X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Prywatne ubezpieczenia zdrowotne - dzi¶ i jutro. Wywiad z Xeni± Kruszewsk±, Prezes Medica Polska TU SA

2010-12-14 09:31 wtorek
Wywiad z Xeni± Kruszewsk±, Prezes Medica Polska Ubezpieczenia Zdrowotne Towarzystwo Ubezpieczeñ SA

Redakcja: Od jakiego¶ czasu nasz± uwagê przyci±ga temat prywatnych ubezpieczeñ zdrowotnych i propozycji reformy s³u¿by zdrowia. Prywatne polisy mia³yby uzdrowiæ polski system opieki zdrowotnej, odci±¿aj±c NFZ. Równocze¶nie z propozycjami zmian pojawiaj± siê w±tpliwo¶ci, czy upowszechnienie prywatnych polis nie podzieli spo³eczeñstwa: bogatsi Polacy skorzystaj± z szybkiej pomocy lekarskiej, a osoby niezamo¿ne nadal bêd± tygodniami czekaæ w kolejkach na wizyty i zabiegi. Co Pani s±dzi o tych zagro¿eniach? To realny, czy czarny scenariusz reformy?

Xenia Kruszewska: Po pierwsze, nie wiem sk±d wziê³o siê w Polsce przekonanie, ¿e ubezpieczenia, a zw³aszcza ubezpieczenia zdrowotne s± dla osób bogatych. Ubezpieczenie ze swej istoty jest us³ug± dla osób mniej zamo¿nych lub wrêcz niezamo¿nych. Je¿eli dla kogo¶ zap³acenie 10 czy 30 tys. z³ za prywatn± operacjê nie stanowi problemu, nie zauwa¿y tego w bud¿ecie domowym, to po co ma siê ubezpieczaæ? Ubezpieczeñ ¿yciowych te¿ nie kupuj± ludzie, którzy maj± znaczne pieni±dze od³o¿one w bankach czy inwestycjach. Nie musz± zabezpieczaæ siê na czas, gdy nie bêd± ju¿ mogli pracowaæ, czy zabezpieczaæ rodziny po swoim odej¶ciu – po ich ¶mierci rodzina otrzyma ogromny spadek.

To w³a¶nie prywatne ubezpieczenia zapobiegaj± takim podzia³om, które obecnie w polskiej opiece zdrowotnej s± widoczne na ka¿dym kroku. Jak kto¶ ma pieni±dze, du¿e pieni±dze, mo¿e byæ operowany nawet jutro. Bardzo czêsto za takie leczenie p³aci dodatkowo NFZ, czyli ubywa pieniêdzy na leczenie tych, których nie staæ na op³aty nieformalne.

Ponadto Ci, co bêd± mieli ubezpieczenie, zostan± oficjalnie przyjêci do szpitala, a „swoje miejsce w kolejce” oddadz± innym. Na prywatnych ubezpieczeniach korzystaj± wszyscy, ci co je maj±, ci, którzy ich nie maja i szpitale.

Red.: Jaka jest obecnie rola prywatnych ubezpieczeñ w sektorze zdrowia? Zwa¿ywszy na fakt, ¿e wiêkszo¶æ ubezpieczycieli oferuje ¶wiadczenia szpitalne w ograniczonym zakresie lub zupe³nie je pomija, prywatne polisy s± raczej dodatkiem do podstawowej opieki, gwarantowanej przez NFZ. Czy prywatna polisa mo¿e zast±piæ spo³eczne ubezpieczenie zdrowotne?

X.K.: Obecnie rola samych prywatnych ubezpieczeñ zdrowotnych jest niewielka. Inaczej sytuacja siê przedstawia, gdy policzymy wspólnie polisy ubezpieczeniowe i abonamenty medyczne (nieistniej±ca w Europie forma rycza³towego p³acenia za leczenie). Wtedy okazuje siê, ¿e stanowi to ponad 5% wszystkich wydatków prywatnych na zdrowie. Dopóki nie spopularyzuj± siê polisy gwarantuj±ce leczenie szpitalne, naprawdê kosztowne leczenie, to ich znaczenie nie bêdzie du¿e.

Nigdy prywatna polisa przy utrzymaniu w tym samym lub podobnym jak obecnie kszta³cie systemu zabezpieczenia zdrowotnego, nie bêdzie mog³a w 100% zast±piæ opieki finansowanej ze ¶rodków publicznych. Zawsze, w ka¿dym kraju, s± terapie (np. przeszczepy) czy publiczna refundacja leków, które s± i musza byæ gwarantowane przez system publiczny.

Red.: Czy prywatne polisy zdrowotne s± w Polsce popularne? Kto dzisiaj z nich korzysta? Czy s± to g³ównie firmy, wykupuj±ce pakiety dla swoich pracowników, czy te¿ klienci indywidualni, zmêczeni publiczn± opiek± zdrowotn±?

