X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Polisa dla górskiego turysty

Góry s± obok morza najczê¶ciej wybieran± destynacj± wakacyjnych woja¿y. Amatorzy turystyki górskiej planuj± ju¿ weekendowe wypady i wakacyjne wyprawy po bardziej lub mniej uczêszczanych szlakach turystycznych.

Mieszkañcy Polski po³udniowej wybior± siê w Tatry, Bieszczady lub Sudety a tak¿e odwiedz± s³owack± i czesk± stronê naszych gór. Amatorzy bardziej intensywnych wra¿eñ wybior± siê na szczyty Alp, a nawet wyjad± poza Europê, na przyk³ad w Himalaje lub na granie Kaukazu.

Góry to ¿ywio³

Wiosenna i letnia aura sprzyja górskim wêdrówkom. Góry to jednak nie tylko przyjemno¶æ przestrzeni, ¶wie¿ego powietrza i wolno¶ci. To równie¿ egzamin dla wytrzyma³o¶ci naszego organizmu, a tak¿e odpowiedzialno¶ci i przewidywalno¶ci ka¿dego turysty. Górskie szlaki na du¿ych wysoko¶ciach potrafi± byæ pokryte ¶niegiem i lodem nawet w ¶rodku lata. Do tego gwa³towne zmiany pogody, silne zamglenia, czêste opady deszczu i burze. Warunki do uprawiania turystyki s± czêsto trudne, jednak brak widoczno¶ci, opadu deszczu i ¶liskie szlaki „nie zra¿aj±” czê¶ci turystów od realizacji zaplanowanych wycieczek.

Podstawowe zasady bezpieczeñstwa

  • Podstawow± zasad± jest dostosowanie naszych si³ i umiejêtno¶ci do warunków i do poziomu trudno¶ci szlaku.
  • Przed wyj¶ciem w góry nale¿y siê dowiedzieæ, jaki jest aktualny stan szlaków, po których zamierzamy wêdrowaæ.
  • Przewidywalnym planie trasy oraz orientacyjnej godzinie powrotu nale¿y poinformowaæ gospodarza, u którego nocujemy, aby móg³ zawiadomiæ s³u¿by ratownicze, w razie gdyby¶my z wyprawy nie wrócili.
  • W trasê nale¿y wyruszyæ wcze¶nie rano, aby po po³udniu – w porze najczêstszych za³amañ pogody – byæ ju¿ na dole.
  • Wa¿na jest odpowiednia odzie¿ – sweter i p³aszcz przeciwdeszczowy oraz górskie obuwie.

To tylko kilka porad, o których wiêcej mo¿na poczytaæ na stronach internetowych miejscowo¶ci turystycznych a tak¿e tych po¶wiêconych turystyce górskiej.

Oczywi¶cie zachowanie zasad bezpieczeñstwa podczas górskich wycieczek zmniejsza ryzyko wypadku, ale przyjrzyjmy siê faktom:

W samych Tatrach tylko w miesi±cach lipiec-sierpieñ 2008 roku ratownicy TOPR udzielili pomocy 128 osobom. Zorganizowano 43 wieloosobowych wypraw ratunkowych. 50 osób ratowano przy u¿yciu ¶mig³owca.

Nawet do¶wiadczonym górskim turystom zdarzaj± siê wypadki, kontuzje lub nag³e zas³abniêcia, nie mówi±c o powa¿niejszych problemach ze zdrowiem takich jak na przyk³ad zawa³. W obliczu takich sytuacji najwa¿niejsze jest odnalezienie poszkodowanego i udzielenie mu natychmiastowej pomocy medycznej.

Jak wygl±da udzielenie pomocy

Poszkodowany wzywa pomoc sam (np. przy pomocy telefonu komórkowego) lub robi± to inni tury¶ci. W zale¿no¶ci od warunków pogodowych,  lokalizacji, a tak¿e stanu poszkodowanego, na miejsce zdarzenia wysy³ana jest ekipa ratunkowa ¶mig³owcem lub innym ¶rodkiem transportu. Ratownicy udzielaj± niezbêdnej pomocy dora¼nej a nastêpnie przewo¿± turystê do najbli¿szego szpitala. Tam poszkodowany dochodzi do zdrowia, a w³a¶ciwie do stanu umo¿liwiaj±cego jest powrót do kraju – co ze zdrowiem ma niekiedy ma³o wspólnego.

