X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Ubezpieczenie na narty – jak zapewniæ klientowi odpowiedni± ochronê?

2014-02-03 11:26 poniedzia³ek
W trakcie sezonu zimowego wielu klientów biur podró¿y poszukuje odpowiedniego ubezpieczenia na narty i snowboard. Jakie standardy powinna spe³niaæ dobrze dobrana polisa dla amatorów bia³ego szaleñstwa? O co warto pytaæ turystów, aby zaproponowaæ im odpowiedni zakres ochrony? Jak± warto¶æ dodan± nios± ze sob± pakiety dedykowane mi³o¶nikom sportów zimowych? – wyja¶niaj± eksperci Travel Guard firmy ubezpieczeniowej AIG.

Zgodnie z ustaw± o us³ugach turystycznych, touroperatorzy maj± obowi±zek do³±czania do oferowanych pakietów turystycznych podstawowej polisy ubezpieczeniowej, zawieraj±cej ochronê od nastêpstw nieszczê¶liwych wypadków. Jednak w przypadku wyjazdów, po³±czonych z aktywno¶ci± sportow±, klasyczne ubezpieczenie NNW okazuje siê zdecydowanie niewystarczaj±ce. Czy biura podró¿y, oferuj±ce zorganizowany wypoczynek w zimowych kurortach Szwajcarii, Austrii, W³och lub S³owacji, a tak¿e w nowych destynacjach narciarskich, takich jak Gruzja, Turcja czy Maroko – mog± zyskaæ na sprzeda¿y dedykowanych polis turystycznych? Jak sprostaæ oczekiwaniom klientów i efektywnie konkurowaæ na rynku ofert± us³ug dodatkowych w postaci ubezpieczeñ?

Dywersyfikacja oferty – dodatkowe dochody dla biur podró¿y
Sprzeda¿ ubezpieczeñ turystycznych to bardzo dobre ¼ród³o dodatkowych dochodów dla biur podró¿y. Wprowadzenie oferty ubezpieczeñ nie wymaga zazwyczaj ¿adnych dodatkowych nak³adów finansowych a prowizje za sprzeda¿ polis s± bardzo atrakcyjne. Jako¶æ oferowanych ubezpieczeñ podró¿nych, w tym polis zwi±zanych z uprawianiem sportów zimowych, mo¿e pomóc agentom i biurom podró¿y zwiêkszyæ swój potencja³ biznesowy i obroty, a tak¿e zyskaæ d³ugofalow± przychylno¶æ klientów. Tym samym mog± oni efektywniej uzyskiwaæ przewagê konkurencyjn± na coraz bardziej wymagaj±cym rynku.

- Ubezpieczenia turystyczne oferuj±ce ochronê od nastêpstw uprawiania sportów zimowych ciesz± siê du¿ym zainteresowaniem podró¿nych. Jak wynika z informacji od naszych partnerów, sprzeda¿ ubezpieczeñ przez touroperatorów posiadaj±cych dedykowan± ofertê dla narciarzy, wzrasta w sezonie urlopów zimowych nawet o kilkadziesi±t procent. Jest to spowodowane rosn±c± ¶wiadomo¶ci± narciarzy i snowboardzistów. Wielu z nich nie zastanawia siê ju¿, czy kupiæ ubezpieczenie na wyjazd, ale jak± polisê wybraæ i czy jej zakres bêdzie wystarczaj±cy – mówi Anna Wieconkowska, Travel Insurance Manager, Travel Guard w firmie AIG.

Nie tylko cena
Wa¿nym elementem, na który zwracaj± uwagê klienci, jest z pewno¶ci± cena us³ug, w tym równie¿ cena oferowanych ubezpieczeñ. Osoby, które uprawiaj± narciarstwo i snowboard, zdaj± sobie sprawê, ¿e szusowanie na stoku, w wydaniu amatorskim lub ekstremalnym, wi±¿e siê z ryzykiem wypadków. W zwi±zku z tym chc± siê ubezpieczyæ, dodatkowo nie przep³acaj±c za sk³adki ubezpieczeniowe. Jednocze¶nie trzeba sobie zdawaæ sprawê, ¿e dobre ubezpieczenie, daj±ce rzeczywist± ochronê, musi odpowiednio kosztowaæ. Bardzo tanie oferty nierzadko obarczone s± wieloma wy³±czeniami oraz niskimi, czêsto niewystarczaj±cymi sumami ubezpieczeñ. Dlatego ubezpieczenie nale¿y wybieraæ nie tylko pod katem ceny, ale przede wszystkim bior±c pod uwagê zakres ochrony, udzia³y w³asne oraz wy³±czenia.