X.K.: Polisy s± coraz popularniejsze i podobnie jak w innych krajach, coraz czê¶ciej siêgaj± po nie pracodawcy. Zw³aszcza po wyroku NSA z maja 2010 r. ostatecznie wyja¶niaj±cym sprawy podatkowe abonamentów, wreszcie, po wielu latach ba³aganu prawnego, ostatecznie zrównuj±cym korzy¶ci podatkowe p³yn±ce z zakupu abonamentów i ubezpieczeñ zdrowotnych.

Równie¿  liczba klientów indywidualnych powoli, ale stale ro¶nie. S± to przede wszystkim przedstawiciele wolnych zawodów, posiadacze ma³ych firm, którzy ubezpieczaj± siebie i rodziny, zwykle po informacji, jak d³ugo bêd± musieli czekaæ na wizytê u lekarza w publicznej placówce.

Red.: Czego przede wszystkim oczekuj± polscy pacjenci od prywatnych ubezpieczycieli? Brak kolejek do lekarzy, którym chwal± siê wszystkie towarzystwa, to dzi¶ chyba za ma³o, by skusiæ klienta ofert± danego TU?

X.K.: Mówienie klientom o braku kolejek to za ma³o – teraz klienci oczekuj± sztywnych zapisów, gwarantuj±cych spe³nienie tych obietnic. Poza tym klienci s± coraz bardziej ¶wiadomi – sprawdzaj±, do ilu placówek medycznych gwarantuje im takie ubezpieczenie dostêp, oczekuj± sprawnej i fachowej infolinii, dziêki której nie musz± sami szukaæ lekarza, maj±c skierowanie na badania, chc± byæ poprowadzeni za rêkê. Powszechna informacja o cenach zabiegów chirurgicznych w prywatnych placówkach coraz bardziej napêdza sprzeda¿ polis szpitalnych. A w szpitalach wymagania co do jako¶ci, zw³aszcza pozamedycznej, s± bardzo du¿e.

Red.: Czy Pani zdaniem szerszy dostêp do prywatnych ubezpieczeñ zdrowotnych poprawi tak¿e profilaktykê, na której niski poziom skar¿± siê Polacy?

X.K.: Tak. Klienci ju¿ obecnie s± bardzo czuli na te tematy i poszukuj± polis, które gwarantuj± wykonanie badañ profilaktycznych, odpowiednich dla swojego wieku i p³ci. Dbaj±cy o wysoko¶æ sk³adki, a w zwi±zku z tym o dostêpno¶æ do swoich polis dla szerokiej populacji, ubezpieczyciele musz± w³±czyæ programy/ badania profilaktyczne. Planowo prowadzona profilaktyka oszczêdza przysz³e pieni±dze ubezpieczonych, utrzymuje ich w zdrowiu i zapewnia ich zadowolenie i zaufanie.

Red.: Medica Polska Ubezpieczenia Zdrowotne Towarzystwo Ubezpieczeñ SA zajmuje siê wy³±cznie polisami zdrowotnymi. Co jeszcze, poza specjalizacj± w tej w³a¶nie dziedzinie, wyró¿nia Was w¶ród konkurencji? Czym Wasz produkt ró¿ni siê od tych obecnych od dawna na rynku?

X.K.: Na¶ladujemy najlepszych, kolegów z Europy i ¶wiata. Zdrowie jest i pozostanie w ubezpieczeniach w±sk± specjalizacj±. W¶ród naszego zespo³u s± lekarze, pielêgniarki i inne osoby zwi±zane z medycyn±. Rozumiemy, ¿e zdrowia nie mo¿na traktowaæ tak samo, jak rozbitego samochodu czy okradzionego mieszkania. Tu nie ma czasu na d³ugie zastanawianie siê i piêtrzenie biurokratycznych trudno¶ci przed ubezpieczonym. Je¶li kto¶ potrzebuje pomocy lekarskiej czy pielêgniarskiej, przyjêcia do szpitala, to potrzebuje tej us³ugi od razu, a nie za miesi±c. St±d gwarancje co do czasu naszej reakcji, które dajemy ubezpieczonym, s± du¿o bardziej restrykcyjne ni¿ w innych ubezpieczeniach. I s± one wszystkie opisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeñ.

Wyró¿nia nas 24h profesjonalna infolinia medyczna, umawiaj±ca porady, badania i pobyty szpitalne. Gdy nasz ubezpieczony dostanie skierowanie do szpitala na planowe leczenie, nie jest pozostawiony sam sobie – Indywidualny Opiekun Medyczny poprowadzi go za rêkê przez ca³y proces leczenia.
Nikt na rynku nie daje tak szerokiego zakresu leczenia szpitalnego. P³acimy nie tylko za operacje, lecz równie¿ za planow± diagnostykê lub leczenie niezwi±zane z operacjami.
Niebawem bêdziemy oferowaæ terapie i pokrywaæ koszty leków, które nie s± refundowane przez NFZ. Ze wzglêdu na nasza specjalizacjê, zamierzamy byæ liderami rynku.

