X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Twoje dziecko jedzie na ferie - sprawd¼ jego ubezpieczenie

2009-01-14 10:24 ¶roda
Ferie zimowe w tym roku rozpoczynaj± siê ju¿ 19 stycznia. Jako pierwsze na zimowiska wyjad± dzieci z województwa Dolno¶l±skiego, Mazowieckiego, Opolskiego i Zachodniopomorskiego. Do koñca lutego ferie spêdz± mieszkañcy kolejnych województw. (Terminy ferii zimowych dla województw na stronie MEN >>)

Zimowisko, szkó³ka narciarska, Czechy i na S³owacja

W tym okresie wysy³amy dzieci na zimowiska, wyjazdy organizowane przez szko³ê lub biura podró¿y. Czêsto s± one po³±czone z nauk± jazdy na nartach lub snowboardzie. Coraz bardziej popularne staje siê wysy³anie pociech na zorganizowane obozy narciarskie do Czech, na S³owacjê, a nawet w Alpy. M³odzieæ wybiera wyjazdy indywidualne z grup± znajomych ze szko³y lub z podwórka. Na ten czas warto zadbaæ o ich bezpieczeñstwo.

Zasady bezpieczeñstwa na stoku

W ferworze zabawy i przebywania w¶ród rówie¶ników ³atwo o nieostro¿no¶æ, zw³aszcza podczas jazdy na nartach. Dlatego uczulam Pañstwa na zwrócenie dzieciom szczególnej uwagi na podstawowe zasady bezpieczeñstwa na stoku. Chodzi tu nie tylko o dba³o¶æ o w³asn± prawid³ow± jazdê na nartach, czy snowboardzie, ale przede wszystkim zachowanie ostro¿no¶ci i uwagi na innych u¿ytkowników stoków, unikanie brawury i popisywania siê. Konsekwencje nieodpowiedzialnych zachowañ mog± byæ bardzo powa¿ne.

Z³amania, skrêcenia, zwichniêcia…

O tym, jak bolesny mo¿e byæ upadek na stoku przekona³o siê ju¿ wielu amatorów bia³ego szaleñstwa. Kontuzje takie jak skrêcone kolano, z³amany obojczyk, czy wybity palec koñcz± siê czêsto w szpitalu. Dora¼ne leczenie, a w³a¶ciwie zak³adanie gipsu w przychodniach o¶rodków narciarskich czêsto pozostawia wiele do ¿yczenia. Po powrocie z wyjazdu okazuje siê, ¿e konieczne jest ponowne nastawianie z³amania, resekcja kolana i w efekcie kilkumiesiêczna rehabilitacja. 

W takich sytuacjach nieodzowne jest dobre ubezpieczenie. Przyjrzyjmy siê zatem kilku znacz±cym faktom:

  • NNW szkolne
Wiêkszo¶æ uczniów jest ubezpieczona w ramach ubezpieczenia NNW szkolnego. Taka polisa daje do¶æ ograniczon± ochronê  ubezpieczenia, ale i niewiele kosztuje. Podstawowym ¶wiadczeniem z ubezpieczenia jest wyp³ata odszkodowania za ka¿dy procent trwa³ego uszczerbku na zdrowiu. Dla przyk³adu rozwa¿my ubezpieczenie na 10 tys. z³otych. Je¿eli z³amany palec lekarz towarzystwa ubezpieczeñ oceni na 3 proc. uszczerbku, to poszkodowanemu bêdzie mu siê nale¿a³o odszkodowanie w wysoko¶ci 3 proc. od 10 tysiêcy, czyli 300 z³otych. Ubezpieczenie dzia³a ca³y rok, równie¿ w okresie ferii i wakacji zarówno w Polsce, jak i za granic±. Przed wyjazdem dziecka na narty, warto sprawdziæ w warunkach ubezpieczenia, co mu przys³uguje, je¿eli dojdzie do nieszczê¶liwego wypadku.

PLUSY: zasiêg ochrony (czasowy i terytorialny), niska sk³adka (op³acana raz do roku)

MINUSY: niskie sumy ubezpieczenia, brak typowych opcji narciarskich: OC na stoku (na wypadek wyrz±dzenia szkody osobie trzeciej), ubezpieczenia sprzêtu (gdyby zosta³ zniszczony lub skradziony) oraz - przy wyjazdach zagranicznych - brak ubezpieczenia kosztów leczenia, kosztów ratownictwa górskiego i natychmiastowej pomocy (assistance)
  • Za granicê

Je¿eli wysy³amy dziecko za granicê, warto mu wyrobiæ europejsk± kartê ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ), która jest dokumentem uprawniaj±cym do korzystania ze ¶wiadczeñ medycznych na terenie Unii Europejskiej, a tak¿e Szwajcarii, Norwegii, Islandii czy Lichtensteinu. Jest to z pewno¶ci± najtañsza wersja ubezpieczenia. Nale¿y jednak pamiêtaæ o jej podstawowych ograniczeniach.

PLUSY: karta jest wydawana bezp³atnie w regionalnych oddzia³ach NFZ na podstawie dowodu op³acania przez rodziców lub opiekunów dziecka sk³adek na ubezpieczenie spo³eczne; pokrywa koszty leczenia za granic±.

