X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Upadłeś na śliskim chodniku – masz prawo do odszkodowania

2009-03-13 09:05 piątek
Zofia Dmochowska
Na śliskich nawierzchniach nie trudno o upadek. Niebezpieczne są nieodśnieżone chodniki i schody, często pokryte dodatkowo warstwą lodu. Efektem zimowych spacerów są potłuczenia lub zwichnięcia nóg i rąk a nawet złamania kości.

W takich przypadkach warto wiedzieć, że jeżeli do upadku dojdzie przed czyjąś posesją, biurem, urzędem czy innym budynkiem, jesteśmy uprawnieni do odszkodowania za doznaną krzywdę. Obowiązek usunięcia lodu i śniegu sprzed posesji należy bowiem do jej właściciela lub zarządcy.

Co robić, jeżeli dojdzie do upadku?

Przede wszystkim należy zgłosić wypadek właścicielowi lub zarządcy budynku. Dobrze jest, jeżeli uda nam się uzyskać pisemne oświadczenie, że do wypadku rzeczywiście doszło. Jeżeli są świadkowie zdarzenia należy spisać ich dane i numery telefonów. Miejsce wypadku dobrze jest sfotografować – jeżeli poszkodowany nie jest w stanie wykonać zdjęć od razu, należy to zrobić w najbliższym możliwym terminie.

Jeżeli bezpośrednio po wypadku wydaje nam się, że nic nam nie dolega, może być to efekt szoku pourazowego. Dolegliwości takie, jak ból głowy i zawroty głowy, nudności, bóle kręgosłupa, kłopoty z koncentracją mogą pojawić się dopiero kilka godzin po upadku. Wówczas powinniśmy skonsultować się z lekarzem lub udać się na pogotowie.

Podjęcie leczenia

Kolejną ważną rzeczą jest podjęcie leczenia. Jest ono konieczne, jeżeli chcemy ubiegać się o odszkodowanie. Uwaga, często się zdarza, że na konsultację z lekarzem (np. ortopedą) w ramach NFZ trzeba czekać – terminy oczekiwania to często kilka tygodni. W takiej sytuacji możemy udać się do lekarza prywatnie. Ważne jest przy tym dopilnowanie, aby za wszelkie świadczenia medyczne, za które płacimy, brać faktury lub rachunki. Powinny one być wystawione na nazwisko poszkodowanego. Będą one stanowiły dowód poniesienia kosztów w związku z wypadkiem uzasadniające roszczenie odszkodowawcze. 

Co na to ubezpieczenia? 

Wiadomo, że nie zawsze uda się odśnieżyć chodnik na czas, nie zawsze też pozwolą na to warunki atmosferyczne. Opady śniegu i silny mróz mogą zaskoczyć właścicieli i zarządców nieruchomości. Wówczas rozstrzyga się, czy nie usunięcie lodu lub śniegu ze schodów to zaniedbanie, czy też było fizycznie niemożliwe przy zachowaniu wszelkiej staranności. Jeżei dojdzie do poważnego urazu

Aby uchronić właścicieli i zarządców nieruchomości przed ponoszeniem kosztów związanych z roszczeniami osób trzecich, stworzono ubezpieczenia OC. W przypadku osób prywatnych jest to tzw. ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Chroni ono odpowiedzialność cywilną ubezpieczonego i jego bliskich, gdy w myśl obowiązujących przepisów prawa zobowiązani są oni do naprawienia szkody wyrządzonej w mieniu lub na zdrowiu osoby trzeciej. Najlepiej wykupić je z ubezpieczeniem domu – składka za to ubezpieczenie to dodatkowe kilkadziesiąt złotych rocznie.

Sytuacja firmy, która jest właścicielem nieruchomości wygląda nieco inaczej. Tu funkcjonuje tzw. OC działalności gospodarczej, które najkorzystniej jest wykupić razem z podstawowym ubezpieczeniem firmy. Od odpowiedzialności względem osób trzecich, które doznały uszczerbku na zdrowiu lub utraty mienia, chroni tzw. OC deliktowe.

Bezpośrednio do ubezpieczyciela

Warto wiedzieć, że poszkodowany może zwrócić się o odszkodowanie bezpośredni do ubezpieczyciela. Wystarczy poprosić właściciela posesji lub zarządcę nieruchomości o numer polisy i skontaktować się z zakładem ubezpieczeń.

Jeżeli podmiot odpowiedzialny za szkodę nie ma polisy, można od niego żądać odszkodowania na drodze polubownej lub sądowej.Zofia Dmochowska

Zobacz także
« powrót do działu: Porady eksperta
« zapisz się na Newsletter
 • 2009-02-21 11:34 sobota ~ewa | [+] odpowiedz
  dobrze wiedzieć że za zaniedbany chodnik jak sie przewróce moge dostac odszkodowanie.a jestem bez pracy to zastrzyk gotówki sie przyda fajnie ze piszecie porady
 • 2009-02-21 11:31 sobota ~bałwanek | [+] odpowiedz
  mam chodnik 57 m.koło posesji odśniezam go tak jak tzeba(przepisowo. co z tego jak jadące samochody zarzucają śnieg,błoto pośniegowe ta praca jest do zarąbania i ja mam odpowiadć za ślizgawke pośnieg... czytaj dalej »
 • 2009-02-20 10:40 piątek ~Zofia Dmochowska | [+] odpowiedz
  Bardzo dziękuję za komentarz. Wszelkie uwagi specjalistów, takich jak Pan są niezwykle cenne nie tylko dla mnie, ale przede wszystkim dla czytelników, którzy w każdej chwili mogą stać się poszkodowany... czytaj dalej »
 • 2009-02-19 10:20 czwartek ~KG Kawałowski www.APU.pl | [+] odpowiedz
  Pani Zofio, Artykuł według mnie zabrakło kilku istotnych rzeczy: 1. najlepiej na miejsce zdarzenia poza pogotowiem wezwać Straż Miejską lub Policję, aby na tą okoliczność sporządziła protokół z wypa... czytaj dalej »
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Gwarantowany Okres Płatności - umowa zawierana z towarzystwem emerytalnym. ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.