X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
 1. Wypełniasz formularz online
 2. Otrzymujesz gotowe oferty
 3. Wybierasz najlepszą ofertę
 4. Spotykasz się z agentem
 5. Podpisujesz dokumenty
PORÓWNAJ!
 
Sonda
Wyjeżdżasz na wakacje. Czy twój dom jest zabezpieczony?
Tak, posiadam kompleksowe ubezpieczenie mieszkania
Przed wyjazdem kupię jakieś ubezpieczenie nieruchomości
Nie mam polisy, sąsiedzi będą doglądać mieszkania
Nie mam polisy, liczę że nic złego się nie wydarzy pod moją nieobecność
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Zasiłki socjalne w Niemczech

Choroba i urodzenie dziecka - dwa wydarzenia, jak różne w swojej wymowie, jednak podobne w konsekwencjach finansowych. Osoby, które one dotyczą nie mogą zwykle w pełni wypełniać swoich obowiązków zawodowych, a tym samym spadają ich dochody. Na szczęście, każda osoba legalnie zatrudniona w Niemczech może liczyć na świadczenia, które mają w zamyśle poprawić jej budżet domowy. Nie musimy liczyć jednak tylko na zasiłki socjalne, sami możemy też zadbać o swoje bezpieczeństwo finansowe. Jak? Zapraszamy do lektury artykułu.

Zasiłek rodzinny

Rodzice dziecka, które urodziło się po 1 stycznia 2007 roku, maja prawo do pobierania zasiłku rodzinnego. Otrzymać mogą go rodzice bez względu na wysokość dochodów.

Ile wynosi zasiłek rodzinny?

Wysokość zasiłku stanowi zwykle 65 % naszych wcześniejszych dochodów. W przypadku, gdy nasze dochody były niewielkie, mamy możliwość podwyższenia zasiłku do 100 % dochodów. Jeśli nasze dziecko jest starsze, możemy wystąpić o podwyższenie zasiłku do 70 % dochodów. Przeliczając procenty na euro: zasiłek rodzinny wynosi od 300 do 1800 euro, w zależności od wysokości dochodów.
Dolna stawka zasiłku -300 euro wypłacana jest osobom niepracującym, pobierającym zasiłek dla bezrobotnych lub zasiłek z opieki społecznej. A jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami bliźniaków, trojaczków otrzymamy następne 300 euro na kolejne dziecko. Zasiłek rodzinny możemy otrzymywać przez 12 miesięcy, czas ten może ulec przedłużeniu o kolejne 2 miesiące w przypadku, gdy drugi partner ograniczy swoją działalność zarobkową i w tym czasie zajmie się wychowaniem dziecka.

Zasiłek rodzinny mogą otrzymać osoby:
 • Opiekujące się lub wychowujące dziecko,
 • Posiadające stałe miejsce zamieszkania w Niemczech,
 • Mieszkające z dzieckiem w jednym gospodarstwie domowym,
 • Które nie prowadzą działalności zarobkowej (ewentualnie wykonują ją częściowo)
Zasiłek dla bezrobotnych

W Niemczech istnieją dwa rodzaje świadczeń dla bezrobotnych:
 • Zasiłek dla bezrobotnych –przeznaczony dla osób, które w ciągu 3 lat były ubezpieczone przez okres co najmniej 12 miesięcy, czas otrzymywania świadczenia uzależniony jest od wieku i długości opłacania ubezpieczenia, maksymalna długość wynosi 32 miesiące i dotyczy osób, które ukończyły 57 rok  życia oraz przez co najmniej 44 miesiące opłacały ubezpieczenie,
 • Pomoc społeczna dla bezrobotnych –otrzymywać mogą ja osoby posiadające prawo do zasiłku dla bezrobotnych
Zasiłek chorobowy

Każdy pracownik zatrudniony legalnie w Niemczech opłaca składkę ubezpieczenia chorobowego w wysokości 13,5 % swoich dochodów (połowę opłaca pracownik, drugą połowę pracodawca).

Kto ma prawo otrzymać zasiłek chorobowy?

Prawo do pobierania zasiłku chorobowego mają osoby:
 • Objęte ubezpieczeniem obowiązkowym,
 • Poddane rehabilitacji,
 • Niepełnosprawne, pod warunkiem, że znajdują się w zakładach i placówkach specjalnych,
 • Opłacające dobrowolnie składki ubezpieczenia chorobowego, dotyczy to osób prowadzących działalność gospodarczą, lub wykonujących wolne zawody
Kiedy możemy otrzymać zasiłek chorobowy?

