X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Ciąża w Wielkiej Brytanii - poradnik dla przyszłych mam

Opiekę nad kobietą w ciąży z ramienia służby zdrowia sprawują w Wielkiej Brytanii trzy osoby: lekarz rodzinny, położna oraz lekarz – ginekolog. Pierwszy kontakt, w przypadku, gdy podejrzewamy, że jesteśmy w ciąży powinien być skierowany do lekarza rodzinnego. On dopiero będzie podejmował decyzję o naszej wizycie u lekarza ginekologa. Będzie ona uzależniona od kilku czynników, m.in. stanu zdrowia, czynników ryzyka oraz rzecz jasna przebiegu ciąży.

Czy masz ubezpieczenie?

Pracownicy z Polski, oraz ich rodziny mają prawo do bezpłatnej służby zdrowia w Wielkiej Brytanii. Nie obędzie się jednak bez wyrobienia Numeru Ubezpieczenia Społecznego (National Insurance Number). W celu jego uzyskania należy zadzwonić i umówić się na rozmowę w najbliższym Job Centre. (Więcej o NIN znajdziesz w artykule: Wielka Brytania - jak zdobyć Numer Ubezpieczenia Społecznego)

Osoby formalnie zatrudnione w Polsce, ale wykonujące zlecenie w Wielkiej Brytanii powinny mieć ze sobą druk E 128, który poświadcza to, że opłacamy w Polsce składki na ubezpieczenie społeczne. Można go pobrać w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Dopełniwszy niezbędnych, ale drobnych formalności możemy bezpłatnie korzystać z brytyjskiej służby zdrowia.


Pierwsza wizyta

Należy udać się do lekarza rodzinnego w celu potwierdzenia ciąży. Osobą, która opiekuje się przyszłą mamą jest położna. To ona dokona szczegółowego wywiadu pod kątem zebrania informacji o stanie zdrowia, zapyta się o choroby dziedziczne w najbliższej rodzinie oraz jak ciąża przebiegała u matki, czy siostry kobiety. Następnie wykona testy krwi, które dotyczyć będą m.in. pomiaru hemoglobiny, określenia grupy krwi, badania serologicznego na różyczkę, kiłę, zapalenie wątroby typu B i HIV. Dokona również pomiaru ciśnienia krwi, oraz testów na obecność w moczu elementów pozwalających na zdiagnozowanie infekcji: białek i cukrów. W przypadku, gdy kobieta cierpi na cukrzycę, padaczkę, depresję watro skontaktować się z lekarzem rodzinnym jeszcze przed zajściem w ciążę. Wyda on wówczas skierowanie do specjalisty, bowiem pomoc może być naprawdę potrzebna.


Badanie w szpitalu

Zwyczajowo około 12. tygodnia ciąży przyszła mama udaje się do szpitala na kolejne testy, m.in. pierwsze badanie ultrasonograficzne. Ma ono ocenić wiek ciąży. Podczas tej wizyty kobieta dokonuje wyboru rodzaju porodu (poród naturalny, w basenie, cesarskie cięcie). W razie istnienia pewnych czynników ryzyka, np. wieku kobiety, czy prawdopodobieństwa wystąpienia chorób dziedzicznych płodu, kobieta poddana zostanie badaniom chromosomalnym. Po upływie kolejnych 2. miesięcy, w okolicach 20. tygodnia ciąży przeprowadzone zostanie drugie badanie ultrasonograficzne, jego zadaniem jest sprawdzenie rozwoju płodu, oraz wykluczenie ewentualnych anomalii. Kobiety z grupą krwi RH- otrzymują profilaktykę przeciwko przeciwciałom anti-D. Ma to miejsce w 28. i 34. tygodniu ciąży.  


Wizyty położnej

Jeśli testy będą prawidłowe, położna będzie odwiedzała nas w domu, średnio co miesiąc. Dokona badania krwi, badania moczu i pomiaru ciśnienia. W razie pojawienia się niepokojących symptomów, niezwłocznie poinformuje o tym fakcie lekarza rodzinnego kobiety.


Poród

Narodziny dziecka w Wielkiej Brytanii mogą odbywać się w szpitalu lub w domu pod nadzorem położnej. Na naszą prośbę możemy otrzymać znieczulenie. Podczas porodu obecny może być partner lub przyjaciółka. W ciągu pierwszych sześciu tygodni po porodzie należy zarejestrować dziecko


Praca

W Wielkiej Brytanii przyjęte jest, że kobieta pracuje praktycznie do samego porodu, a przebywanie na zwolnieniach lekarskich jest wręcz społecznie nieakceptowane. Na 15 tygodni przed spodziewanym porodem należy poinformować pracodawcę o swojej ciąży. Dokumentem potwierdzającym ciążę jest Certyfikat MAT B1. wystawia go opiekująca się przyszłą matką położna.