Red.: W felietonie dla Dziennika Ubezpieczeniowego napisa³a Pani, ¿e „na rynku ubezpieczeñ zdrowotnych od jakiego¶ czasu nic siê nie dzieje. Tymczasem potencja³ rozwoju jest du¿y. Trzeba tylko mieæ pomys³, jak go wykorzystaæ”. Jaki jest Wasz pomys³ na optymalne ubezpieczenie zdrowotne? Macie w planach jakie¶ rewolucje?

X.K.: Tak jak mówi³am przed chwil±. Bêdziemy coraz ¶mielej oferowaæ us³ugi, terapie, sposoby leczenia, na które nie staæ NFZ. Zaczniemy prawdziwie uzupe³niaæ system publiczny. Ponadto jako pierwsi zaoferujemy polisy dla osób po 65 r. ¿.

Red.: Na co stawia Medica Polska – na elastyczny dobór ¶wiadczeñ przez pacjenta, czy kompleksowe rozwi±zania? Innymi s³owy – czy przewidujecie Pañstwo mo¿liwo¶æ samodzielnego doboru przez klienta okre¶lonych ¶wiadczeñ (polisa typu „puzzle”), czy te¿ preferujecie gotowe warianty ubezpieczenia?

X.K.: Proszê pamiêtaæ, ¿e danie dowolno¶ci ubezpieczonym w budowaniu „szytego na miarê” ubezpieczenia powoduje, ¿e taka polisa jest znacznie dro¿sza ni¿ polisa standardowa.  Ponadto wielokrotnie zdarza siê tak, ¿e klient wybiera to, co jemu siê wydaje potrzebne, a potem nagle pojawia siê choroba, która np. wymaga wysokospecjalistycznych badañ diagnostycznych, a tych nie ma w wybranym zakresie. Pojawia siê pretensja, zwykle kierowana do Ubezpieczycieli, dlaczego sprzedali mu ubezpieczenie „wadliwe”, niepe³ne.

Przekonujemy klientów, ¿e zdanie siê na nasze do¶wiadczenie i fachowo¶æ, które dzi¶ kosztuje ich 10 z³ wiêcej, jutro mo¿e daæ oszczêdno¶ci nawet kilku tysiêcy z³otych.  

W przypadku polis grupowych jeste¶my du¿o bardziej elastyczni, ni¿ w przypadku polis indywidualnych, ale te¿ staramy siê przekonaæ klientów do naszych wyborów.

Red.: W jaki sposób, Pani zdaniem, zmiany w ustawie o ubezpieczeniach zdrowotnych wp³yn± na oferty towarzystw? W jakim kierunku Pani zdaniem pójd± ubezpieczyciele? Czy poszerzy siê np. zakres ¶wiadczeñ szpitalnych? Jakie s± plany rozwoju Medica Polska?

X.K.: Zapowiadane zmiany przede wszystkim sprawi±, ¿e puste ³ó¿ka stoj±ce na wielu oddzia³ach szpitalnych, bêd± mog³y siê zape³niæ, zostanie wykorzystany potencja³ ludzki i sprzêtowy. Polacy ¶mielej siêgn± po polisy szpitalne. Bêdzie mo¿na w ramach polis prywatnych oferowaæ coraz bardziej skomplikowane leczenie i terapie. Wtedy te¿ system publiczny odczuje ewidentn± ulgê z pojawienia siê ubezpieczeñ prywatnych.

Medica Polska Ubezpieczenia Zdrowotne bardzo uwa¿nie ¶ledzi zapowiadane i wprowadzane zmiany. Bêdziemy niezwykle szybko reagowaæ na potrzeby naszych obecnych i przysz³ych ubezpieczonych.


Xenia Kruszewska: od wielu lat z sukcesem zajmuje siê prywatnymi ubezpieczeniami zdrowotnymi  i opiek± medyczn±, zarówno dla firm, jak i osób prywatnych. Doradza³a Towarzystwom Ubezpieczeñ przygotowuj±cym ubezpieczenia zdrowotne, budowa³a prywatne ubezpieczenia zdrowotne i zarz±dza³a nimi jako Dyrektor Departamentu Ubezpieczeñ Zdrowotnych. Obecnie sprawuje funkcjê prezesa w Medica Polska TU SA. W wolnych chwilach prowadzi wyk³ady i szkolenia o prywatnych ubezpieczeniach zdrowotnych dla studentów, pracowników zak³adów ubezpieczeñ i po¶redników ubezpieczeniowych.

O sobie mówi: „Jako cz³owiek wiem, jakiej opieki medycznej potrzebuje moja rodzina, jako lekarz wiem, czego potrzebuj± pacjenci, jako ubezpieczeniowiec wiem, jak zapewniæ bezpieczeñstwo zdrowotne naszym ubezpieczonym."

http://www.medicapolska.pl/

Wywiad przeprowadzi³a Olga ¯arnowiecka