X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Za leczenie w podróży płać polisą

2013-04-02 12:39 wtorek
Podstawowym dokumentem gwarantującym darmową opiekę medyczną każdemu turyście podróżującemu po Unii Europejskiej jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, wydawana przez NFZ.

Niezależnie od tego, czy wybieramy się w podróż służbową, czy na wakacje z rodziną, dokument ten jest fizycznym dowodem naszego ubezpieczenia w kraju UE i uprawnia nas do takich samych świadczeń, jakie otrzymują w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia obywatele kraju, po którym podróżujemy.

Karta ma  jednak sporo wyłączeń, o których nie każdy pamięta. EKUZ nie pokrywa na przykład kosztów transportu medycznego, ani zwykłego transportu chorego do Polski oraz kosztów akcji ratunkowych, które za granicą bywają równe cenie dobrej klasy samochodu.

Niestety nie da się ustrzec przed wypadkiem czy nagłym zachorowaniem, możemy jednak zaopatrzyć się w ubezpieczenie turystyczne, które uchroni nas przed finansowymi konsekwencjami leczenia za granicą. Żeby jednak polisa zapewniła mam pełną ochronę trzeba starannie określić jej zakres i pamiętać o ustaleniu odpowiedniej wysokości sumy ubezpieczenia, która w całości pokryje ewentualne koszty leczenia.

Na jaką sumę się ubezpieczyć?

Zasada podczas ustalania sumy ubezpieczenia jest jedna – zawsze trzeba założyć wariant najbardziej pesymistyczny. Wysokość sumy to maksymalny limit kwoty, do której ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność, więc limit ten powinien być określony na poziomie pozwalającym na pełne pokrycie kosztów leczenia. Bez konieczności dodatkowego sięgania do portfela.

Należy zatem przyjąć, że może przydarzyć się wypadek, w wyniku którego doznamy znacznego uszczerbku na zdrowiu, co oznacza, że konieczne będzie podjęcie drogiego, specjalistycznego leczenia.

Warto pamiętać, że koszty usług medycznych w krajach UE są niezwykle wysokie, a ich pokrycie z własnych środków może okazać się dla wielu z nas po prostu niemożliwe. Należy więc brać pod uwagę sumę ubezpieczenia od 10.000 do 60.000 euro i pamiętać przy tym, że wysokość sumy jest głównym czynnikiem decydującym o wysokości składki.

Znaczący wpływ na wysokość sumy, na jaką się ubezpieczymy, ma również kraj, do którego się wybieramy. Zazwyczaj im dalej znajduje się cel naszej podróży, tym suma ubezpieczenia jest wyższa. Zasada ta dotyczy również kosztów usług medycznych w danym kraju – im są wyższe, tym wyższa będzie suma.
Planujesz ekstremalne zabawy – rozszerz zakres polisy

W trosce o bezpieczeństwo swoje i rodziny oraz dla poczucia pełnego komfortu podczas zagranicznego wypoczynku należy również starannie dobrać zakres polisy, aby w pełni zapewnić ochronę, gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku. Powinniśmy zastanowić się, czy nie rozszerzyć polisy o mniej standardowe ryzyka, gdyż typowe ubezpieczenie dotyczy zazwyczaj zdarzeń nagłych.

Z dopłatą za rozszerzenie zakresu ubezpieczenia na pewno muszą się liczyć amatorzy sportów wysokiego ryzyka. Każdy ubezpieczyciel ustala indywidualnie listę takich dyscyplin, ale niemal na pewno znajdą się na niej skoki spadochronowe, sporty motorowe, wspinaczka wysokogórska czy kolarstwo górskie.

Jeśli planujemy ekstremalne zabawy podczas zagranicznego wypoczynku, pamiętajmy o rozszerzeniu zakresu naszej polisy o odpowiednie ryzyka.  W przypadku, gdy pominiemy ten fakt, ubezpieczyciel będzie miał podstawę do odmowy wypłaty odszkodowania.

Ubezpieczenie turystyczne gwarancją pełnej ochrony

Na refundację jakich usług możemy liczyć wykupując ubezpieczenie kosztów leczenia? Oczywiście lista usług refundowanych u każdego ubezpieczyciela wygląda inaczej. Ale polisa ta najczęściej obejmuje ochroną powstałe i poniesione w okresie odpowiedzialności koszty transportu medycznego, leczenia ambulatoryjnego obejmujące badania i pomoc medyczną, zabiegi i wizyty lekarskie, w tym dojazd lekarza do miejsca, w którym znajduje się osoba poszkodowana oraz zakup niezbędnych lekarstw i środków opatrunkowych.

Ubezpieczyciel zwróci również koszty przedwczesnego porodu, pokrywając koszty opieki medycznej matki i noworodka, a ponadto zapłaci za leczenie stomatologiczne oraz pokryje koszty zakupu okularów i protez, które uległy zniszczeniu.

Towarzystwo Ubezpieczeń Europa SA w swojej ofercie posiada ubezpieczenie kosztów leczenia, które dostępne jest w ramach polis Travel Word, Sport&Fun i Go Safe. Np. ubezpieczenie Travel World zapewnia pokrycie kosztów, w zależności od wybranej opcji, od sumy 15 000 euro w wariancie Standard do 60 000 euro w wariancie The Best.

Ubezpieczenie można dodatkowo rozszerzyć o niestandardowe ryzyka lub zabezpieczyć mieszkanie przed kradzieżą podczas naszej nieobecności.

Polisę w prosty sposób można zakupić przez internet na www.tutum.pl

Mariusz Górski
Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Zagranicznych, Towarzystwo Ubezpieczeń Europa SA