Finanse


Kobiety, których zarobki są niskie mogą ubiegać się o Sure Start Maternity Grant, wynosi on 500 funtów i można go dostać po 29 tygodniu ciąży. Inne kwestie finansowe związane z ciążą:

 • Zasiłek macierzyński, 26 tygodni płatnych: w ciągu 6 tygodni otrzymujemy 90% naszych wcześniejszych dochodów, w kolejnych 20 tygodniach 108,85 funtów tygodniowo,
 • Child Benefit, 17,45 funtów tygodniowo na pierwsze dziecko, 11,70 funtów tygodniowo na kolejne dzieci,
 • Child Tax Credit, mogą go otrzymać rodziny, których roczne zarobki kształtują się na poziomie niższym niż 66 350 funtów. Jego wysokość uzależniona jest zarobków,
 • Dzieci, które urodziły się po 1 września 2002 roku otrzymują 250 funtów w postaci bonu od rządu brytyjskiego. Rodzice mają obowiązek wpłacić te pieniądze na konto, a pieniądze zostaną wypłacone dziecku po tym jak skończy 18 rok życia


Piotr Puczek

Więcej informacji o ubezpieczeniach i odszkodowaniach w Wielkiej Brytanii pod tym adresem

« powrót do działu: Dla Polaków za granicą
« zapisz się na Newsletter
 • 2012-10-25 17:05 czwartek ~anna | [+] odpowiedz
  Hm....jestem w 3 miesiacu ciazy,mieszkam na Wyspach co do ciazy tutaj niestety nie mam poytywnych odczuc.Po pierwsze praktycznie do 3 miesiaca ciaza nie jest uznawana za nawet nie wiem jak to nazwac..... czytaj dalej »
 • 2012-10-02 17:42 wtorek ~Panix | [+] odpowiedz
  witam :) JEstem w 3 miesiacu ciazy i czekam na przedluzenie kontrakktu, Czy istnieje taka opcja ze go nie dostane ?
 • 2010-06-18 17:56 piątek ~aga | [+] odpowiedz
  Mam problem, poroniłam pierwszą ciążę, jestem teraz w 2 m-cu ciąży.Poinformowałam o tym mojego pracodawcę i poprosiłam o urlop, ponieważ 1 trymestr w mojej sytuacji tego wymaga. Jestem teraz na u... czytaj dalej »
 • 2008-10-30 17:59 czwartek ~viki | [+] odpowiedz
  jestem w ciąży i moj partner mieszka w anglii wiec nasze życie będzie przebiegać tam.Tym bardziej ze to niepolak i jak na zlość anglik tez:)narazie jestem w polsce i to dopiero poczatki ciazy ale rodz... czytaj dalej »
 • 2008-10-20 22:04 poniedziałek ~Nikola | [+] odpowiedz
  Mam pytanie,jesli mam umowe na stale , przepracowalam rok i chcialabym zajsc w ciaze, jakie pieniadze mi sie naleza?Poniewaz praca nie pozwoli mi na to aby przez okres ciazy pracowac, w momencie zajsc... czytaj dalej »
 • 2008-07-16 20:29 środa ~radek | [+] odpowiedz
  mam pytanie, moja zona jest obecnie w 2 miesiacu ciazy , pracowala dotychczas w restauracji, ale niestety musiala zrezygnowac z pracy z powodu zlego samopoczucia(ciagly kontakt z rozna zywnoscia, zap... czytaj dalej »
 • 2008-04-10 11:50 czwartek ~Piotr Puczek | [+] odpowiedz
  Witam i dziękuję za pytanie. W Wielkiej Brytanii wypłacane są dwa rodzaje zasiłków macierzyńskich: * Statutory Maternity Pay: otrzymują go kobiety pracujące na etacie, wypłaca go pracodawca. Aby go ... czytaj dalej »
 • 2008-04-04 11:54 piątek ~aa | [+] odpowiedz
  ile kobieta musi miec przepracowane w angli aby dostawac macierzynskie
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Ochrona ubezpieczeniowa - zobowiązanie zakładu ubezpieczeniowego do wypłaty ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.