X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

‘Zabezpiecz siê przed wyjazdem w góry.’

2009-03-09 09:12 poniedzia³ek
Rozmowa z Adamem Masarkiem, ratownikiem TOPR na temat bezpieczeñstwa w górach

1. Na co zwróciæ szczególn± uwagê wybieraj±c siê w góry?


Ka¿de wyj¶cie w góry powinno byæ dobrze zaplanowane i wtedy ma szansê powodzenia, rado¶ci z pobytu w górach a nie problemów. Na podstawie mapy przewodników planujemy trasê wycieczki, zwracaj±c uwagê czy wybrany szlak nie jest dla nas za trudny oraz ile czasu zajmie nam jego przej¶cie.

Sprawdzamy prognozê pogody w dniu planowanej wycieczki, zwraaj±c szczególn± uwagê czy nie bêdzie gwa³townego za³amania pogody oraz na stronie TOPR(Tatrzañskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe) i TPN(Tatrzañski Park Narodowy), je¶li dotyczy to Tatr warunków panuj±cych na naszej trasie. Zim± dodatkowo sprawdzamy komunikat lawinowy oraz og³oszony i prognozowany stopieñ zagro¿enia lawinowego (to determinuje zakaz poruszania siê zim± w górach). W góry zarówno zim± ani latem nie wychodzimy samotnie.

Przed wyruszeniem na wycieczkê, w miejscu zakwaterowania lub najbli¿szym zostawiamy wiadomo¶æ o planowanej trasie wycieczki i przewidywanej godzinie powrotu. Bez wa¿nej potrzeby nie zmieniamy trasy wycieczki.
Zabieramy na³adowany tel. z wpisanym numerem górskich s³u¿b ratowniczych. W Polsce jest to 601 100 300

Na wycieczkê zabieramy z sob± picie, kaloryczne jedzenie, polar, skafander najlepiej gore-tex, czapkê, rêkawiczki (nawet latem,zim± zapasowe), mapê oraz przewodnik. Zim± je¶li wybieramy siê w wy¿sze partie gór, zestaw lawinowy (sonda, ³opatka, detektor lawinowy) i odpowiedni sprzêt np. raki czy czekan.
 
2. Jakie s± najczêstsze przyczyny wypadków?


To zale¿y od ludzi, ich przygotowania, górskiego do¶wiadczenia oraz od pory roku.  Na wiosnê( gdy w wy¿szych partiach gór zalega jeszcze sporo ¶niegu, lub jesieni±, gdy szlaki bywaj± ju¿ pokryte lodem) jedn± z przyczyn wypadków s± po¶lizgniecia na p³atah ¶niegu czy lodu i upadki z wysoko¶ci, które nierzadko koñcz± siê ¶mierci±.

W lecie s± to po¶lizgniêcia, upadki, kontuzje stawów oraz z³amania koñczyn. Ale zdarzaj± siê równie¿ zawa³y serca, kiedy w góry przyje¿d¿aj± osoby maj±cy problemy z sercem, ci¶nieniem oraz kr±¿eniem.

Zim±, najczêstszymi przyczynami wypadków s± pob³±dzenia(nie¶wiadome zboczenie z w³a¶ciwej drogi), wych³odzenia, odmro¿enia oraz wypadki lawinowe.

3. W jaki sposób mo¿emy je ograniczyæ lub unikn±æ?

Przede wszystkim dobrze planuj±c wycieczkê. Odpowiednio dobieraj±c do¶wiadczonych i odpowiednio wyposa¿onych towarzyszy wycieczki. Gdy nie mamy do¶wiadczenia oraz wspó³towarzyszy lepiej wynaj±æ przewodnika, lub zrezygnowaæ z ambitnego celu. Oczywiscie nale¿y przestrzegaæ komunikatów TOPR i TPN w terenie.
 
4. Czy ignorowanie zasad oraz komunikatów TOPR powinno byæ karalne? Je¿eli tak, to w jakim stopniu?

Absolutnie nie. Natomiast ka¿dy wychodz±c w góry powinien byæ ubezpieczony(od kosztów akcji ratunkowej). W Polsce nie trzeba siê ubezpieczaæ, poniewa¿ pomoc TOPR i GOPR(Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe) jest darmowa a szkoda, bo nic tak nie uczy w³a¶ciwego postêpowania i zachowania siê w górach jak pieni±dze, a towarzystwa ubezpieczeniowe tak jak to jest na zachodzie, dbaj± o to by sprawdziæ, czy ubezpieczony klient wyszed³ góry przy du¿ym zagro¿eniu lawinowym lub nieodpowiednio przygotowany.  Wtedy te¿ klient p³aci (zazwyczaj niema³o) z w³asnej kieszeni. St±d na zachodzie tury¶ci zachowuj± siê rozwa¿nie.

5. Czy liczba wypadków wzros³a czy zmala³a w ci±gu ostatnich kilku latach?

 
Wzrasta ilo¶æ wypadków narciarskich (¶rednio o 20 % rocznie),natomiast liczba wypadków turystycznych jest bardziej uzale¿niona od warunków jakie panuj± danego roku w górach. Ilo¶æ wypadków turystycznych utrzymuje siê mniej wiecj na podobnym poziomie, od 250-300 wypadków turystycznych rocznie.
 
6. Co Pana zdaniem jest powodem ‘braku wyobra¼ni u przeciêtnego’ turysty?


Chyba nie¶wiadomo¶æ , ¿e ‘tury¶cie’mo¿e w górach co¶ groziæ, lub czasem jest to ¶wiadome przekraczanie granic bezpieczeñstwa aby siê sprawdziæ w tudnych warunkach i potem b³yszczeæ w towarzystwie opowie¶ciami jacy to byli¶my dzielni.


Rozmawia³a: Anna Dworaczyñska