X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Pytanie Czytelnika: Z³o¿enie wniosku o emeryturê za cz³onka rodziny

2011-04-29 09:20 pi±tek
Witam. Mój tata naby³ prawo do emerytury, ale przebywa za granic±. Czy ja jako córka mogê za niego z³o¿yæ wniosek o emeryturê, maj±c jego ¶wiadectwa pracy? Nie mamy za¶wiadczeñ o wysoko¶ci dochodów, ale o to mo¿e byæ trudno, bo czê¶æ firm ju¿ nie istnieje. Gdzie szukaæ dokumentacji upad³ych firm? Jakie dokumenty trzeba z³o¿yæ, wystêpuj±c o emeryturê?

Odpowiedzi udziela Przemys³aw Gogojewicz, ekspert w zakresie ubezpieczeñ spo³ecznych.

Wniosek o przyznanie emerytury mo¿na z³o¿yæ osobi¶cie, ale mo¿e to zrobiæ tak¿e córka zainteresowanego po uprzednim podpisaniu przez niego odpowiedniego wniosku. Jak podaje organ rentowy do informacji publicznej, wniosek o emeryturê podpisuje osoba zainteresowana lub jej pe³nomocnik. Pe³nomocnictwo powinno byæ udzielone przez zainteresowanego na pi¶mie lub ustnie do protoko³u.

Postêpowanie o przyznanie emerytury wszczyna siê na podstawie wniosku osoby zainteresowanej. W tym celu Zak³ad Ubezpieczeñ Spo³ecznych opracowa³ formularz wniosku ZUS Rp-1 - wniosek o emeryturê - rentê z tytu³u niezdolno¶ci do pracy.

Taki formularz mo¿na uzyskaæ w placówkach Zak³adu Ubezpieczeñ Spo³ecznych, b±d¼ wydrukowaæ ze strony internetowej ZUS (www.zus.pl).  Do wniosku o emeryturê konieczne jest tak¿e wype³nienie formularza ZUS Rp-6, w którym nale¿y zamie¶ciæ informacje o przebytych okresach sk³adkowych i niesk³adkowych oraz informacje o dokumentach, jakie przedk³adane s± na potwierdzenie tych okresów.
Warto wiedzieæ, ¿e dla celów emerytalnych dokumentami potwierdzaj±cymi okres zatrudnienia s± pisemne za¶wiadczenia zak³adu pracy (pracodawcy), ¶wiadectwo pracy lub legitymacja ubezpieczeniowa zawieraj±ca odpowiednie wpisy (datê rozpoczêcia i zakoñczenia pracy, rodzaj wykonywanej pracy i jej wymiar, piecz±tkê zak³adu pracy oraz podpis i piecz±tkê s³u¿bow± pracodawcy lub upowa¿nionego pracownika). Dokumentacjê osobow± i p³acow± pracowników zlikwidowanych zak³adów pracy mo¿e przej±æ:
  • nastêpca prawny,
  • organ za³o¿ycielski,
  • organ nadrzêdny.
Wymienione organy maj± obowi±zek prawny przejmowania, zabezpieczania i udostêpniania dokumentacji pracowniczej po zlikwidowanych lub zniesionych pañstwowych jednostkach organizacyjnych. Na obszarze ka¿dego województwa znajduje siê archiwum, które gromadzi dokumentacjê zlikwidowanych pañstwowych jednostek organizacyjnych. Wykaz tych archiwów jest dostêpny na stronnie internetowej ZUS.

Do potwierdzenia okresów zatrudnienia mog± s³u¿yæ tak¿e dowody po¶rednie, takie jak np.: legitymacja s³u¿bowa, umowy o pracê, wpisy w dowodach osobistych.

Podstawa prawna:
Ustawa o zak³adach ubezpieczeñ spo³ecznych  (Dz.U z 1998 Nr 10 poz. 13 ze zm.)

Przemys³aw Gogojewicz

Specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeñ spo³ecznych
www.gogojewicz.com