X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Dlaczego MACIF Życie?

2009-06-08 09:01 poniedziałek

Rozmowa z Philippe Saffray, prezesem zarządu MACIF Życie TUW na temat  planu rozwoju jednego z najbardziej liczących się ubezpieczycieli na rynku europejskim.

Philippe Saffray został zatwierdzony przez Komisję Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych na posiedzeniu w dniu 30 sierpnia 2006 r. na stanowisku prezesa zarządu MACIF Życie Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych.
Karierę rozpoczął w Towarzystwie MACIF we Francji w 1995 roku.
 
Co wyróżnia MACIF na tle innych towarzystw ubezpieczeń w Polsce?


Przede wszystkim MACIF Życie jest towarzystwem ubezpieczeń wzajemnych, w związku z tym naszym celem jest ubezpieczanie klientów na jak najlepszych warunkach, a nie wypracowanie dużego zysku z posiadanego kapitału. Nasza działalność może się zatem skupić na samym sednie profesji ubezpieczeniowej, czyli na ubezpieczaniu na możliwie najkorzystniejszych warunkach, i to zarówno w sensie proponowanych ryzyk, ceny ubezpieczenia jak i obsługi klienta.
W centrum naszej uwagi znajduje się ubezpieczony. Ponadto MACIF Życie jest krajowym zakładem ubezpieczeń, co jest bardzo ważną cechą. Stanowiło to zresztą jeden z warunków rozpoczęcia działalności w Polsce przez Grupę MACIF.

Jakie produkty cieszą się u Państwa największym zainteresowaniem? Dlaczego?

Do tej pory nasza oferta ochronna – Acti OCHRONA ubezpieczenie od ryzyka śmierci z dowolnej przyczyny – odnosi duży sukces. W praktyce Acti OCHRONA służy klientom do zabezpieczenia rodziny na wypadek sytuacji losowych, do wzajemnego ubezpieczenia wspólników na wypadek śmierci, czy też ubezpieczenia kredytobiorcy na wypadek śmierci. Ogólne warunki tego ubezpieczenia, jak zresztą i pozostałych produktów, są przejrzyste i zrozumiałe, co sprawia, że ubezpieczony wie dokładnie, na jakich warunkach jest ubezpieczony i jaką za to zapłaci cenę, nie czekają go tutaj żadne niespodzianki. Jakość ubezpieczyciela mierzy się w momencie wypłaty świadczenia, a w tym względzie cieszymy się bardzo dobrą opinią. W sytuacjach trudnych dobrze jest móc liczyć na swojego ubezpieczyciela.

Jako towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych naturalnym jest, że musimy być na jak najlepszym poziomie. Oprócz produktu ochronnego mamy w ofercie także ciekawy produkt dodatkowej emerytury Acti PLUS oraz produkt na dożycie Acti GWARANT. W produktach tych proponujemy rozwiązanie pewne i proste: ubezpieczony wie od początku, że będzie ponosił tylko jedną opłatę, w wysokości 4 % każdej dokonanej wpłaty. Oprócz zabezpieczenia dodatkowej emerytury, produkty te są także doskonałym przygotowaniem długofalowych projektów.

Do połowy 2008 r. odczuwaliśmy silną konkurencję funduszy inwestycyjnych, nie podejmowaliśmy jednak rywalizacji ze stopami procentowymi, jakie proponowały fundusze inwestycyjne, gdyż nie jest to naszym celem. My proponujemy bezpieczeństwo długofalowe oraz przejrzystość dla klienta. W obecnym kontekście finansowym, zalety produktu Acti PLUS i Acti GWARANT znalazły już swoje uznanie. W związku z tym, w 2009 roku spodziewamy się bardzo dobrych wyników z tych produktów.

Czy w najbliższym czasie planują Państwo wprowadzenie na rynek nowych produktów? Jeżeli tak, to jakich?

Właśnie wprowadziliśmy do sprzedaży rozszerzenie produktu ochronnego – Acti OCHRONA. Teraz ubezpieczony oprócz ryzyka śmierci z dowolnej przyczyny może się doubezpieczyć na ryzyka wypadkowe czy poważne zachorowanie.

Jak konkurencyjny jest MACIF na tle pozostałych towarzystw ubezpieczeń w Polsce?

MACIF Życie TUW nie stara się być konkurencyjny, po prostu de facto jest konkurencyjny. Z racji swojej formy, MACIF Życie musi odpowiadać na zapotrzebowanie swoich ubezpieczonych, a nie na zapotrzebowanie akcjonariuszy w kwestii dywidendy. W związku z tym cały proces rozwoju opiera się na długofalowych założeniach i na solidnych podstawach.

Dodam przy okazji, że główny udziałowiec MACIF Życie TUW, firma MACIF z Francji, która także działa w formie TUW-u, zdobyła miano największego ubezpieczyciela rodziny (w samej Francji liczy 11 milionów ubezpieczonych) właśnie poprzez jakość oferowanych produktów, jakość obsługi oraz cenę ubezpieczenia. Niedawno MACIF Francja zdobył też tytuł ubezpieczyciela, do którego Francuzi mają największe zaufanie. W innym badaniu, tym razem europejskim, MACIF okazał się najbardziej rentownym ubezpieczycielem.

Czy i w jaki sposób MACIF jest przygotowany na obecny kryzys gospodarczy?

MACIF Życie TUW zawsze koncentrowało się wyłącznie na swojej działalności – ubezpieczeniach na życie, nigdy nie rozwijało się i nie ma zamiaru rozwijać się poprzez działalność w obszarach spekulacyjnych. Kryzys ekonomiczny w zasadzie pozwoli ubezpieczonym zrozumieć zalety MACIF Życie TUW, a jego podstawową zaletą jest bezpieczeństwo, i to bezpieczeństwo długofalowe.


ROZMAWIAŁA: DWORACZYŃSKA ANNA