X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Na narty z EKUZ

2009-12-15 10:06 wtorek
Rozmowa z Marcinem Ha¶nikiem, kierownikiem w Departamencie Wspó³pracy Miêdzynarodowej NFZ, na temat Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz pomocy medycznej w razie wypadków na nartach zagranic±.

Zbli¿a siê czas wyjazdów za granicê na narty. Co nale¿y zrobiæ, aby w razie nag³ej potrzeby otrzymaæ pomoc medyczn±?

Gdy jedziemy na urlop do jednego z pañstw Unii Europejskiej lub Islandii, Liechtensteinu, Norwegii lub Szwajcarii, to, jako osoby ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia mamy prawo do korzystania ze ¶wiadczeñ opieki zdrowotnej w danym kraju w zakresie niezbêdnym z medycznego punktu widzenia, na takich samych zasadach jak osoby ubezpieczone w tym kraju. Dokumentem potwierdzaj±cym prawo do ¶wiadczeñ opieki zdrowotnej jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Jakie warunki trzeba spe³niaæ aby otrzymaæ kartê EKUZ?

Aby otrzymaæ EKUZ nale¿y z³o¿yæ w Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia wniosek dostêpny w siedzibie oddzia³u lub na stronie internetowej www.nfz.gov.pl/ue

Do wniosku nale¿y do³±czyæ kopiê dowodu ubezpieczenia oraz w przypadku cz³onka rodziny, dodatkowo dowód zg³oszenia do ubezpieczenia (druk ZUS ZCNA je¿eli zg³oszenie nast±pi³o po 1 lipca 2008 r. lub ZUS ZCZA je¿eli zg³oszenie nast±pi³o przed dniem 1 lipca 2008 r.)

W jaki sposób funkcjonuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego? Czy zakres us³ug dostêpnych po okazaniu karty EKUZ jest w ka¿dym kraju taki sam?

Karta uprawnia do uzyskania rzeczowych ¶wiadczeñ zdrowotnych niezbêdnych z medycznego punktu widzenia w trakcie tymczasowego pobytu w danym pañstwie cz³onkowskim UE/EFTA na zasadach obowi±zuj±cych w tym pañstwie. O tym, czy ¶wiadczenia s± niezbêdne decyduje lekarz. W wielu miejscowo¶ciach wypoczynkowych lekarze przyjmuj± tylko prywatnie, w zwi±zku trzeba zap³aciæ pe³n± cenê, której NFZ nie zwróci.

Czy posiadaj±c EKUZ mo¿na liczyæ na zwrot kosztów transportu sanitarnego na przyk³ad z Austrii, Szwajcarii czy W³och do Polski?

Pacjent w pe³ni ponosi koszty transportu sanitarnego do Polski. Równie¿ ratownictwo górskie w wielu krajach jest odp³atne.

Jakie s± zasady skorzystania z opieki medycznej w razie wypadku na nartach w Czechach, a jakie we W³oszech, czy w Szwajcarii ?

W ka¿dym z tych pañstw zasady s± trochê inne.

W Czechach skorzystamy z leczenia w placówkach ochrony zdrowia maj±cych umowy z kasami chorych. Ich adresy mo¿na uzyskaæ w kasie chorych (zdravotna pojiš»ovna). Na leczenie szpitalne kieruje specjalista. W nag³ych przypadkach nale¿y zg³aszaæ siê bezpo¶rednio do szpitala. Wystarczy przedstawiæ lekarzowi swoj± Europejsk± Kartê Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz dowód to¿samo¶ci. Na podstawie Karty lekarz wypisuje za¶wiadczenie (Potvrzení o nároku), z którego wynika, ¿e turysta nie przyby³ do Czech w celu odbycia leczenia.

Turysta musi wnie¶æ op³atê za wizytê u lekarza, zg³oszenie siê na pogotowie, oraz ka¿dy dzieñ pobytu w szpitalu. Wypisanie recepty przez lekarza równie¿ jest p³atne.

Korzystaj±c z leczenia stomatologicznego, pacjent bêdzie musia³ ponie¶æ czê¶æ kosztów. W momencie realizacji recepty, w zale¿no¶ci od rodzaju leku, otrzyma go bezp³atnie, za czê¶ciow± op³at± lub za pe³n± cenê.

Je¿eli chodzi o transport sanitarny, karetkê mo¿na wezwaæ dzwoni±c na numer – 112(mo¿na porozumieæ siê w jêzykach obcych) lub 155 (wy³±cznie w jêzyku czeskim). Transport sanitarny na terytorium Czech jest nieodp³atny.

W przypadku transportu zrealizowanego przez górskie s³u¿by ratownicze (Horská slu¾ba) trzeba ponie¶æ jego koszty we w³asnym zakresie. Równie¿ koszty transportu powrotnego do Polski musi pokryæ pacjent.

 
We W³oszech w ramach ubezpieczenia korzystamy ze ¶wiadczeñ placówek pañstwowej s³u¿by zdrowia (SSN). Listê tych placówek mo¿na uzyskaæ w lokalnym urzêdzie ds. opieki zdrowotnej ASL (Azienda Sanitaria Locale). W niektórych miejscowo¶ciach znajduj± siê o¶rodki zdrowia specjalnie dla turystów (Servizio di guardia turistica).
Op³aty obowi±zuj± za:  wizytê u lekarza, (do 36 EUR), leczenie stomatologiczne, leki (za niektóre nale¿y wnie¶æ op³atê rycza³tow± - 3.10 EUR, pozosta³e s± pe³nop³atne). Pogotowie wezwiemy pod numerem 118.

Z kolei w Szwajcarii korzystamy z opieki placówek dzia³aj±cych w ramach systemu ubezpieczenia zdrowotnego, o czym nale¿y upewniæ siê przed skorzystaniem ze ¶wiadczeñ. W wiêkszo¶ci przychodni, aptek i w niektórych szpitalach nale¿y op³aciæ rachunek z góry, a nastêpnie mo¿na wyst±piæ o zwrot czê¶ci kosztów Institution commune LAMal lub do Oddzia³u Wojewódzkiego NFZ. Wiêkszo¶æ szpitali i niektórzy lekarze nie obci±¿aj± pacjenta pe³nymi kosztami; w takiej sytuacji otrzymamy rachunek opiewaj±cy wy³±cznie na udzia³ w³asny pacjenta, który wynosi: 92 CHF (33 CHF w przypadku dzieci do 18 r. ¿.) za ka¿dy okres leczenia do 30 dni, 10 CHF za ka¿dy dzieñ pobytu w szpitalu, 50% kosztów transportu sanitarnego.  Po pogotowie dzwonimy na 144. 

Wiêcej informacji mo¿na uzyskaæ na stronie www.nfz.gov.pl/ue oraz pod numerem telefonu 22-572-62-68

Rozmawia³: Piotr Szostakiewicz