MINUSY: karta umo¿liwia korzystanie wy³±czenie z pañstwowej opieki medycznej, w zwi±zku z tym za niektóre us³ugi trzeba p³aciæ, poza tym w czê¶ci o¶rodków narciarskich znajduj± siê jedynie prywatne praktyki lekarskie, w ich przypadku trzeba siê liczyæ z dodatkowymi wydatkami za poradê lekarsk±, czy przepisanie lekarstw; karta nie pokrywa kosztów transportu do kraju w przypadku, gdy poszkodowany musi zostaæ przewieziony do kraju, poniewa¿ jego stan zdrowia nie pozwala na samodzielny powrót; karta nie zawiera równie¿ typowych opcji narciarskich, jakimi s±: ratownictwo górskie i poszukiwanie, p³atne w wiêkszo¶ci krajów, do których udajemy siê na ferie zimowe, a tak¿e ubezpieczenia sprzêtu od zniszczeñ  kradzie¿y, OC na stoku (na wypadek wyrz±dzenia szkody osobie trzeciej) ani natychmiastowej pomocy (assistance).

Wiêcej o EKUZ:
Jak uzyskaæ europejsk± kartê ubezpieczenia zdrowotnego?
Polskie problemy z Europejsk± Kart± Ubezpieczenia Zdrowotnego - EKUZ
Porady dla wyje¿d¿aj±cych – ile i za co zap³acimy z w³asnej kieszeni, wyje¿d¿aj±c z EKUZ na narty?
  • Wyjazd z biurem podró¿y

Je¿eli wyjazd zagraniczny organizuje biuro podró¿y, uczestnicy imprezy s± objêci ubezpieczeniem w zakresie podstawowym. Obowi±zkiem ustawowym ka¿dego organizatora turystyki jest zawarcie umowy ubezpieczenia od nastêpstw nieszczê¶liwych wypadków i kosztów leczenia na rzecz uczestników imprezy. Niestety, jak pokazuj± liczne przyk³ady, zakres umów czêsto jest minimalny i nie stanowi wystarczaj±cej ochrony na czas wyjazdu, zw³aszcza w przypadku wyjazdów w celu uprawiania lub narciarstwa lub snowboardu. Zakres oferowanych ubezpieczeñ zale¿y od umów indywidualnie wynegocjowanych przez biuro podró¿y z ubezpieczycielem, dlatego praktycznie w ka¿dym biurze jest inny. Je¿eli nie otrzymali¶my do rêki warunków ubezpieczenia (OWU), nale¿y siê o nie dopytaæ i upewniæ, co nam przys³uguje z ubezpieczenia.

PLUSY: ubezpieczenie podstawowe najczê¶ciej wliczone w koszty wyjazdu, zwykle nie wymaga dodatkowych formalno¶ci; zazwyczaj za dodatkow± op³at± mo¿na siê szybko doubezpieczyæ i wszystko za³atwiæ na miejscu; 

MINUSY: Umowy ubezpieczenia ró¿ni± siê w zale¿no¶ci od po¶rednika turystycznego, ale zwykle maj± ograniczony zakres ochrony ubezpieczeniowej (KL, NNW i baga¿) i do¶æ niskie sumy ubezpieczenia; trzeba sprawdziæ, czy w umowie nie ma wy³±czeñ zwi±zanych z uprawianiem narciarstwa; brak typowych opcji narciarskich: ubezpieczenia sprzêtu sportowego, OC na stoku (na wypadek wyrz±dzenia szkody osobie trzeciej)
  • Euro<26
Czê¶æ starszej m³odzie¿y i wiêkszo¶æ studentów wyrobi³o sobie EURO<26. Jest to najpopularniejsza w Polsce i Europie karta m³odzie¿owa i studencka. Jest to ca³oroczne ubezpieczenie. dzia³aj±ce we wszystkich pañstwach ¶wiata (z wyj±tkiem USA i Kanady) po³±czone z pakietem atrakcyjnych zni¿ek w punkach us³ugowych i sieciach handlowych.

PLUSY: Karta oferuje wysokie sumy ubezpieczenia, co w zestawienia z nisk± cen± jest doskona³± ofert± dla osób m³odych, aktywnych, od czasu do czasu podró¿uj±cych.
  
MINUSY: Karta daje stosunkowo ograniczon± ochronê w porównaniu z ryzykiem, jakie niesie ze sob± szusowanie na stokach; nie obejmuje kosztów poszukiwania i ratownictwa w górach ani odpowiedzialno¶ci cywilnej na stoku. Nie ubezpieczony pozostaje tak¿e sprzêt sportowy.

WIêcej:

Czy EURO<26 to wystarczaj±ce ubezpieczenie na narty lub snowboard? 

Rada dla wyje¿d¿aj±cych

Bez wzglêdu na to, która z wy¿ej wymienionych sytuacji nas dotyczy, warto po¶wiêciæ trochê czasu i uwagi, aby zadbaæ o odpowiedni± ochronê ubezpieczeniow± naszych dzieci. Pierwszym krokiem jest przeanalizowanie sytuacji, sprawdzenie, co daje aktualne ubezpieczenie oraz decyzja, czy ochrona ubezpieczeniowa jest wystarczaj±ca. W wielu przypadkach, zw³aszcza je¿eli wysy³amy dziecko na wyjazd narciarski lub snowboardowy, warto rozwa¿yæ wykupienie dodatkowego ubezpieczenia narciarskiego na czas wyjazdu. Wówczas bêdziemy mieli pewno¶æ, ¿e na wypadek nieszczê¶liwego wypadku lub nag³ego zachorowania otrzymaj± niezbêdn± pomoc.


Zofia Dmochowska