raport miesięczny ZUS RCA z „zerową” podstawą wymiaru.

Płatnik składek ma obowiązek dokonać obliczenia składek, potrącenia ich z dochodów ubezpieczonych, rozliczać oraz opłacać należne składki, a w szczególności przekazać właściwą dokumentację rozliczeniową do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (art. 41-47a s.u.s.).

Comiesięczny komplet dokumentów rozliczeniowych składa się z: deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA oraz odpowiednich raportów miesięcznych za dany miesiąc kalendarzowy: ZUS RCA „Imienny raport miesięczny o należnych składkach i wypłaconych świadczeniach”, ZUS RZA „Raport imienny o należnych składkach na ubezpieczenie zdrowotne”, ZUS RSA „Raport imienny o wypłaconych świadczeniach i przerwach w opłacaniu składek”.

Rozliczenie i opłacenie składek za dany miesiąc kalendarzowy przypada nie później niż do:
 • 5 dnia następnego miesiąca - dla jednostek budżetowych, zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych,
 • 10 dnia następnego miesiąca - dla osób fizycznych opłacających składkę wyłącznie za siebie
 • 15 dnia następnego miesiąca - dla pozostałych płatników.
Płatnicy składek zobowiązani są do dokonywania wpłat należności z tytułu składek za dany miesiąc odrębnymi przelewami/wpłatami, na odpowiednio wydzielone w Narodowym Banku Polskim rachunki ZUS, tj.:
 • 83101010230000261395100000 - w przypadku należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne,
 • 78101010230000261395200000 - w przypadku należności z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne,
 • 73101010230000261395300000 - w przypadku należności z tytułu składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Płatnik składek zobowiązany jest opłacać należności z tytułu składek w formie bezgotówkowej w drodze obciążenia swojego rachunku bankowego - przy użyciu:
 • bankowych dokumentów płatniczych składanych za pośrednictwem banku,
 • dokumentu elektronicznego z programu Płatnik, lub wydruku z tego programu,
 • dokumentu elektronicznego z programu informatycznego udostępnionego płatnikowi składek przez bank,
 • dokumentu w postaci uzgodnionej z instytucją obsługującą wpłaty składek na ubezpieczenia.
Podstawa prawna:
Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych ( Dz.U. z 2009 Nr 205 poz. 1585 ze zm.).

Przemysław Gogojewicz
Zobacz także
« powrót do działu: Pytania Czytelników
« zapisz się na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Dobrowolne poddanie się egzekucji - stanowi formę zabezpieczenia należności. Jest ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczenie.com.pl Największy portal ubezpieczeniowy w Polsce. Kompendium wiedzy o ubezpieczeniach. Ubezpieczenie zdrowotne, społeczne, OC i AC, mieszkania, domu, na życie, NNW, inwestycyjne, dla firm, ofe.
www.dlaagenta.pl Pierwszy w Polsce System Formularzy LEAD dla agentów Ubezpieczeniowych wszystkich towarzystw. System LEAD to prosty sposób współpracy agentów ubezpieczeniowych i klientów, którzy chcą nabyć polisę.
www.rankingofe.com.pl Notowania i Wyniki Otwartych Funduszy Emerytalnych. Porównanie OFE online. Fundusze: generali, axa, ing, polsat, nordea, allianz, aig, aegon, pzu, warta, aviva, pekao, pocztylion, bankowy.
www.agent-ubezpieczeniowy.com.pl Największy katalog agentów ubezpieczeniowych w Polsce. Agent ubezpieczeniowy Warszawa, Wrocław, Kraków, Gdańsk, Szczecin, PZU, Aviva, Warta...
www.smsprzypomnienie.pl Zamów bezpłatne przypomnienie SMS informujące o końcu ważności badania technicznego i polisy OC. Przypomnimy Ci o dopełnieniu koniecznych formalności.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.polisynazycie.com.pl Polisy na życie chronią Ciebie i Twoją rodzinę przede wszystkim od ryzyka nagłej, niespodziewanej śmierci. Ubezpieczenie na życie zagwarantuje spokój finansowy Twojej rodzinie.
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
www.ubezpieczenierolnicze.pl Ubezpieczenia dla rolników: KRUS, obowiązkowe, dobrowolne, z dopłatą skarbu państwa. Zamów ubezpieczenie.