X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Nowy rok - nowy ubezpieczyciel?

2014-01-13 12:39 poniedziałek
Nowy rok to czas planów i postanowień. Postanowiłam w tym roku racjonalniej dysponować moimi zasobami finansowymi i nie wydawać pieniędzy na rzeczy zbędne, a na niezbędne wydawać rozważniej, szukając okazji i sposobów na nie przepłacanie. I mam już nawet kilka sposobów na poszukanie oszczędności w obowiązkowym zakupie każdego właściciela auta – polisy OC.

Zazwyczaj niewiele wynika z naszych noworocznych postanowień, bo szybko tracimy zapał i najczęściej wracamy do starych przyzwyczajeń. Niestrudzenie jednak początek stycznia jest czasem planowania – najczęściej chcemy rzucić palenie i zbędne kilogramy, prowadzić zdrowy tryb życia i uprawiać więcej sportu. W tym roku postanowiłam racjonalniej dysponować moimi zasobami finansowymi oraz nie wydawać pieniędzy na rzeczy zbędne, a na niezbędne wydawać rozważniej, szukając okazji i sposobów na nie przepłacanie. Oto kilka proponowanych przeze mnie sposobów na poszukanie oszczędności w obowiązkowym zakupie każdego właściciela auta – polisy OC.

Automatyczne wznowienie - dla wygody, nie oszczędności

Przede wszystkim zamiast przedłużać ochronę na kolejny rok – bo tak wygodniej, a dodatkowo aktualnego ubezpieczyciela już znam i do tej pory nie miałam z nim większych problemów (bo też kontakt ograniczał się do płacenia składki przeze mnie i wystawienia polisy przez niego), postanowiłam porównać oferty innych zakładów ubezpieczeń i wybrać tę, która cenowo będzie dla mnie najbardziej atrakcyjna. W końcu zakres obowiązkowego ubezpieczenie komunikacyjnego OC regulowany jest rozporządzeniem Ministra Finansów i u każdego ubezpieczyciela jest taki sam. Nie muszę się zatem obawiać, że odpowiedzialność będzie zawężona czy katalog wyłączeń zbyt rozbudowany. Niezależnie od wysokości zapłaconej składki otrzymam taką samą ochronę.

Żeby móc jednak kompleksowo podejść do tematu i znaleźć najatrakcyjniejszą dla siebie ofertę zdecydowałam, że zacznę analizę tematu z odpowiednim wyprzedzeniem. Zatem – nie, jak co roku, tuż przed wygaśnięciem ochrony ubezpieczeniowej, ale z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem, tak aby mieć wystarczająco dużo czasu na znalezienie rozwiązania dla siebie najatrakcyjniejszego. Co prawda, jeśli aktualna polisa OC ulegnie automatycznemu odnowieniu na kolejny rok, a zostanie zawarta również nowa umowa i w tym samym czasie będą obowiązywały dwa ubezpieczenia w dwóch zakładach ubezpieczeń, to polisa wznowiona automatycznie może być wypowiedziana w każdym czasie. Za czas świadczonej ochrony jednak ubezpieczyciel może domagać się zapłaty składki, a podwójne ubezpieczenie nie skutkuje wypłatą podwójnego odszkodowania. Płaciłabym zatem składkę dla dwóch zakładów ubezpieczeń, a to na pewno nie byłoby już racjonalnym dysponowaniem zasobami finansowymi.

Ubezpieczenie przez Internet – może być taniej

W znalezieniu właściwej oferty pomocny będzie z pewnością Internet. Ten kanał sprzedaży ubezpieczeń z roku na rok jest coraz popularniejszy – zakupy przez Internet to przede wszystkim wygoda i szybkość transakcji. Po co tracić czas na umawianie się z agentem, skoro w Internecie od zakupu ubezpieczenia dzieli mnie tylko kilka kliknięć? No i co ważne, ochrona ubezpieczeniowa sprzedawana za pośrednictwem Internetu jest często tańsza od tej dystrybuowanej w tradycyjnych oddziałach. Oferowane są dodatkowe zniżki tylko za to, że umowa będzie zawarta w sieci. Spora ilość porównywarek internetowych np. wowpolisa.pl z pewnością pomoże w znalezieniu rozwiązania najatrakcyjniejszego cenowo.
W pakiecie oszczędzamy

Kupując polisę komunikacyjną OC zazwyczaj dostawałam propozycję rozszerzenia jej o ubezpieczenie NNW i pakiet assistance. Dokonując zakupu w pakiecie, składka globalnie będzie atrakcyjniejsza niż w sytuacji kupna każdego z tych ryzyk osobno. Co więcej ochrona w zakresie assistance jest często gratisowo dorzucana do polisy OC. Warto wówczas sprawdzić w jakim zakresie przysługuje nam pomoc assistance, pewnie nie będzie ona bardzo rozbudowana, ale może nawet ten podstawowy zakres świadczeń okazać się przydatny w razie wypadku bądź awarii na trasie. Decydując się na rozszerzenie ochrony OC o dodatkowe ryzyka, dopłacam niewielką składkę, a w razie szkody mogę zyskać realne wsparcie finansowe lub pomoc w zakresie organizacji i naprawy auta.

Posiadanie polisy OC to przede wszystkim obowiązek każdego właściciela samochodu. Brak wywiązania się z tego zobowiązania naprawdę nie jest opłacalny. W tym roku pełna kara za brak OC dla auta osobowego jeszcze wzrosła i aktualnie może wynosić nawet 3360 zł (brak ochrony ubezpieczeniowej przez okres dłuższy niż 14 dni). Co istotne z każdym rokiem rośnie skuteczność Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w odzyskiwaniu kar za brak OC. Nie bez znaczenia jest tutaj ogólnopolska baza polis, administrowana przez UFG, z której specjalny program może wykryć m. in. brak kontynuacji ochrony ubezpieczeniowej. W roku 2013 tylko za brak ważnego OC właściciele pojazdów zapłacili łącznie 26 mln złotych kar. A skoro koszt polisy może być niższy niż najniższa kara za brak OC samochodu osobowego (670 zł – brak ochrony przez okres do 3 dni), to zdecydowanie nie opłaca mi się ryzykować w tej kwestii.

Na koniec - postanowiłam trwać mocno w moim postanowieniu i w tym roku być świadomym nabywcą OC. Państwa również zachęcam do sprawdzenia ofert dostępnych na rynku zanim, stawiając na wygodę, zaakceptują Państwo ofertę wznowienia ubezpieczenia na kolejny rok. Porównywać i lepiej dobierać warto nie tylko ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej – podobnie jest w przypadku ubezpieczeń nieruchomości (zerknijcie do artykułu: Jak zapłacić mniej w tym roku za ubezpieczenie mieszkania?)

Sylwia Krukowska