Gdy poszkodowany turysta ju¿ dojdzie do siebie po wypadku, mo¿emy prze¿yæ kolejny szok – rachunek do zap³aty.

O ile w Polsce trafiamy do szpitala, w którym przys³uguje nam leczenie za darmo w ramach pañstwowej opieki medycznej i - póki co - s³u¿by ratownicze nie pobieraj± od turystów pieniêdzy za akcje ratownicze, o tyle sytuacja wygl±da zupe³nie inaczej za granic±.

Daleko szukaæ nie musimy. Nasi s±siedzi – S³owacy, wzoruj±c siê na systemie od dawna stosowanym w wiêkszo¶ci krajów alpejskich, wprowadzili przepis, zgodnie z którymi lipca 2006 roku ka¿da akcja ratownicza i poszukiwawcza na terenie s³owackich gór jest odp³atna. Niezale¿nie od tego, czy niefortunny turysta zawini³, czy te¿ nie, zap³aciæ musi. Najprostsza akcja ratownicza – sprowadzenie z gór zagubionego turysty, czy zniesienie rannego – kosztuje oko³o 400 z³. Sytuacja robi siê znacznie powa¿niejsza, gdy w grê wchodz± wielogodzinne poszukiwania z udzia³em ¶mig³owców – ca³kowity koszt mo¿e doj¶æ do kilkudziesiêciu tysiêcy z³otych.

Dodajmy do tego jeszcze koszt pobytu w zagranicznym szpitalu, rachunki za lekarstwa, nie mówi±c ju¿ o kosztach transportu poszkodowanego do kraju ¶rodkiem transportu, na który pozwala jego stan zdrowia.

Aby uchroniæ siê przed tymi kosztami wystarczy wykupiæ odpowiedni± polisê turystyczn±.

Co powinno obejmowaæ ubezpieczenie dla turysty górskiego?

Polisa ubezpieczeniowa, w któr± powinien siê zaopatrzyæ mi³o¶nik górskich wêdrówek wybieraj±cy siê za granicê powinna obejmowaæ:

  • KL - koszty leczenia za granic±
  • Koszty transportu i repatriacji,
  • Koszty poszukiwania i ratownictwa górskiego,
  • NNW- Nastêpstwa Nieszczê¶liwych Wypadków,
  • OC za szkody wyrz±dzone osobom trzecim,
  • Us³ugi Assistance.

Ubezpieczenie kosztów leczenia

Ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) to pokrycie kosztów, jakie ubezpieczony poniós³ w zwi±zku z nag³ym zachorowaniem lub nieszczê¶liwym wypadkiem za granic±. KL obejmuje pobyt w szpitalu, wizyty lekarskie, badania i zabiegi medyczne, a tak¿e operacje oraz zakup niezbêdnych lekarstw i ¶rodków opatrunkowych. Ubezpieczeniem objêta jest te¿ pomoc dentystyczna w nag³ych stanach bólowych. Wa¿n± informacj± jest to, ¿e ubezpieczyciel pokrywa w/w koszty tylko do wysoko¶ci sumy ubezpieczenia KL. Dlatego wybieraj±c wariant ubezpieczenia nale¿y zwróciæ uwagê na jej wysoko¶æ.

Koszty transportu i repatriacji

Ubezpieczyciel pokrywa koszty transportu pacjenta z miejsca wypadku do szpitala, ze szpitala do miejsca zakwaterowania, oraz miêdzy szpitalami. Polisa gwarantuje te¿ organizacjê i pokrycie kosztów transportu ubezpieczonego do kraju, a w niektórych przypadkach - tak¿e koszty podró¿y, utrzymania i noclegów osoby towarzysz±cej oraz koszty transportu zw³ok ubezpieczonego do kraju.

Ubezpieczenie kosztów transportu jest czêsto elementem KL za granic± lub assistance. 

