X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
 1. Wypełniasz formularz online
 2. Otrzymujesz gotowe oferty
 3. Wybierasz najlepszą ofertę
 4. Spotykasz się z agentem
 5. Podpisujesz dokumenty
PORÓWNAJ!
 
Sonda
Wyjeżdżasz na wakacje. Czy twój dom jest zabezpieczony?
Tak, posiadam kompleksowe ubezpieczenie mieszkania
Przed wyjazdem kupię jakieś ubezpieczenie nieruchomości
Nie mam polisy, sąsiedzi będą doglądać mieszkania
Nie mam polisy, liczę że nic złego się nie wydarzy pod moją nieobecność
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Śmierć ubezpieczonego – co musisz zrobić jako uposażony?

2007-10-01 16:30 poniedziałek
Osoba, która wykupiła polisę ubezpieczeniową, uczyniła Cię swoim uposażonym. Co musisz zrobić po jej śmierci, aby otrzymać świadczenie? Kto otrzyma świadczenie, jeśli ubezpieczony nie wskazał w polisie uposażonych? Tych i wielu innych rzeczy dowiesz się z poniższego artykułu.


Jakie są zasady?

W czasie wypełniania wniosku o ubezpieczenie można wskazać uposażonych, czyli osoby, które w razie śmierci Ubezpieczonego otrzymają świadczenie od towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeśli wskazanych jest więcej niż jeden uposażony można określić ich procentowy udział w świadczeniu. Jeżeli nie ma tego wskazanego, uposażeni otrzymają świadczenie w równych częściach. Pamiętajmy, że Ubezpieczony może w każdym czasie pisemnie poinformować zakład ubezpieczeń o zmianie uposażonego.

 

A kto otrzyma świadczenie w przypadku, gdy nie ma wskazanych uposażonych lub uposażony umrze wcześniej? Wówczas świadczenie przysługuje innym osobom uprawnionym, wskazanym w ogólnych warunkach ubezpieczenia zgodnie z obowiązującym prawem spadkowym. Dotyczy to następujących osób (w kolejności):
 1. Współmałżonka ubezpieczonego,
 2. Dziecka lub dzieci ubezpieczonego (jeżeli żyje więcej niż jedno dziecko świadczenie będzie wypłacane w częściach równych),
 3. Rodziców ubezpieczonego (jeżeli żyją obydwoje - świadczenie będzie wypłacane w równych częściach), rodzeństwa ubezpieczonego (jeżeli żyje więcej niż jedna osoba, świadczenie będzie wypłacane w równych częściach),
 4. Jeśli osoby wyżej wymienione nie żyją lub nie są uprawnione do otrzymania świadczenia, będzie ono wypłacone innym osobom, zgodnie z zasadami dziedziczenia ustawowego określonym w kodeksie cywilnym (z wyłączeniem Skarbu Państwa).
Zobacz także
« powrót do działu: Ubezpieczenia na życie
« zapisz się na Newsletter
 • 2007-10-19 21:51 piątek ~Maria | [+] odpowiedz
  Moja mama zmarla ostatnio a w polisie ja bylam wskazana jako spadkobierca.Czy moja siostra ma prawo podwazyc ta decyzje i zadac wyplaty jej polowy odszkodowania? Dziedziczymy z siostra, nasz tata juz ... czytaj dalej »
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Europejski Komitet Ubezpieczeń - działający w Brukseli europejski związek ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczenie.com.pl Największy portal ubezpieczeniowy w Polsce. Kompendium wiedzy o ubezpieczeniach. Ubezpieczenie zdrowotne, społeczne, OC i AC, mieszkania, domu, na życie, NNW, inwestycyjne, dla firm, ofe.
www.dlaagenta.pl Pierwszy w Polsce System Formularzy LEAD dla agentów Ubezpieczeniowych wszystkich towarzystw. System LEAD to prosty sposób współpracy agentów ubezpieczeniowych i klientów, którzy chcą nabyć polisę.
www.rankingofe.com.pl Notowania i Wyniki Otwartych Funduszy Emerytalnych. Porównanie OFE online. Fundusze: generali, axa, ing, polsat, nordea, allianz, aig, aegon, pzu, warta, aviva, pekao, pocztylion, bankowy.
www.agent-ubezpieczeniowy.com.pl Największy katalog agentów ubezpieczeniowych w Polsce. Agent ubezpieczeniowy Warszawa, Wrocław, Kraków, Gdańsk, Szczecin, PZU, Aviva, Warta...
www.smsprzypomnienie.pl Zamów bezpłatne przypomnienie SMS informujące o końcu ważności badania technicznego i polisy OC. Przypomnimy Ci o dopełnieniu koniecznych formalności.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.polisynazycie.com.pl Polisy na życie chronią Ciebie i Twoją rodzinę przede wszystkim od ryzyka nagłej, niespodziewanej śmierci. Ubezpieczenie na życie zagwarantuje spokój finansowy Twojej rodzinie.
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
www.ubezpieczenierolnicze.pl Ubezpieczenia dla rolników: KRUS, obowiązkowe, dobrowolne, z dopłatą skarbu państwa. Zamów ubezpieczenie.