X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Krótkoterminowe assistance na zagraniczny wyjazd

2013-05-07 23:28 wtorek
Krótkoterminowe assistance jest znakomitym rozwiązaniem dla zapobiegliwych kierowców, którzy samotnie lub z rodziną wyjeżdżają za granicę. Dla ubezpieczyciela nie ma znaczenia cel naszej podróży. Może to być wyjazd urlopowy albo służbowa delegacja. Dla ubezpieczonego natomiast ważne jest, by ochrona ubezpieczeniowa okazał się skuteczna, gdy w obcym kraju samochód ulegnie mniej lub bardziej poważnej awarii.

Mondial Assistance i AC Nielsen Company przeprowadziły badanie, z którego wynika, że ponad połowa respondentów wie, na czym polega ta usługa. Co więcej tylko w 2011 roku z pomocy w ramach assistance skorzystało blisko milion Polaków. Najpopularniejsze jest assistance komunikacyjne, które gwarantuje kierowcom pomoc związaną z holowaniem, naprawą samochodu lub wypożyczeniem auta zastępczego. Tego rodzaju usługi ankietowani uznali za najbardziej wartościowe. Doceniło je 72% mężczyzn i ponad 50% kobiet.

Usługi assistance

Celem assistance jest bowiem zagwarantowanie kierowcy pomocy w niespodziewanych zdarzeniach. Na assistance składają się takie świadczenia jak doradztwo, serwis, usługi medyczne oraz inne.

W ramach doradztwa uzyskamy od centrum pomocy sprawdzone informacje dotyczące postępowania w razie wypadku, lokalizacji najbliższego warsztatu, sklepu motoryzacyjnego lub punktu wulkanizacji opon. Usługi serwisowe w wariancie podstawowym ubezpieczenia assistance obejmują najczęściej naprawę samochodu na miejscu awarii, zdarzenia, a jeśli nie jest możliwe usunięcie usterki przez pomoc drogową, wówczas pojazd holowany jest do punktu naprawczego.

Świadczenia medyczne obejmują leczenie poza granicami kraju bądź transport chorego do Polski. Inne usługi, jakie gwarantuje kierowcy assistance, to transport do miejsca docelowego, samochód zastępczy, zapewnienie noclegu, sprowadzenie uszkodzonego pojazdu do kraju.

Nietrudno sobie wyobrazić, że wszystkie te świadczenia mogą okazać się niezbędne jeśli nie znamy języka mieszkańców kraju, na zwiedzanie którego się wybraliśmy, albo nikt w okolicy nie porozumiewa się w języku, którym my władamy, nawet jeśli jest to angielski. Dorośli ludzie, lepiej lub gorzej, ale zapewne poradzą sobie w tej sytuacji. Natomiast rodzina z małymi dziećmi nie będzie przecież ryzykować noclegu pod gołym niebem, w niesprawnym aucie.

Przyjęliśmy najmniej nieprzyjemny w skutkach wariant zdarzeń. Pomyślmy jednak o konsekwencjach ewentualnego wypadku drogowego. Dorośli w stanie ciężkim trafiają do szpitala. Kto zajmie się dziećmi? Kto powiadomi pozostających w kraju najbliższych, którzy powinni jak najprędzej dotrzeć do poszkodowanych, choćby po to, by zająć się najmłodszymi? Kto zorganizuje ich przyjazd do jakiegoś odległego zakątka Europy? Nie będzie niespodzianką odpowiedź: wszystkim, łącznie z opieką nad pozostawionym w domu zwierzęciem, zajmie się centrum assistance.

Kupujemy assistance

Assistance jest najczęściej tym składnikiem polisy, do którego, ubezpieczając samochód, przywiązuje się niewielką wagę. Bywa, że wielu właścicieli pojazdów nawet nie wie, że posiada, w ramach polisy OC lub AC, możliwość skorzystania z tego rodzaju usług. Assistance oferują choćby dealerzy do nowych samochodów, a okres jego obowiązywania trwa przez cały okres serwisowania i dokonywania przeglądów pojazdu w autoryzowanych stacjach obsługi.
Mini assistance, a więc w podstawowym zakresie – obejmującym pokrycie kosztów wykonanej na miejscu naprawy lub/oraz holowania do najbliższego warsztatu, ewentualnie miejsca zamieszkania – obowiązuje zazwyczaj na terenie Polski.

Takie assistance z pewnością okaże się więc niewystarczające przy wyjazdach zagranicznych, a nawet w podróży po kraju może „nie zadziałać”. Przykładowo ubezpieczyciel zgodzi się na holowanie uszkodzonego pojazdu do miejsca zamieszkania tylko wówczas, gdy odległość nie będzie przekraczać 30 km.

Dlatego decydując się na wakacje w Polsce warto sprawdzić zakres posiadanego assiatance. A wyjeżdżając za granicę koniecznie należy zaopatrzyć się w takie, które zagwarantuje nam udzielenie pomocy gdziekolwiek akurat będziemy. Umowę zawiera się na rok, ale niektóre towarzystwa, w tym Generali i PTU mają dla kierowców ofertę krótkoterminową. Skonstruowaną właśnie pod kątem zagranicznych wojaży.