Koszty poszukiwania i ratownictwa górskiego

Jest to bardzo wa¿ny element polisy, poniewa¿ kosztami akcji ratowniczych podejmowanych w momencie zaginiêcia turystów w górach coraz czê¶ciej obci±¿ani s± sami poszkodowani. Koszt jednej akcji ratowniczej z wykorzystaniem helikoptera i z zaanga¿owaniem grupy ratowniczej mo¿e doj¶æ nawet do 50 tys. z³otych.

Ubezpieczyciel organizuje i pokrywa koszty akcji ratowniczej lub poszukiwawczej, prowadzonej przez wyspecjalizowane s³u¿by ratownicze. Poszukiwanie to okres od momentu zg³oszenia zaginiêcia do odnalezienia ubezpieczonego lub zaprzestania akcji poszukiwawczej. Ratownictwo to udzielenie dora¼nej pomocy medycznej ¶wiadczonej od chwili odnalezienia ubezpieczonego do momentu przewiezienia go do najbli¿szego szpitala.

Ubezpieczyciel pokrywa koszty akcji ratowniczej do wysoko¶ci sumy ubezpieczenia kosztów poszukiwania i ratownictwa górskiego okre¶lonego w warunkach ubezpieczenia, dlatego na ten element polisy nale¿y zwróciæ szczególn± uwagê.

NNW, czyli ubezpieczenie od uszczerbku na zdrowiu

Ubezpieczenie od z³amanej nogi, skrêconego nadgarstka, czy rozbitej g³owy. Je¿eli bêdziesz mia³ wypadek, ubezpieczyciel wyp³aci odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu. Ubezpieczenie obejmuje równie¿ ¶mieræ ubezpieczonego. O wysoko¶ci odszkodowania decyduje procent trwa³ego uszczerbku na zdrowiu oraz suma ubezpieczenia. Im wiêkszy uszczerbek (czyli powa¿niejszy wypadek) oraz im wy¿sza suma ubezpieczenia, tym wy¿sze odszkodowanie.

Przyk³ad: za z³aman± rêkê lekarze orzekli 10% trwa³ego uszczerbku na zdrowiu; przy sumie ubezpieczenia 10 tys. z³otych – ubezpieczyciel wyp³aci 1 tys. z³; przy sumie 20 tys. z³ odszkodowanie wyniesie 2 tys. z³.
OC za szkody wyrz±dzone osobom trzecim

Ubezpieczenie na wypadek, gdy osoba trzecia zostanie poszkodowana z winy ubezpieczonego lub jego osób bliskich. Wszelkie koszty zwi±zanie z odszkodowaniem (np. koszty zniszczonego sprzêtu, koszty leczenia/rehabilitacji poszkodowanego do wysoko¶ci sumy gwarancyjnej pokryje ubezpieczyciel.

Opcja szczególnie istotna w przypadku wyjazdów zagranicznych do krajów zachodnich. To na wyjazdach do turystycznych kurortów spotkaæ mo¿emy siê z najwiêksz± ¶wiadomo¶ci± prawa poszkodowanego do dochodzenia odszkodowania od sprawcy wypadku. My Polacy jeszcze nie do koñca zdajemy sobie sprawê, ¿e osoba, która w wyniku nieostro¿no¶ci naszej lub naszych podopiecznych mo¿e za¿±daæ od nas rekompensaty finansowej za wyrz±dzon± szkodê. W takim przypadku bez polisy OC ani rusz.

Us³ugi Assistance

Assistance to ca³odobowa pomoc centrum alarmowego, które zajmuje siê organizacj± oraz koordynacj± natychmiastowej pomocy w sytuacjach nag³ych. Gdy skrêcimy kostkê, ubezpieczyciel pokryje koszty za³o¿enia gipsu i niezbêdnej pomocy – na przyk³ad u¶mierzenia bólu. Kiedy zdarzy siê wypadek lub z innych przyczyn musimy skorzystaæ z pomocy lekarskiej, kontaktujemy siê z ca³odobowym centrum alarmowym. Tam konsultanci organizuj± pomoc: informuj± nas o tym, gdzie znajduje siê najbli¿sza placówka medyczna, a gdy nasz stan zdrowia uniemo¿liwia samodzielne udanie siê do lekarza, organizuj± nam pomoc na miejscu, kontaktuj± siê z ekip± ratownicz± lub bezpo¶rednio ze szpitalem – wszystko na koszt ubezpieczyciela. Centrum assistance zorganizuje nam równie¿ pomoc prawnika i t³umacza oraz wsparcie finansowe, je¿eli na skutek kradzie¿y utracimy ¶rodki p³atnicze, a tak¿e bêdzie informowa³o rodzinê o postêpach w hospitalizacji, rehabilitacji lub prowadzonych akcjach ratowniczych.

