X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Polisy szpitalne w TU Allianz

2011-01-04 09:35 wtorek
Wywiad z Danut± Balick±, Kierownik ds. Obs³ugi i Rozwoju Produktów TU Allianz ¯ycie Polska SA

Olga ¯arnowiecka: W zwi±zku z planowanymi zmianami w sektorze zdrowia, przed towarzystwami otwiera siê mo¿liwo¶æ dynamicznego rozwoju na rynku ubezpieczeñ. Allianz energicznie zareagowa³ na tê okazjê i ju¿ od stycznia 2011 roku wprowadza do swojej oferty ubezpieczeñ medycznych ¶wiadczenia szpitalne. Kto w pierwszej kolejno¶ci bêdzie móg³ z nich skorzystaæ?

Danuta Balicka: Produkt szpitalny planujemy wprowadziæ na pocz±tku 2011 roku. W pierwszej kolejno¶ci ofertê skierujemy do klienta grupowego, daj±c gwarancjê dostêpu do zabiegów operacyjnych najczê¶ciej wykonywanych w Polsce. Produkt szpitalny bêdzie dostêpny zarówno jako umowa dodatkowa do obecnego produktu zdrowotnego, jak i bêdzie samodzielnie funkcjonuj±cym ubezpieczeniem, dostêpnym na terenie ca³ego kraju. Chcemy zaoferowaæ naszym klientom kompleksowy produkt, w którym oprócz procesu diagnostyczno-leczniczego, rehabilitacji, czy stomatologii, organizujemy i pokrywamy koszty wykonania planowych zabiegów operacyjnych. Ofertê sw± wzbogacamy o ¶wiadczenia opiekuñcze (assistance medyczne). Wymieniæ tu nale¿y m.in.: organizacjê procesu rehabilitacyjnego, wypo¿yczenie albo zakup sprzêtu rehabilitacyjnego, transporty medyczne, opiekê pielêgniarki po hospitalizacji i wiele innych.

O.¯.: Jaki procent ogó³u ubezpieczeñ zdrowotnych, zawieranych przez Allianz, stanowi± obecnie polisy z klientami korporacyjnymi?

D.B.: Ponad 90% naszego portfela zdrowotnego stanowi± klienci objêci ochron± w ramach polisy grupowej.

O.¯.: A kiedy dostêp do ubezpieczeñ szpitalnych uzyskaj± klienci indywidualni?

D.B.: W tym roku planujemy wprowadziæ zmiany w dotychczasowej ofercie kierowanej do klienta indywidualnego. Jedn± z tych zmian niew±tpliwie bêdzie mo¿liwo¶æ zawarcia umowy ubezpieczenia zawieraj±cej ¶wiadczenia szpitalne.

O.¯.: Jak du¿ego zainteresowania tego typu polisami spodziewacie siê w 2011 roku?

D.B.: Obecnie rynek prywatnej opieki zdrowotnej dynamicznie siê rozwija. Szczególnie istotne zmiany mo¿emy zauwa¿yæ w zakresie lecznictwa ambulatoryjnego. Jak do tej pory szacuje siê, ¿e tylko 2% wszystkich wydatków na prywatne leczenie przeznaczone jest na leczenie szpitalne. Nie mniej chcemy wdra¿aæ nowe rozwi±zania, które stwarzaj± mo¿liwo¶ci elastycznego dopasowania produktu do potrzeb naszych klientów.

O.¯.: Poza Grup± Allianz, polisy obejmuj±ce ¶wiadczenia szpitalne oferuj± tak¿e: Medica Polska, PZU ¯ycie, Signal Iduna i Medicover. Jak oferta Allianz wypadnie na tle konkurencji? Czym bêdziecie kusiæ klienta? Korzystn± cen±? Szerokim zakresem ¶wiadczeñ? Mo¿liwo¶ci± elastycznego dopasowania oferty do potrzeb klienta?

D.B.: Wszystkim po trosze. Zale¿y nam na przedstawieniu kompleksowej oferty, z szerokim zakresem ¶wiadczeñ ambulatoryjnych i szpitalnych, Stwarzaj±c wiele wariantów ubezpieczenia zarówno w zakresie opieki ambulatoryjnej, jak i szpitalnej, dajemy mo¿liwo¶æ wyboru nie tylko zakresu oferowanych procedur, ale równie¿ dopasowania sk³adki do mo¿liwo¶ci klienta.

O.¯.: Z jednej strony dla pacjentów liczy siê wygoda – poszukuj± placówek medycznych po³o¿onych blisko miejsca zamieszkania. Z drugiej za¶ strony, zw³aszcza w przypadku leczenia szpitalnego, wa¿na jest renoma danej przychodni czy kliniki. Allianz w³a¶nie podpisuje umowy ze szpitalami. Czy mo¿e Pan zdradziæ, jakie placówki bêd± przewa¿aæ w Waszej ofercie?

D.B.: Podpisujemy umowy z NZOZ, ale prowadzimy równie¿ rozmowy ze szpitalami publicznymi. Dla klientów, którzy bêd± chcieli skorzystaæ ze ¶wiadczeñ szpitalnych dostêpnych w ramach posiadanego wariantu ubezpieczenia w dowolnie wybranym przez siebie szpitalu, Allianz zapewni zwrot poniesionych przez Ubezpieczonych kosztów leczenia. Takie rozwi±zanie pozwoli klientowi na wybór szpitala/ kliniki odpowiadaj±cego jego oczekiwaniom.

O.¯.: W jednej z Pañstwa wypowiedzi prasowych mo¿na przeczytaæ, ¿e pacjent bêdzie móg³ udaæ siê na kilka dni do szpitala i kompleksowo przebadaæ. W zestawieniu z ponur± rzeczywisto¶ci± w publicznej s³u¿bie zdrowia – brzmi to wrêcz surrealistycznie. Ile trzeba bêdzie zap³aciæ za taki luksus?

D.B.: Wprowadzenie produktu szpitalnego podzielili¶my na dwa etapy. W pierwszym bêdziemy oferowaæ klientom planowe zabiegi operacyjne w trzech wariantach ubezpieczenia. W drugim etapie, który równie¿ planujemy na rok 2011, do³±czona zostanie hospitalizacja diagnostyczna. Sk³adka zostanie przedstawiona po zakoñczeniu procesu kontraktowania ¶wiadczeñ szpitalnych.

O.¯.: Od czego uzale¿niona bêdzie sk³adka na ubezpieczenie szpitalne?

D.B.: Sk³adkê uzale¿niamy od wieku, p³ci, wielko¶ci grupy i wariantu ubezpieczenia.

O.¯.: Polisy szpitalne bêdzie mo¿na nabyæ jako osobny produkt lub jako dodatek do polis obejmuj±cych opiekê ambulatoryjn±. O ile ¶rednio wzro¶nie cena ubezpieczenia, je¶li klient rozszerzy swoj± star± polisê zdrowotn± o opcjê szpitaln±?

D.B.: Ograniczamy produkt szpitalny do wybranych procedur operacyjnych, choæ bêd± to zabiegi najczê¶ciej wykonywane w Polsce, na które w publicznym systemie opieki zdrowotnej Ubezpieczeni musieliby czekaæ kilka miesiêcy. Przy tak skonstruowanym produkcie cena ubezpieczenia nie musi byæ wcale wysoka. Stwarzaj±c trzy warianty ubezpieczenia, dajemy mo¿liwo¶æ wyboru nie tylko zakresu oferowanych procedur, ale równie¿ dopasowania sk³adki do mo¿liwo¶ci klienta.