X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Kask i OC – skuteczna ochrona narciarza

2012-11-19 12:52 poniedzia³ek
Ubezpieczenie OC to wy³±cznie przywilej kierowcy? Nie tylko. Odpowiednia polisa OC u³atwia tak¿e beztroskie szusowanie na stoku, gdzie nietrudno o potr±cenie kogo¶ lub zniszczenie cudzego sprzêtu.

Aby nie stresowaæ siê, ¿e z w³asnej kieszeni bêdziemy musieli pokryæ koszty leczenia narciarza, któremu niechc±cy z³amali¶my rêkê, albo p³aciæ za uszkodzenie drogocennych fischerów, warto wraz z ekwipunkiem spakowaæ na wyjazd polisê turystyczn± z OC. Co nam ona daje?

W ubieg³ym roku w Zakopanem zapad³ precedensowy w skali kraju wyrok, skazuj±cy narciarkê na pó³ roku wiêzienia w zawieszeniu na 3 lata za spowodowanie wypadku na stoku, w którym pokrzywdzony 8-latek z³ama³ rêkê. Oprócz wyroku karnego s±d przyzna³ 8 tys. z³ zado¶æuczynienia i nakaza³ publikacjê tre¶ci wyroku w lokalnej gazecie. W³a¶nie w tego typu sytuacjach pomocna jest polisa OC, zdejmuj±ca ciê¿ar odpowiedzialno¶ci cywilnej za szkody wyrz±dzone innej osobie.

Nie chroni ona oczywi¶cie przez odpowiedzialno¶ci± karn±, ale zapewnia wyp³atê ¶wiadczenia poturbowanej osobie. Co wiêcej, ubezpieczyciel bierze wówczas na siebie koszty pobytu poszkodowanej osoby w szpitalu, jej rehabilitacji oraz naprawy b±d¼ zakupu zniszczonego sprzêtu.

Na polskim rynku dostêpne s± polisy dla narciarzy i snowboardzistów zawieraj±ce OC, jak np. Sport&Fun oferowane przez Towarzystwo Ubezpieczeñ Europa S.A. Ubezpieczenie to powsta³o z my¶l± o osobach uprawiaj±cych m.in. narciarstwo. Pokrywa ono koszty odpowiedzialno¶ci cywilnej zwi±zanej z wyrz±dzeniem szkód innym osobom do kwoty: w wariancie Active Fun - 15 000 euro, natomiast Max Fun nawet do 25 000 euro. W ramach ubezpieczenia Sport&Fun dodatkow± ochron± objêty jest sprzêt sportowy i jego wypo¿yczenie oraz koszty karnetu narciarskiego.

Ubezpieczenie pokrywa równie¿ koszty ratownictwa i transportu w razie nag³ego zachorowania lub nieszczê¶liwego wypadku w Polsce i za granic±. Za dodatkow± op³at± mo¿na je poszerzyæ o uprawianie sportów wysokiego ryzyka, jak np. nurkowanie z aparatem powietrznym, tak popularne w¶ród Polaków wyje¿d¿aj±cych zim± do Egiptu.

Trening na rozgrzewkê

Posiadanie polisy nie zwalnia nas jednak z odpowiedniego przygotowania sprzêtu i treningu kondycyjnego. W pierwszej kolejno¶ci zadbajmy o odpowiednie przygotowanie nart, najlepiej korzystaj±c z us³ug specjalistycznego serwisu.

Najwa¿niejsze kwestie, o których powinno siê pamiêtaæ to naostrzenie krawêdzi, nasmarowanie ¶lizgu i uzupe³nienie w nim ubytków oraz sprawdzenie i regulacja wi±zañ. Czynno¶ci te trzeba wykonaæ niezale¿nie od tego, czy przygotowujemy u¿ywane wcze¶niej narty czy te prosto ze sklepu. ¦lizgi w nowych nartach bowiem czêsto pokryte s± jedynie smarem zabezpieczaj±cym.
Skompletujmy i przygotujmy pozosta³e elementy wyposa¿enia: kombinezon, rêkawiczki, czapkê, kijki, gogle i kask, które zapewni± ochronê w trudnych zimowych warunkach. Ubranie powinno byæ ciep³e, najlepiej wykonane z materia³u termoreguluj±cego i nie krêpuj±ce ruchów. Gogle ochroni± przed ¶niegiem i silnym wiatrem, a kask przed konsekwencjami uderzenia w g³owê. Kolejn± wa¿n± kwesti± jest przygotowanie kondycyjne.

Nale¿y pamiêtaæ, ¿e jazda na nartach wymaga wysi³ku i obci±¿a zw³aszcza dolne partie cia³a. Dobrze wytrenowane nogi zmniejszaj± ryzyko bolesnej kontuzji, dziêki temu lepiej kontrolujemy sam± jazdê i koncentrujemy siê na poprawnej technice zjazdu. Regularne æwiczenia, które warto rozpocz±æ co najmniej miesi±c przed planowanym wyjazdem, uchroni± nas przed bolesnymi zakwasami.

Bez po¶lizgu finansowego

Starajmy siê wybieraæ trasy, które s± dostosowane do naszych mo¿liwo¶ci. Brawura jest jedn± z g³ównych przyczyn wypadków na stokach, dlatego nigdy nie przeceniajmy swoich umiejêtno¶ci i zje¿d¿ajmy wy³±cznie w miejscach do tego przeznaczonych. Zawsze zachowujmy bezpieczn± odleg³o¶æ w stosunku do innych narciarzy tak, aby nie stanowiæ dla nich i siebie zagro¿enia.

Pamiêtajmy, ¿e za spowodowanie wypadku na stoku mo¿na s³ono zap³aciæ. Je¶li przyk³adowo zniszczymy komu¶ rossignole prosto ze sklepu, bez odpowiedniej polisy bêdziemy musieli zwróciæ  koszty naprawy nart b±d¼ zakupu nowych, a to wydatek nawet kilku tysiêcy z³otych.

Jeszcze gorzej, gdy za nasz± spraw± kto¶ ucierpi na zdrowiu – oprócz sfinansowania leczenia mo¿emy byæ zobowi±zani do wyp³acenia takiej osobie stosownych ¶wiadczeñ, nie wykluczaj±c w niektórych przypadkach renty.

Z polis± na stok

Warto podkre¶liæ, ¿e polisa nie pokryje kosztów wypadku, który spowodowali¶my bêd±c nietrze¼wym lub ³ami±c przepisy, np. je¿d¿±c poza wyznaczonymi trasami. A gdy ju¿ wykupimy ubezpieczenie turystyczne, pamiêtajmy o zabraniu polisy OC wraz z numerem telefonu, pod który mo¿emy zadzwoniæ, gdyby zdarzy³o nam siê twarde l±dowanie na stoku.

Szybkie wsparcie, które otrzymamy od ca³odobowego centrum pomocy, u³atwi nam odnalezienie siê w sytuacji, gdy po zderzeniu z innym narciarzem czujemy siê bezradni. 

Mariusz Górski
Dyrektor Departamentu Ubezpieczeñ Zagranicznych, Towarzystwo Ubezpieczeñ Europa SA