Polisa ubezpieczeniowa a choroby przewlek³e

Osoby, które cierpi± na schorzenia przewlek³e powinny wiedzieæ, ¿e standardowa polisa turystyczna nie obejmuje ich zaostrzeñ i nastêpstw. Za chorobê przewlek³± ubezpieczyciele uznaj± stany chorobowe charakteryzuj±ce siê powolnym rozwojem i d³ugotrwa³ym przebiegiem - leczone w sposób trwa³y i okresowy. Oznacza to, ¿e szczególna uwagê na zakres polisy powinni zwróciæ na przyk³ad ci¶nieniowy, cukrzycy, czy te¿ osoby cierpi±ce na epilepsjê. Na szczê¶cie u wiêkszo¶ci ubezpieczycieli mo¿na wykupiæ dodatkow± ochronê nastêpstw chorób przewlek³ych. Polisa jest wówczas oczywi¶cie dro¿sza, ale w dalszym ci±gu nie s± to du¿e kwoty.

Polisa ubezpieczeniowa a sporty ekstremalne

Szczególn± uwagê na dobór odpowiedniego ubezpieczenia powinni zwróciæ amatorzy sportów ekstremalnych. Sportami ekstremalnymi s± dyscypliny sportowe, których uprawianie wymaga ponadprzeciêtnych umiejêtno¶ci, odwagi i ponoszenia du¿ego ryzyka nara¿enia zdrowia, a nawet ¿ycia. Zaliczamy do nich m.in.: wspinaczkê wysokogórsk±, skaln±, ska³kow±, czy speleologiê. Z podwy¿szonym ryzykiem dla ubezpieczyciela wi±¿e siê tak¿e udzia³ w wyprawach survivalowych lub wyprawach do miejsc charakteryzuj±cych siê ekstremalnymi warunkami klimatycznymi i przyrodniczymi (np. wysokie góry, lodowce). Osoby korzystaj±ce z takich atrakcji powinny rozszerzyæ ochronê, któr± daje ich standardowa polisa turystyczna o ryzyko sportów ekstremalnych lub sportów podwy¿szonego ryzyka, w zale¿no¶ci od tego, jak w definiuj± dan± dyscyplinê warunki ubezpieczenia. 

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Niektórzy mog± siê spieraæ co do zasadno¶ci wykupywania polisy od kosztów leczenia, w przypadku wyjazdów do krajów europejskich. Na terenie Unii oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii mamy bowiem prawo do darmowego korzystania ze ¶wiadczeñ medycznych. Gwarantuj± nam to przepisy wspólnotowe. Dokumentem uprawniaj±cym do leczenia jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), wydawana bezp³atnie w regionalnych oddzia³ach NFZ.
Karta nie gwarantuje nam jednak ani pokrycia kosztów poszukiwania i ratownictwa górskiego, ani transportu do Polski po wypadku. Ponadto za darmo mamy tylko te us³ugi medyczne, które s± bezp³atne dla obywateli danego kraju, resztê kosztów pacjent pokrywa z w³asnej kieszeni. Karta nie obejmuje prywatnej opieki medycznej, a w górskich miejscowo¶ciach czasem tylko taka opieka jest dostêpna. Karta nie ma te¿ nic wspólnego z odszkodowaniem za uszczerbek na zdrowiu, nie pokryje równie¿ kosztów w razie, gdy my lub nasi podopieczni przyczyni± siê do czyjej¶ krzywdy. Dlatego na wyjazd zagraniczny zalecam ubezpieczyæ siê prywatnie.
 
Zofia Dmochowska

¬ród³o: www.topr.pl