X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Spadek a ubezpieczenie

2010-03-31 09:06 środa
Spadek a ubezpieczenie
Jeżeli natomiast nie jest na mocy ustawy zwolniony od podatku spadkowego, to w zależności od  przepisów fiskalnych może być zobowiązany do zapłacenia fiskusowi sporej nieraz kwoty.

Natomiast jako Uposażony, wymieniony w polisie ubezpieczenia na życie osoby zmarłej jest jedynym uprawnionym do otrzymania kwoty odszkodowania (sumy ubezpieczenia). Obojętnie jaki jest jego stosunek pokrewieństwa ze zmarłym, nikt inny nie ma prawa zgłaszać roszczenia wobec sumy ubezpieczenia. Uposażonego nie obchodzą długi, jakie pozostawił po sobie zmarły, to czy było wobec niego wszczęte postępowanie egzekucyjne – żaden z tych i innych, podobnych przypadków nie wpłynie ani na samą wielkość kwoty, ani na termin jej wypłacenia. Ważnym dla osób uposażonych, a nie będących spokrewnionymi bliżej lub dalej ze zmarłym jest to, że suma ubezpieczenia jest wolna od podatku.

W stosunku do postępowania spadkowego otrzymanie sumy ubezpieczenia przez Uposażonego jest proste i trwa stosunkowo krótko. Wystarczającym jest dostarczenie w terminie określonym Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia dokumentów poświadczających śmierć Ubezpieczonego (OWU określa również jakie dokumenty mają być dostarczone),  aby w terminie 30 dni od złożenia dokumentów otrzymać sumę ubezpieczenia. Jedynie wówczas, gdy dla ustalenia przyczyn śmierci ubezpieczonego potrzebne było przeprowadzenie postępowania prokuratorskiego, odszkodowanie zostanie wypłacone w terminie 14 dni od ustalenia okoliczności śmierci.

Dlatego ubezpieczenie się na życie jest najlepszym z możliwych rozwiązań zabezpieczenia bytu rodzinie, czy innym osobom bliskim w przypadku śmierci. Jest też jedynym rozwiązaniem dla pozostawienia komuś bliskiemu, a nie będącemu uprawnionym do spadku w trybie ustawowym, środków utrzymania bez narażania na kłopoty i stres związany z ewentualną sprawą o obalenie zapisu testamentowego przez innych spadkobierców. Jest też bezpiecznym rozwiązaniem dla osób prowadzących działalność gospodarczą - śmierć nie zawsze przychodzi wtedy, gdy wszelkie sprawy finansowe prowadzonej firmy są w idealnym porządku.

Lech Michejda
Zobacz także
« powrót do działu: Ubezpieczenia inne
« zapisz się na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Umowa ubezpieczenia - umowa, na mocy, której zakład ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.