- Klienci biur podró¿y czêsto zwracaj± uwagê przede wszystkim na cenê polisy, nie bior±c pod uwagê warto¶ci oferowanej ochrony. Konsultant oferuj±cy pakiety turystyczne lub bilety lotnicze powinien u¶wiadomiæ klienta, jaki wariant ubezpieczenia bêdzie dla niego najodpowiedniejszy i najbardziej warto¶ciowy – wyja¶nia Anna Wieconkowska.

Informowaæ, nie straszyæ 
Informacja o mo¿liwych zagro¿eniach podczas zimowych wyjazdów oraz konsekwencjach finansowych zwi±zanych z brakiem polisy ubezpieczeniowej powinny byæ szeroko nag³a¶niane przez touroperatorów. Wielu spo¶ród klientów biur podró¿y nie zdaje sobie zwyczajnie sprawy, na jakie problemy i komplikacje mo¿e ich naraziæ brak odpowiedniego ubezpieczenia. Czê¶æ osób ulega te¿ z³udzeniu, ¿e przykra sytuacja nie mo¿e siê im przydarzyæ.

- Forma komunikacji z klientem ma w tym przypadku zasadnicze znaczenie. Nie chodzi o to, aby straszyæ osoby wybieraj±ce siê na narty lub snowboard, ale u¶wiadomiæ im, na czym polega dobry standard w zimowych ubezpieczeniach. Wspó³praca ubezpieczycieli i biur podró¿y jest tutaj absolutnie niezbêdna – uwa¿a Anna Wieconkowska.

Dobry standard
Podstawowe elementy polis dla osób, które wybieraj± siê do zagranicznych o¶rodków narciarskich, to ubezpieczenie NNW, pokrycie wydatków na leczenie, a tak¿e ewentualnych kosztów przeprowadzenia akcji ratunkowej oraz zapewnienia transportu poszkodowanego do Polski. Bardzo istotnym elementem jest tak¿e polisa OC (osobowa i rzeczowa), chroni±ca przed przykrymi konsekwencjami ewentualnych kolizji na stoku.

- W wielu sytuacjach – zw³aszcza je¶li narciarz decyduje siê na jazdê poza trasami – niezbêdna okazuje siê pomoc górskich s³u¿b ratunkowych, która poza Polsk± jest odp³atna. Je¶li doznany uszczerbek na zdrowiu jest powa¿ny (np. uraz krêgos³upa), mo¿e zaistnieæ konieczno¶æ natychmiastowego transportu poszkodowanego do Polski z u¿yciem air-ambulansu z eskort± medyczn±. Je¶li klient nie ma polisy, tego typu transport z krajów alpejskich do Polski mo¿e kosztowaæ go nawet ok. 60 000 PLN – komentuje Anna Wieconkowska.

- Z kolei je¶li klient nie posiada polisy OC, a spowoduje kolizjê na stoku i udowodniona zostanie jego wina – po powrocie z urlopu mo¿e spodziewaæ siê np. nakazu zap³aty za uszczerbek na zdrowiu spowodowany u obcokrajowca lub uszkodzenie jego sprzêtu sportowego – dodaje Anna Wieconkowska.