Zasiłek chorobowy możemy otrzymać w szczegółowo określonych sytuacjach:
 • Leczenia stacjonarnego,
 • Opieki nad chorym dzieckiem.
 • Niezdolności do pracy z powodu choroby,
 • Niezdolności do pracy z powodu sterylizacji lub aborcji
Lepiej być ubezpieczonym

Choroba, czy wypadek mogą mieć destrukcyjny wpływ na nasze finanse, przez jakiś czas nie możemy wykonywać pracy zawodowej, kosztuje nas leczenie, pobyt w szpitalu, leki. Taka sytuacja może być szczególnie dotkliwa, gdy pozostawiliśmy rodzinę w Polsce i nasz pobyt w Niemczech jest jej jedynym źródłem utrzymania. Wtedy choroba może nieść ze sobą poważne reperkusje finansowe. Otrzymywane przez nas zasiłki socjalne nie zrekompensują zmniejszonych zarobków. W takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem będzie posiadanie ubezpieczenia. Na rynku jest bogata gama różnych rodzajów ubezpieczeń: na życie, następstw nieszczęśliwych wypadków, turystycznych ( z opcja pracy za granicą), zdrowotnych. Ubezpieczenie może pokryć koszty leczenia (w Niemczech zapłacimy np. za wizytę lekarza lub pobyt w szpitalu), koszty transportu medycznego do Polski, polisa może pokryć nawet przyjazd do Niemiec, zakwaterowanie i wyżywienie osoby nam bliskiej. Ale to nie wszystko, w przypadku uszczerbku na zdrowiu zostanie nam wypłacone odszkodowanie, a na rynku są nawet polisy, które podczas naszej choroby opłacą za nas raty za zakup naszego domu. Stąd wniosek, że warto poza świadczeniami od państwa postarać się o alternatywne świadczenia lub odszkodowania.


Piotr Puczek
Zobacz także
« powrót do działu: Dla Polaków za granicą
« zapisz się na Newsletter
 • 2013-04-22 16:56 poniedziałek ~Kobra | [+] odpowiedz
  Zasiłek rodzinny w Niemczech przysługuje do 18 roku życia dziecka . Może zostać przedłużony do 25 roku życia dziecka - jeżeli uczy się (np.studiuje w trybie dziennym) i pozostaje na utrzymaniu rodzicó... czytaj dalej »
 • 2013-12-13 12:23 piątek ~JolkaParasolka | [+] odpowiedz
  Ja otrzymałam taki zasiłek bez jakichkolwiek problemów dzięki fajnej firmie, która baaardzo polecam :P www.zwrotpodatkow.pl Pozdrawiam ;]
 • 2014-05-05 18:06 poniedziałek ~majk2510 | [+] odpowiedz
  witam mialem prace do 28 lutego w Niemczech,juz w lutym zarejestrowalem sie w Arbeitsagentur ze bede bezrobotny,dali mi termin w urzedzie pracy w lutym ze mam sie stawic 24marca,powiedzialem im 24marc... czytaj dalej »
 • 2014-06-24 18:59 wtorek ~kasia | [+] odpowiedz
  dzien dobry. jestem w Niemczech dokladniej w Dreznie od pol roku umowe mam na 900euro brutto ale nie pracuje miesiecznie 160godz zawsze jest mniej na reke dostaje okolo 500 ,550 euro wynajelam teraz m... czytaj dalej »
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Beneficjant - inaczej uposażony, osoba uprawniona przez ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczenie.com.pl Największy portal ubezpieczeniowy w Polsce. Kompendium wiedzy o ubezpieczeniach. Ubezpieczenie zdrowotne, społeczne, OC i AC, mieszkania, domu, na życie, NNW, inwestycyjne, dla firm, ofe.
www.dlaagenta.pl Pierwszy w Polsce System Formularzy LEAD dla agentów Ubezpieczeniowych wszystkich towarzystw. System LEAD to prosty sposób współpracy agentów ubezpieczeniowych i klientów, którzy chcą nabyć polisę.
www.rankingofe.com.pl Notowania i Wyniki Otwartych Funduszy Emerytalnych. Porównanie OFE online. Fundusze: generali, axa, ing, polsat, nordea, allianz, aig, aegon, pzu, warta, aviva, pekao, pocztylion, bankowy.
www.agent-ubezpieczeniowy.com.pl Największy katalog agentów ubezpieczeniowych w Polsce. Agent ubezpieczeniowy Warszawa, Wrocław, Kraków, Gdańsk, Szczecin, PZU, Aviva, Warta...
www.smsprzypomnienie.pl Zamów bezpłatne przypomnienie SMS informujące o końcu ważności badania technicznego i polisy OC. Przypomnimy Ci o dopełnieniu koniecznych formalności.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.polisynazycie.com.pl Polisy na życie chronią Ciebie i Twoją rodzinę przede wszystkim od ryzyka nagłej, niespodziewanej śmierci. Ubezpieczenie na życie zagwarantuje spokój finansowy Twojej rodzinie.
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
www.ubezpieczenierolnicze.pl Ubezpieczenia dla rolników: KRUS, obowiązkowe, dobrowolne, z dopłatą skarbu państwa. Zamów ubezpieczenie.