X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Dramatyczna akcja ratunkowa, sprawa sądowa i pół miliona zł zadośćuczynienia

2015-03-31 15:45 wtorek
Wyrok sądu

Pogotowie stwierdziło zgon pięcioletniego chłopca i nie podjęło akcji ratunkowej. Pół miliona złotych zadośćuczynienia (po pięciu latach w sądzie!).

Wiosną 2009 w woj. dolnośląskim doszło do wypadku, który wstrząsnął okolicznymi mieszkańcami. 5-letni Rafał wpadł do zbiornika wypełnionego wodą, pokrytą cienką warstwą lodu. Chłopiec przebywał pod wodą przez kilkanaście minut. Wezwany na miejsce zespół pogotowia ratunkowego stwierdził zgon, nie podjąwszy próby reanimacji. Dopiero załoga drugiej, wezwanej karetki przeprowadziła akcję ratunkową, w wyniku której udało się przywrócić podstawowe funkcje życiowe.

Niestety, wskutek zdarzenia chłopiec doznał rozległych i trwałych uszkodzeń narządów wewnętrznych i cierpi m.in. na: przewlekłą niewydolność oddechową, zespół rozsianego krzepnięcia śródnaczyniowego, zespół przeciekowego powietrzna oraz porażenie spastyczne, czterokończynowe.

Za pośrednictwem Europejskiego Centrum Odszkodowań, rodzice Rafała zgłosili roszczenie o wypłatę odszkodowania i zadośćuczynienia. Firma ubezpieczeniowa, która ubezpieczała gospodarstwo rolne rodziców chłopca, odmówiła przyjęcia odpowiedzialności za zdarzenie i wypłaty odszkodowania.

Przebieg sprawy

Zimą 2010 roku sprawa trafiła do Sądu. W toku prowadzonego postępowania cywilnego ustalono zakres doznanych urazów, ich skutki oraz prognozy na przyszłość.

Biegli z Zakładu Medycyny Sądowej w sporządzonej opinii jednogłośnie stwierdzili, iż działania ratownicze przeprowadzone przez drugie pogotowie ratunkowego były przeprowadzone w sposób prawidłowy, z sukcesem.

Powołany biegły z zakresu neurologii w swojej opinii określił występujący u chłopca uszczerbek na zdrowiu w łącznej wysokości 330%, w tym 20% za występowanie padaczki pourazowej. Dodatkowo wskazał, iż Rafał jest osobą leżącą, bez kontaktu słownego, przytomny, wodzi za przedmiotami na polecenie, ale nie za każdym razem zamyka oczy.

Jego oddech musi być wspomagany za pomocą sprzętu medycznego, karmiony jest przez gastrosomię. Ma zaniki w mięśniach kończyn górnych i dolnych, uszkodzony nerw językowo - gardłowy, przez co ma zaburzenia połykania i wentylacji.

Chłopiec już do końca życia będzie wymagał opieki osób trzecich.

Pół miliona złotych tytułem zadośćuczynienia

Ubezpieczyciel podtrzymywał swoje stanowisko także w sądzie i uparcie odmawiał wypłaty jakichkolwiek pieniędzy. W lutym 2015 roku, po 5 latach batalii, dzięki nieugiętości Kancelarii EuCO reprezentującej rodziców Rafała, sąd przyznał na rzecz chłopca 500 000zł zadośćuczynienia, 20 000zł odszkodowania oraz 2 500zł miesięcznej renty, z tytułu zwiększonych potrzeb. Wyrok nie jest prawomocny.

Dane bohaterów tekstu zostały celowo zmienione.

« powrót do działu: Aktualności ubezpieczeniowe
« zapisz się na Newsletter
  • 2015-04-16 11:04 czwartek ~a007 | [+] odpowiedz
    Z jakiej racji otrzymał zadośćuczynienie. Z jakiej polisy. Z artykułu wynika, że z OC rolnika. Przecież nie należy się domownikom tegoż gospodarstwa.
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.