X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Jak klienci wy³udzaj± pieni±dze od ubezpieczycieli?

2009-04-20 09:11 poniedzia³ek

Rozmowa z Janem Grzegorzem Pr±dzyñskim, wiceprezesem Polskiej Izby Ubezpieczeñ na temat wy³udzania pieniêdzy od ubezpieczycieli.

Jakie s± najczêstsze sposoby wy³udzania pieniêdzy od towarzystw ubezpieczeniowych?

W Polsce wci±¿ dominuj± przestêpstwa zwi±zane z polisami komunikacyjnymi. Stanowi± one ok. 80 proc. wszystkich przypadków. Chodzi tu miêdzy innymi o fikcyjne kradzie¿e aut albo ich wyposa¿enia. Zdarzaj± siê równie¿ pozorowania wypadków. To jednak w wiêkszo¶ci przestêpstwa, z którymi zak³ady ubezpieczeñ bez problemu sobie radz±. Tyle tylko, ¿e ka¿dy, kto zdecyduje siê nawet na drobne oszustwo, musi liczyæ siê z powa¿nymi konsekwencjami. Za przestêpstwo ubezpieczeniowe grozi nawet 5 lat wiêzienia. Trzeba tak¿e pamiêtaæ, ¿e na oszustwach cierpi± przede wszystkim uczciwi klienci. Bo gdyby nie by³o oszustów, polisy by³yby tañsze.

Ile pieniêdzy wy³udzaj± klienci od ubezpieczycieli w skali roku?

Tego typu szacunki zawsze bêd± obarczone b³êdem. Tak naprawdê nie ma na rynku ¿adnych dok³adnych analiz, dotycz±cych skali zjawiska. Nikt nie wie, jaka czê¶æ przestêpstw ubezpieczeniowych jest w Polsce wykrywana  - st±d problem z okre¶leniem ich warto¶ci. Skalê wy³udzeñ ocenia siê obecnie na 0,6-1 mld z³ rocznie, ale s± to wyliczenia, które nale¿y traktowaæ tylko jako przybli¿enie. Trzeba pamiêtaæ, ¿e du¿± czê¶æ przestêpstw udaje siê wykryæ a  - co za tym idzie - odzyskaæ wy³udzone pieni±dze.

Jak dzia³aj± wy³udzacze indywidualnie, czy w grupach?

Oszu¶ci dzia³aj±cy na „w³asn± rêkê” to osoby próbuj±ce wy³udziæ stosunkowo niewielkie kwoty. Znacznie powa¿niejszym k³opotem s± dzia³ania zorganizowanych grup przestêpczych. Przede wszystkim dlatego, ¿e kwoty wy³udzeñ s± wiêksze. Ponadto grupy przestêpcze nie ograniczaj± siê tylko do polis komunikacyjnych. ¦cis³a wspó³praca pomiêdzy zak³adami ubezpieczeñ, a tak¿e towarzystwami i Policj± pozwala jednak ograniczaæ dzia³alno¶æ przestêpców.

Jak wygl±da sytuacja wy³udzania pieniêdzy w pozosta³ych krajach Unii Europejskiej oraz Stanach Zjednoczonych?

Polska nie jest tu krajem szczególnym. Wed³ug danych zaprezentowanych ostatnio przez Biuro Likwidacji Szkód PZU, w Stanach Zjednoczonych szacowana warto¶æ przestêpstw ubezpieczeniowych wynosi ok. 18 mld dol. rocznie. W Wielkiej Brytanii jest to ok. 1,5 mln funtów dziennie.

W jaki sposób ubezpieczyciele mog± zabezpieczyæ siê przed takimi sytuacjami?

Dzi¶ we wszystkich zak³adach ubezpieczeñ funkcjonuj± specjalne komórki, zajmuj±ce siê wy³±cznie przestêpczo¶ci± ubezpieczeniow±. Ich sposoby na oszustów to tajemnica poszczególnych zak³adów. Departamenty te s± skuteczne m.in. dlatego, ¿e o ich dzia³aniach g³o¶no siê nie mówi.


ROZMAWIA£A: DWORACZYÑSKA ANNA