X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Pytanie Czytelnika: Urlop bezpłatny a ciąża i prawo do urlopu macierzyńskiego

2012-08-28 12:28 wtorek
Przemysław Gogojewicz
Firma, w której jestem zatrudniona ma problemy finansowe. Pracodawca chce wysłać nas na urlopy bezpłatne. Planowałam ciążę i nie wiem, czy obejmować mnie będzie ochrona ubezpieczeniowa? Czy po urlopie bezpłatnym przysługuje mi ubezpieczenie chorobowe? Czy mogę skorzystać z L4 przed porodem? Czy będę mogła pójść na urlop macierzyński? Jak w takiej sytuacji jest z wynagrodzeniem?

Odpowiedzi udziela Przemysław Gogojewicz, ekspert w zakresie prawa cywilnego i ubezpieczeń społecznych:

Warunkiem nabycia prawa do zasiłku macierzyńskiego jest urodzenie dziecka w okresie trwania ubezpieczenia albo w okresie urlopu wychowawczego. Rozdzielne traktowanie przez ustawodawcę okresu trwania ubezpieczenia i okresu urlopu wychowawczego, który jest okresem przerwy w świadczeniu pracy, a nie przerwy w trwaniu tytułu do ubezpieczenia, prowadzi do wniosku, że okres trwania ubezpieczenia jest rozumiany węziej niż okres trwania tytułu do ubezpieczenia.

W ujęciu ustawy okres trwania ubezpieczenia utożsamiany jest z tym okresem trwania tytułu, w którym istniał obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie chorobowe, albo nastąpiło zwolnienie z tego obowiązku (np. okres niezdolności do pracy z powodu choroby).

Prawo do zasiłku macierzyńskiego nie powstanie zatem w sytuacji urodzenia dziecka w okresie urlopu bezpłatnego. Zatem po okresie urlopu bezpłatnego pracownicy będzie przysługiwało świadczenie chorobowe oraz zasiłek macierzyński.

Urlopy bezpłatne charakteryzują się tym, że pracownik jest zwolniony od świadczenia pracy, a pracodawca od płacenia mu za ten okres wynagrodzenia.

Urlopy bezpłatne można podzielić na dwie grupy. Do pierwszej należą urlopy udzielane na wniosek pracownika. Jedynym warunkiem formalnym jest złożenie przez pracownika wniosku na piśmie. Pracownik może nie podawać w nim nawet przyczyny, dla której prosi o udzielenie urlopu. Udzielenie takiego urlopu jest pozostawione swobodnej decyzji pracodawcy. Podczas tego urlopu stosunek pracy ulega zawieszeniu. Pracownikowi nie przysługują w tym czasie żadne uprawnienia pracownicze.

Jedynie, o czym była mowa przy omawianiu urlopów wypoczynkowych, urlop bezpłatny udzielony na okres krótszy niż jeden miesiąc nie wpływa na wymiar urlopu wypoczynkowego w danym roku kalendarzowym.

Drugą grupę urlopów stanowią te, do udzielenia których pracodawca jest zobowiązany przez odpowiednie przepisy prawa. Taki urlop bezpłatny na ogół jest zaliczany do uprawnień pracowniczych.

Podstawa prawna:
Ustawa kodeks pracy ( Dz.U z 1998 Nr 21 poz. 94 ze zm.).

Przemysław Gogojewicz

Specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
www.gogojewicz.com
Zobacz także
« powrót do działu: Pytania Czytelników
« zapisz się na Newsletter
  • 2013-06-10 13:32 poniedziałek ~Iwonaww | [+] odpowiedz
    Witam, a co z porodem. Jeśli porod sie zdarzy podczas urlopu bezpłatnego, kto pokryje koszty? Czy trzeba sie zdecydować na porod prywatny?
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Karta ubezpieczeniowa - dokument potwierdzający objęcie ochroną ubezpieczeniową, ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.