Uwaga na podlimity i udzia³ w³asny
Przy doborze optymalnych dla klienta ubezpieczeñ niezwykle istotn± rolê odgrywaj± suma gwarancyjna oraz ewentualne podlimity na poszczególne ¶wiadczenia, które maj± wp³yw na bezpieczeñstwo mi³o¶ników bia³ego szaleñstwa. Wiêcej o udziale w³asnym mo¿na przeczytaæ tutaj https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/s/udzial-wlasny/32.html

- W rozmowie z klientem warto zwróciæ szczególn± uwagê na konstrukcjê polisy ubezpieczeniowej, w tym sumy gwarancyjne na poszczególne elementy ochrony, ewentualne wy³±czenia i udzia³y w³asne. Przyk³adowo, w Szwajcarii, we W³oszech czy w Austrii wydatki zwi±zane z leczeniem czêsto okazuj± siê nawet kilkukrotnie wy¿sze ni¿ w Polsce i mog± wynie¶æ nawet 40 000€ - 50 000€. Zatem suma ubezpieczenia na koszty leczenia jest zasadniczym elementem, który powinien wp³ywaæ na wybór polisy – radzi Anna Wieconkowska.

- Dobrze jest sprawdziæ równie¿, czy klient nie bêdzie zobowi±zany do pokrycia czê¶ci kosztów za konkretne us³ugi. W przypadku pomocy medycznej i assistance chodzi np. o to, czy ubezpieczyciel pokryje nie tylko wydatki na ewentualne badania, honoraria lekarskie i hospitalizacjê, ale te¿ czy dostarczy posiadaczowi polisy niezbêdne lekarstwa lub czy pokryje bez limitów koszty ewentualnego transportu medycznego – dodaje Anna Wieconkowska.

Na narty w Alpy, a mo¿e do Iranu albo do Maroka?
Czê¶æ mi³o¶ników sportów zimowych decyduje siê na skorzystanie z oferty biur podró¿y, które proponuj± wyjazdy na narty do krajów po³o¿onych poza Uni± Europejsk±. Popularno¶æ zyskuj± nowe destynacje narciarskie. S± to miêdzy innymi turystyczne kurorty Turcji, Gruzji, Maroka, Iranu czy Izraela. Ze wzglêdu na ró¿nice zwi±zane z systemem p³atniczym i barierê jêzykow±, warto doradziæ turystom wybieraj±cym siê do tych krajów, aby bardzo dok³adnie sprawdzili sposób za³atwiania roszczeñ na miejscu przez ubezpieczyciela.

- Z ochrony ubezpieczeniowej oferowanej m.in. przez biura podró¿y wy³±czone s± najczê¶ciej tylko pañstwa objête dzia³aniami wojennymi lub antydemokratyczne re¿imy. Wybór bardziej egzotycznych kierunków wyjazdów narciarskich nie powinien wp³ywaæ na dzia³anie polisy, o ile prawid³owo zosta³a wybrana strefa geograficzna objêta ochron±. W wypadku naszych ubezpieczeñ mamy do¶æ prosty podzia³ wyjazdów zagranicznych, dziel±c je na dwie strefy: Europa i ¦wiat, przy czym zdecydowana wiêkszo¶æ pañstw pozaeuropejskich z basenu Morza ¦ródziemnego zalicza siê do strefy Europa – zauwa¿a Anna Wieconkowska.

- Je¶li dany klient decyduje siê np. na Maroko czy Izrael, warto upewniæ siê, czy ubezpieczyciel nie wymaga od turysty pokrywania kosztów gotówk± na miejscu, oferuj±c refundacjê dopiero po powrocie. Nag³a konieczno¶æ wymiany waluty w danym kraju mo¿e okazaæ siê trudna i nieop³acalna. Dobrze jest wówczas poleciæ klientowi ofertê ubezpieczyciela, który dysponuje szerok± sieci± przedstawicielstw na ca³ym ¶wiecie, tak ¿eby w sytuacji niestandardowej móg³ zorganizowaæ dla ubezpieczonego pokrycie kosztów na miejscu – wyja¶nia Anna Wieconkowska.

