X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Na co zwrócić uwagę, kupując ubezpieczenie autocasco

2010-08-10 09:27 wtorek
Decydując się na wykupienie ubezpieczenia AC, zapewniamy sobie pokrycie szkód polegających na uszkodzeniu, zniszczeniu, utracie pojazdu mechanicznego lub jego wyposażenia na skutek różnorodnych zdarzeń (np. uderzenia w budynek, drzewo lub jakikolwiek inny przedmiot; zdarzenia losowego, np. powodzi, zatopienia, itp.).

Na co warto zwrócić uwagę, decydując się na zakup takiej polisy?

Podczas ustalania warunków polisy autocasco warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, a mianowicie na udział własny, franszyzę integralną, amortyzację części oraz konsumpcję sumy ubezpieczenia.

Obecnie w większości towarzystwach ubezpieczeniowych udział własny jest dobrowolny - oznacza to, że można zredukować go do zera przez tzw. wykupienie. Składka za ubezpieczenie jest wtedy wyższa, ale nikt chyba nie chce pokrywać części szkody z własnych środków. Szczególnie dotkliwe jest to w przypadku kradzieży auta.

Przy zawieraniu ubezpieczenia należy się dowiedzieć, czy udział własny jest potrącany z odszkodowania czy z sumy ubezpieczenia.

Najczęściej udziały własne stosuje się:
 • w szkodach kradzieżowych z miejsc niestrzeżonych,
 • w przypadku kradzieży na terytorium Rosji, Białorusi, Ukrainy i Mołdawii,
 • w wypłatach odszkodowania za kolejną (2,3) szkodę w tym samym okresie ubezpieczenia,
 • w szkodach powstałych w wyniku przekroczenia prędkości (stosuje to kilka towarzystw),
 • gdy użytkownik/ właściciel auta jest młody.
Z kolei franszyza integralna to wartość, do wysokości której ubezpieczyciel nie wypłaca odszkodowania, ale w momencie, gdy rozmiar szkody przekroczy tą wartość - wypłata odszkodowania następuje w całości, bez potrącania jakiejkolwiek kwoty. Jeśli np. franszyza intergalna wynosi 500 zł, a koszt naprawy szkody na pojeździe mieści się w granicach tej kwoty, właściciel pojazdu musi z własnej kieszeni zapłacić za naprawę samochodu.
Warto zwrócić uwagę także na amortyzację części - wypłata odszkodowania np. za wymianę uszkodzonego zderzaka w 3-letnim aucie będzie pomniejszona o "teoretyczny" koszt zużycia oryginalnego zderzaka. Natomiast jeśli kierowca zdecyduje się na użycie cześci nieoryginalnych, odszkodowanie pokryje cały koszt naprawy samochodu.

Następna kwestia to konsumpcja sumy ubezpieczenia. Po każdej szkodzie pula pieniędzy, na którą jest ubezpieczone auto, zmniejsza się. W przypadku kilku stłuczek w ciągu roku mogłobysię okazać, że to, co pozostało, nie wystarczy na następne odszkodowanie. Dlatego w takich sytuacjach stosuje się doubezpieczenie pojazdu.

W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia towarzystwo określa, za co nie wypłaci odszkodowania. Najczęściej świadczenie nie zostanie wypłacone, gdy:
 • kierowca uszkodził samochód, prowadząc go bez odpowiednich dokumentów (ważny dowód rejestracyjny, prawo jazdy) lub pod wpływem alkoholu bądź narkotyków,
 • kierowca oddalił się bez uzasadnionej przyczyny z miejsca wypadku,
 • skradziono samochód, w którym kierujący pozostawił kluczyki i dowód rejestracyjny, bądź pojazd nie był zabezpieczony zgodnie z konstrukcją,
 • do utraty samochodu doszło z powodu rażącego niedbalstwa ubezpieczonego,
 • pojazd brał udział w wyścigach, konkursach lub był używany do nauki jazdy (istnieje możliwość rozszerzenia zakresu ubezpieczenia o naukę jazdy),
 • szkody spowodowane są działaniami wojennymi, związanymi ze stanem wojennym lub wyjątkowym, gdy pojazd użyty był w akcjach protestacyjnych, blokadach dróg i strajkach.
Na rynku ubezpieczeń istnieje duża konkurencja, tak więc towarzystwa prześcigają się w ofertach. Ta różnorodności pozwoli Ci dostosować polisę do Twoich indywidualnych potrzeb i wybrać odpowiedni produkt.


OZ, OŻ