Assistance na krótszy i dłuższy wyjazd

Takie krótkoterminowe assistance, Lew Pomocnik w wariancie LUX, oferowane przez Generali zawrzeć można na 3, 7, 15 lub 30 dni. Albo też na kilka miesięcy. Wysokość składki za polisę uzależniona jest od roku eksploatacji pojazdu (Generali nie ubezpiecza w ramach assistance pojazdów starszych niż 10-letnie), ilości dni, na jakie kupujemy usługę pomocową, wieku kierowcy oraz jego doświadczenia w prowadzeniu aut. Trochę mniej zapłacimy, jeśli zawarliśmy już wcześniej z Generali umowę ubezpieczenia na przykład OC lub AC. Choć do kupna krótkoterminowego assistance nie jest konieczne zawarcie jakiejkolwiek innej polisy w Generali.

Lew Pomocnik w wariancie LUX gwarantuje kompleksową pomoc w razie wypadku, awarii, kradzieży pojazdu, wypadku losowego czy nieszczęśliwego zdarzenia w miejscu zamieszkania ubezpieczonego, które sprawi, że w efekcie będzie on musiał przerwać podróż i wrócić do kraju.

Jeśli wystąpi któreś z wymienionych zdarzeń w ramach assistance Lew Pomocnik liczyć możemy na zorganizowanie pomocy mechaników, którzy naprawią auto na miejscu lub odholują je do warsztatu. Przysługuje nam również samochód zastępczy. Ubezpieczyciel, w ramach assistance, zadba również o dosłanie części niezbędnych do wykonania naprawy.

A ponadto Generali zapewni także:
 • komplet informacji niezbędnych kierowcy podczas zagranicznego wyjazdu, w tym o rekomendowanych wypożyczalniach,
 • przekazanie wiadomości osobie lub instytucji wskazanej przez ubezpieczonego,
 • transport do domu w razie wypadku lub awarii,
 • opiekę nad dziećmi, zwierzętami, bagażem i pojazdem,
 • dowóz paliwa i łańcuchów na koła wraz z ich montażem (tylko na terenie Polski),
 • pomoc w razie awarii ogumienia lub zatrzaśnięcia kluczyków w samochodzie,
 • pomoc prawną w razie zaistnienia takiej konieczności,
 • pomoc w uzyskaniu dokumentów tymczasowych oraz innych formalnościach,
 • pożyczkę, do kwoty 5.000 zł, w razie utraty bagażu,
 • pomoc medyczną w postaci informacji o lokalizacji placówek medycznych, transportu poszkodowanego, badania i zabiegów ambulatoryjnych, hospitalizacji, dostarczenia leków, zorganizowania wizyty osoby bliskiej lub też opieki osoby towarzyszącej,
 • transport zwłok do kraju lub pokrycie kosztów pogrzebu.
Krótkoterminowe assistance Lew Pomocnik w wariancie LUX obowiązuje na terytorium Polski i Europy, a także w europejskiej części Turcji i Rosji. Każde z przewidzianych w polisie zdarzeń, a więc wypadek, awaria, kradzież, wypadek losowy, nieszczęśliwe zdarzenie w miejscu zamieszkania ubezpieczonego objęte jest sumą ubezpieczenia 45.000 zł.

Umowę zawrzeć można również na dzień przed wyjazdem u agenta Generali albo przez internet. W tym drugim przypadku skan polisy wysyłany jest na wskazany adres e-mail. Przy sobie powinniśmy posiadać numer polisy oraz numer telefonu do centrum alarmowego.

Co zrobić w sytuacji, gdy zawarliśmy umowę na usługi assistance na przykład na 3 dni, ale wyjazd się przedłuży? Wówczas najlepiej kupić nową polisę, na okres, o który przedłużyliśmy pobyt za granicą. Możemy ponownie zrobić to przez internet, dla ubezpieczyciela istotne będzie, że opłaciliśmy składkę i posiadamy przy sobie numer polisy, której skan zostanie dosłany nam mailem.

Bardzo ważnym dokumentem, z którym należy zapoznać się przed zawarciem umowy na assistance powinny być dla nas Ogólne Warunki Ubezpieczenia, w których znajdziemy informacje o wyłączeniach odpowiedzialności towarzystwa. Są to sytuacje, w których ubezpieczyciel odmówi nam udzielenia pomocy.

Może się to zdarzyć, gdy przykładowo przekroczymy limity dopuszczalnych wydatków lub do zdarzenia doszło, kiedy pozostawaliśmy pod wpływem alkoholu lub środków odurzających albo nasz samochód nie miał aktualnego przeglądu technicznego.

Wyjeżdżając za granicę bezwzględnie pamiętajmy o assistance. Pomoc fachowców w krytycznych sytuacjach, jakie mogą nas spotkać w obcym kraju, jest gwarancją, że z wakacji przywieziemy wyłącznie miłe wspomnienia.

Magdalena Lis-Rzeźnik
ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w Ubezpieczenia online.pl

Więcej informacji pod tym adresem