Polisa szyta na miarê, czyli free-ride i ¶nie¿ne akrobacje
Oprócz zwolenników nietypowych destynacji narciarskich, zwiêksza siê równie¿ liczba osób, które preferuj± ekstremalne odmiany narciarstwa. Przybieraj± one ró¿ne formy – coraz bardziej dostêpne i popularne staj± siê m.in.: jazda poza wyznaczonymi trasami (znana równie¿ jako free-ride), a tak¿e akrobacje w snowparkach. Przybywa równie¿ mi³o¶ników tzw. snowkite’a (czyli po³±czenia jazdy na nartach lub snowboardzie z kitesurfingiem) czy te¿ heliiskingu lub heliboardingu (czyli zjazdów ze szczytu, które wymagaj± transportu na stok helikopterem). Na popularno¶ci zyskuje równie¿ mono-ski (czyli jazda na jednej narcie).

- W wypadku jazdy na nartach poza wyznaczonymi trasami lub jazdy ekstremalnej, konieczna jest dodatkowa ochrona od kosztów leczenia, NNW i OC na zdarzenia powsta³e w wyniku tych aktywno¶ci. Sporty ekstremalne dostarczaj± wyj±tkowych wra¿eñ, jednak nawet przy ¶wietnym przygotowaniu, wi±¿± siê z du¿ym ryzykiem ewentualnego wypadku. W takich sytuacjach standardowa polisa, obejmuj±ca tzw. amatorskie uprawianie sportów, nakierowane na rekreacjê i rozrywkê, jest niewystarczaj±ca – wyja¶nia Anna Wieconkowska.

Wyjazd odwo³any, koszty zwrócone
Wraz z rozwojem zimowych ubezpieczeñ, stale zwiêksza siê równie¿ liczba dostêpnych dla klientów opcji assistance, które oferowane s± przez touroperatorów. W przypadku wszelkiego typu polis podró¿nych standardem jest ju¿ dodatkowa ochrona na wypadek utraty lub opó¼nienia w dostarczeniu baga¿u, a tak¿e zwrot poniesionych wydatków w sytuacji opó¼nienia lotu. Dedykowane wsparcie oferowane mi³o¶nikom sportów zimowych to jednak o wiele wiêcej.

- W podstawowym wariancie wiêkszo¶ci z oferowanych przez nas ubezpieczeñ klienci mog± skorzystaæ m.in. z ochrony od kosztów za niewykorzystany karnet narciarski oraz wypo¿yczony sprzêt sportowy. Jest to bardzo przydatne m.in. w sytuacji, kiedy w wyniku kontuzji nie mog± zje¿d¿aæ ze stoku. Zwrot wydatków przys³uguje im równie¿ np. w przypadku zamkniêcia narciarskich tras zjazdowych na okre¶lonym terenie – wyja¶nia Anna Wieconkowska.

- Z kolei osoby preferuj±ce szerok± ochronê mog± wybraæ wy¿sze warianty ubezpieczenia. Zawieraj± one dodatkowo bardzo istotny element, czyli ubezpieczenie kosztów rezygnacji z biletu lotniczego, imprezy turystycznej lub noclegu. Polisa obowi±zuje wówczas, je¶li nieprzewidziana i powa¿na sytuacja zmusza kogo¶ do zmiany wcze¶niejszych planów – dodaje Anna Wieconkowska.

Kontakt z konsultantem
Wprowadzenie kompleksowej oferty ubezpieczeñ podró¿y jest znakomitym sposobem na zwiêkszenie dochodów biura podró¿y oraz uzupe³nienie oferty o dodatkowe niezbêdne podczas podró¿y us³ugi. Istnieje grupa osób decyduj±cych siê na zakup us³ug turystycznych i ubezpieczeñ podró¿nych w Internecie, jednak znacz±ce grono klientów przy podejmowaniu decyzji preferuje bezpo¶redni kontakt z konsultantem.

- Ogromnym atutem biur podró¿y jest mo¿liwo¶æ bezpo¶redniego kontaktu klienta z konsultantem, który doradzi, na co warto zwróciæ szczególn± uwagê przed wyjazdem i w trakcie jego trwania. Dlatego te¿ staramy siê wyposa¿yæ wszystkich naszych partnerów biznesowych w odpowiedni± wiedzê i najbardziej aktualne informacje niezbêdne do kompetentnej rozmowy z turystami – zauwa¿a Anna Wieconkowska. 

Materia³ dostarczony przez AIG.