X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj forum poleć artykuł znajomemu A A A

Czy ubezpieczyciel pomoże naprawić uszkodzony kadłub?

2014-07-08 15:06 wtorek
Letnie wakacje to szczyt sezonu użytkowania turystycznych szlaków wodnych. Aby nieprzewidziane wypadki i awarie nie pokrzyżowały urlopowych planów, posiadacze jachtów i łodzi motorowych powinni pomyśleć o wykupieniu specjalnego ubezpieczenia.

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny (GUS), długość systemu śródlądowych dróg wodnych wynosi w Polsce przeszło 3,6 tys. km. Składają się na niego uregulowane rzeki żeglowne (łącznie 2,4 tys. km), skanalizowane odcinki rzek (644 km), kanały (344 km) oraz jeziora żeglowne (259 km). Jeśli ktoś zamierza spędzić urlop np. na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, Kanale Elbląskim czy Pętli Żuław, może skorzystać z ubezpieczenia jachtów śródlądowych, które chroni posiadaczy oraz użytkowników jachtów przed finansowymi konsekwencjami szkód powstałych podczas wypoczynku na wodzie.

- Polisy przeznaczone dla osób uprawiających żeglugę śródlądową pojawiły się na rynku ubezpieczeniowym w związku z rosnącym zainteresowaniem tą formą wypoczynku i wzrostem liczby zapytań o możliwość ochrony. Ubezpieczenie właściciela łodzi i członków jego załogi działa zarówno w trakcie trwania sezonu żeglarskiego, jak i po jego zakończeniu. Ubezpieczenie obowiązuje podczas żeglugi przybrzeżnej oraz śródlądowej na terytorium Polski – mówi Anna Materny z Gothaer TU S.A.

Z danych tego towarzystwa ubezpieczeniowego wynika, że polisy najczęściej kupują właściciele jachtów żaglowo-motorowych, czyli jachtów żaglowych z silnikiem przyczepnym, a w ciągu pierwszego półrocza 2014 r. na ubezpieczenie ogółem zdecydowało się o 35% osób więcej niż w tym samym czasie roku ubiegłego.

Co wchodzi w skład polisy żeglarskiej?

Podstawowym elementem ubezpieczenia jest ochrona jachtów żaglowych oraz motorowych przed ich utratą, uszkodzeniem oraz zniszczeniem (tzw. CASCO jachtu). Polisa obejmuje więc swym zakresem łódź wraz z wyposażeniem. Na takich samych warunkach można również ubezpieczyć takie sprzęty pływające jak: kajaki, rowery wodne, deski surfingowe oraz windsurfingowe. Ochronie podlegają również osobiste przedmioty członków załogi. Dodatkowo właściciel jachtu chroniony jest ubezpieczeniem OC, w ramach którego ubezpieczyciel przejmuje na siebie konieczność wypłaty odszkodowania za szkody wyrządzone osobom trzecim podczas użytkowania łodzi.

- Ubezpieczenie obowiązuje przez cały okres użytkowania jachtu, a więc zarówno w czasie pływania, jak i postoju oraz manewrowania w porcie, transportu lądowego w czasie sezonu letniego. Zakres pływania obejmuje polskie akweny śródlądowe z włączeniem morskich wód wewnętrznych oraz pasa morza terytorialnego o szerokości 12 mil morskich. Dodatkowo zakres polisy można rozszerzyć o szkody powstałe w czasie rejsów testowych i pokazów, wykorzystania jachtu jako rekwizytu oraz do celów szkoleniowych i doskonalenia żeglowania – tłumaczy Anna Materny.

Ile kosztuje ubezpieczeniem jachtu żaglowo-motorowego? Zakładając, że łódź (CASCO) jest o wartości 100 tys. zł, zaś odpowiedzialność ubezpieczyciela w przypadku roszczeń z polisy OC sięga 50 tys. zł, można szacować, że roczna składka ubezpieczeniowa wyniesie ok. 1100 zł.

Te szkody żeglarze zgłaszają najczęściej…

Na podstawie szkód zgłaszanych przez właścicieli łodzi, towarzystwo ubezpieczeniowe Gothaer wyszczególniło kilka kategorii przyczyn tych szkód, których likwidacją najczęściej zajmują się ubezpieczyciele. Są to przede wszystkim uszkodzenia silnika, a także kadłuba w wyniku napłynięcia na podwodną przeszkodę. Niemal równie często posiadacze jachtów mają problem ze złamanym masztem, kradzieżą silnika oraz uszkodzoną łopatką śruby napędowej.

Źródło: Gothaer TU S.A.
« powrót do działu: Ubezpieczenia inne
« zapisz się na Newsletter
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.