X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Pytanie Czytelnika: Renta socjalna dla osoby aresztowanej lub osadzonej w wiêzieniu - czy przys³uguje?

2011-03-04 09:07 pi±tek
Syn zosta³ aresztowany i toczy siê przeciw niemu sprawa w s±dzie. Czy mo¿e przez to straciæ rentê socjaln±? Czy renta socjalna mo¿e przys³ugiwaæ osobom aresztowanym lub skazanym prawomocnym wyrokiem s±du?


Odpowiedzi udziela Przemys³aw Gogojewicz, ekspert w zakresie ubezpieczeñ spo³ecznych.

Renta socjalna nie przys³uguje osobie tymczasowo aresztowanej lub odbywaj±cej karê pozbawienia wolno¶ci, z tym zastrze¿eniem, ¿e ¶wiadczenie to nie przys³uguje jedynie przez okres odbywania aresztu lub kary pozbawienia wolno¶ci. Je¿eli fakt taki ma miejsce w dacie wniosku o rentê socjaln± - organ w³a¶ciwy do rozpatrzenia uprawnieñ odmówi prawa do renty socjalnej, je¿eli za¶ ¶wiadczenie ju¿ by³o pobierane - jego wyp³ata zostanie wstrzymana.

O fakcie tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolno¶ci osoba ubiegaj±ca siê o ¶wiadczenie lub ¶wiadczeniobiorca jest obowi±zany powiadomiæ organ w³a¶ciwy w zakresie ustalenia prawa i wyp³aty renty socjalnej.

Na zasadzie wyj±tku, ustawodawca przewidzia³ w art. 8 ust. 4 u.r.s. rozwi±zanie pozwalaj±ce na wyp³atê w przypadku takiej osoby 50% kwoty nale¿nej renty socjalnej. Dotyczy to jednak¿e wy³±cznie osoby, która samotnie gospodaruje, nie posiada innego przychodu i nie ma prawa do renty rodzinnej, a jest w³a¶cicielem lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, b±d¼ przys³uguje jej spó³dzielcze prawo do lokalu mieszkalnego wchodz±cego w sk³ad mieszkaniowego zasobu gminy, innych jednostek samorz±du terytorialnego albo stanowi±cego w³asno¶æ Skarbu Pañstwa, je¿eli osoba ta zobowi±¿e siê pisemnie, ¿e z kwoty tej bêdzie dokonywa³a op³at z tytu³u czynszu lub innych nale¿no¶ci za lokal mieszkalny (dom jednorodzinny), a w lokalu tym (domu jednorodzinnym) nie przebywaj± inne osoby.

Wy³±czenie prawa do renty socjalnej wynikaj±ce z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz. U. 2003 r. Nr 135 poz. 1268 ze zm.) nie obejmuje okresu przebywania w zamkniêtym zak³adzie psychiatrycznym, gdy umieszczenie w tym zak³adzie zosta³o orzeczone na podstawie art. 93 i 94 kk jako ¶rodek zabezpieczaj±cy.

Wyrok S±du Najwy¿szego  Izba Pracy, Ubezpieczeñ Spo³ecznych i Spraw Publicznych z dnia 21 listopada 2007 r. I BU 8/2007

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz. U. Nr 135, poz. 1268 ze zm.)

Przemys³aw Gogojewicz

Specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeñ spo³ecznych
www.gogojewicz.com