X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

W góry z polis± w plecaku

2012-10-29 13:23 poniedzia³ek
Co turystów najbardziej poci±ga w górach? Ich nieprzewidywalno¶æ, malowniczo¶æ i towarzysz±ca woja¿om dawka adrenaliny. Góry bowiem bywaj± równie piêkne, jak niebezpieczne i zdradliwe.

Uprawianie sportów górskich cieszy siê w¶ród Polaków rosn±c± popularno¶ci±, dostarczaj±c im niezapomnianych prze¿yæ, jednak trzeba mieæ na uwadze, ¿e nie jest to aktywno¶æ przeznaczona dla ka¿dego.

Wielu turystów nie wie, ¿e je¶li na szlaku przytrafi nam siê wypadek lub zejdziemy z trasy i zab³±dzimy, mo¿e nas to (dos³ownie!) s³ono kosztowaæ. W popularnych w¶ród Polaków s³owackich Tatrach i czeskich Karkonoszach akcje ratownicze i poszukiwawcze s± bowiem p³atne.

Nie tylko dla supermanów

Turystyka górska przeznaczona jest przede wszystkim dla osób sprawnych fizycznie, posiadaj±cych orientacjê przestrzenn± i ¶wiadomych, ¿e warunki atmosferyczne na szlaku mog± zmieniæ siê b³yskawicznie. Nigdy nie wiemy, czy wystêp skalny, po którym szli¶my dzieñ wcze¶niej, nie obluzuje siê, a szczekanie psa nie spowoduje zej¶cia lawiny.

Dlatego wa¿ne jest, aby pamiêtaæ o podstawowych zasadach: poruszaæ siê po wyznaczonych szlakach, ¶ledziæ ostrze¿enia GOPR, nie lekcewa¿yæ zmian pogodowych, nie przeceniaæ swoich umiejêtno¶ci, a wybieraj±c siê na samotn± wêdrówkê zapoznaæ siê z tras±, bo wed³ug znanego powiedzenia „Poszukiwanie samotnego turysty w górach, jest trudniejsze od znalezienia czterolistnej koniczyny”.

W górach w ci±gu godziny w miejsce upa³u mo¿e pojawiæ siê silna ulewa, mg³a gêsta jak mleko, a niekiedy nawet ¶nieg. Nieprzemakalna kurtka, ciep³a odzie¿ w plecaku, zapisany w komórce numer GOPR i mapa pasm górskich, po których planujemy chodziæ, to niezbêdnik turysty. Wcze¶niej warto zorientowaæ siê, gdzie znajduj± siê schroniska,  do  których mogliby¶my dotrzeæ w razie za³amania pogody. Nie zaszkodzi powiadomiæ równie¿ obs³ugi pensjonatu czy hotelu, w którym nocujemy, w jaki rejon gór wychodzimy. Je¶li planujemy spêdziæ noc w schronisku, tak¿e zostawmy tak± informacjê.

Kosztowny ratunek

Statystyki wypadków w górach powinny uczyæ pokory.  W 2011 r. GOPR  interweniowa³ 6 tys. razy ratuj±c ponad 6 tys. osób, z czego  4,7 tys. odnios³o powa¿ne rany. Niestety, jak podaje GOPR, ponad  80 proc. wypadków jest efektem ludzkiej bezmy¶lno¶ci i brawury.

Czêsto pomijanym elementem, a równie wa¿nym podczas przygotowañ do górskich ekspedycji jest zakup ubezpieczenia. Niewiele osób wie, ¿e za akcjê ratunkow±, która zostanie przeprowadzona w górach na S³owacji lub w Czechach zap³acimy z w³asnej kieszeni. Za pomoc ratowników w odleg³o¶ci do trzech kilometrów od ich bazy zap³acimy ok. 750 z³. Koszt pieszej akcji w wysokich partiach gór mo¿e siêgn±æ 10 tys. z³, a je¶li na ratunek wyruszy ¶mig³owiec – nawet 30 tys. z³.
Na rynku dostêpne s± ubezpieczenia dedykowane osobom uprawiaj±cym ró¿norodne aktywno¶ci. Towarzystwo Ubezpieczeñ Europa posiada w swojej ofercie produkty zapewniaj±ce turystom szerok± ochronê, obejmuj±c± koszty akcji prowadzonej przez wyspecjalizowane s³u¿by dla ratowania ¿ycia lub zdrowia osoby, która w trakcie wêdrówki górskiej uleg³a nag³emu zachorowaniu lub nieszczê¶liwemu wypadkowi.

Ubezpieczenie kosztów ratownictwa jest dostêpne dla Klientów TU Europa w ramach 3 produktów: TRAVEL WORLD, który jest ubezpieczeniem NNW na czas podró¿y zagranicznej z rozszerzeniem o uprawianie turystyki kwalifikowanej, do której zaliczamy m.in. narciarstwo i snowboard. W takiej opcji zapewnia ono pokrycie kosztów ratownictwa za granic± do wysoko¶ci a¿ 5 000 euro.

Kolejna mo¿liwo¶æ to ubezpieczenie SPORT & FUN, dedykowane osobom ³±cz±cym pasjê podró¿owania z uprawianiem sportów. Pokrywa ono koszty ratownictwa w Polsce i za granic± równie¿ do kwoty 5 000 euro. Dodatkowo obejmuje ubezpieczenie sprzêtu sportowego, odpowiedzialno¶ci cywilnej zwi±zanej z wyrz±dzeniem szkód innym osobom podczas uprawiania sportów, a tak¿e ubezpieczenie kosztów karnetu narciarskiego i wypo¿yczenia sprzêtu sportowego.

Ostatnie rozwi±zanie to ubezpieczenie NNW POLSKA z rozszerzeniem o uprawianie turystyki kwalifikowanej, które zapewnia pokrycie kosztów ratownictwa w Polsce i w strefie przygranicznej (30 km od granicy) krajów s±siaduj±cych z Polsk± do sumy 10 000 z³.

Niezbêdne ubezpieczenie mo¿na w prosty sposób wykupiæ przez Internet, np. na www.szybkie-ubezpieczenie.pl

SOS, czyli jak wezwaæ pomoc

Kiedy znajdziemy siê w sytuacji wymagaj±cej interwencji ratowników górskich, a roz³aduje nam siê telefon komórkowy lub utkniemy w miejscu, gdzie nie ma zasiêgu, warto wiedzieæ, w jaki sposób wezwaæ pomoc.

Miêdzynarodowym systemem wzywania pomocy jest sygna³ ¶wietlny lub d¼wiêkowy (okrzyk, gwizdek, latarka) nadawany 6 razy na minutê, co 10 sekund, z 1-minutow± przerw± po ka¿dej serii. Sygna³em wzywaj±cym na pomoc ¶mig³owiec jest sylwetka na¶laduj±ca literê Y (obydwie rêce uniesione do góry). W przypadku, gdy ¶mig³owiec jest niepotrzebny, nale¿y jedn± rêkê opu¶ciæ wzd³u¿ cia³a, a drug± unie¶æ do góry – nasza sylwetka bêdzie wówczas przypominaæ literê N.

Je¶li podczas wêdrówki dostrze¿emy w górach ¶mig³owiec, pod ¿adnym pozorem nie nale¿y wykonywaæ gestów machania, pozdrawiania, gdy¿ mog± zostaæ odebrane jako wezwanie pomocy.

Mariusz Górski
Dyrektor Departamentu Ubezpieczeñ Zagranicznych, Towarzystwo Ubezpieczeñ Europa S.A.