X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Pytanie Czytelnika: Wyjazd za granicê na L4

2011-06-14 08:10 wtorek
Witam. Mam nogê w gipsie i zwolnienie lekarskie na 5 tygodni, w którym lekarz zaznaczy³ „chory mo¿e chodziæ”. Czy mogê wyjechaæ za granicê do rodziny? Czy nale¿y zg³osiæ (i gdzie?), ¿e planujê wyjazd za granicê? Z góry dziêkujê za odpowied¼.


Odpowiedzi udziela Przemys³aw Gogojewicz, ekspert w zakresie ubezpieczeñ spo³ecznych.

Osoba przebywaj±ca na zwolnieniu lekarskim nie ma podstaw prawnych do wyjazdu za granicê, nawet, je¿eli stan jej zdrowia pozwala na dokonanie tej czynno¶ci. Dzia³anie takie mo¿e bowiem sugerowaæ niew³a¶ciwe wykorzystanie zwolnienia lekarskiego.

Pracodawca mo¿e przeprowadziæ kontrolê. Wynika to z ustawy z 25 czerwca 1999 r. o ¶wiadczeniach pieniê¿nych z ubezpieczenia spo³ecznego w razie choroby i macierzyñstwa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 z pó¼n. zm.). Zgodnie z art. 68 ust. 1 tej ustawy do przeprowadzenia kontroli upowa¿nieni s± p³atnicy sk³adek na ubezpieczenie chorobowe, którzy zg³aszaj± do tego ubezpieczenia powy¿ej 20 ubezpieczonych oraz ZUS.

Zasady przeprowadzania kontroli okre¶la rozporz±dzenie Ministra Pracy i Polityki Spo³ecznej z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegó³owych zasad i trybu kontroli prawid³owo¶ci wykorzystywania zwolnieñ lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli za¶wiadczeñ lekarskich (Dz. U. Nr 65, poz. 743).

Ustawa i rozporz±dzenie odmiennie okre¶laj± przedmiot kontroli. Sposób zachowania siê ubezpieczonego w czasie choroby mo¿na bowiem oceniaæ z punktu widzenia podejmowania czynno¶ci zmierzaj±cych do osi±gniêcia celu leczenia (zwolnienia lekarskiego), jak i czynno¶ci sprzeciwiaj±cych siê temu celowi.
Kontrola mo¿e dotyczyæ sprawdzenia prawid³owo¶ci wykorzystywania zwolnienia od pracy b±d¼ formalnego sprawdzenia za¶wiadczenia lekarskiego, tj. sprawdzenia, czy za¶wiadczenie nie zosta³o sfa³szowane lub czy zosta³o wydane zgodnie z przepisami.


Kontrola prawid³owo¶ci wykorzystywania zwolnieñ lekarskich od pracy z powodu choroby polega na ustaleniu, czy ubezpieczony w okresie orzeczonej niezdolno¶ci do pracy:
  1. nie wykonuje pracy zarobkowej,
  2. nie wykorzystuje zwolnienia lekarskiego od pracy w sposób niezgodny z jego celem.
W±tpliwo¶ci, czy zwolnienie lekarskie od pracy wykorzystywane by³o niezgodnie z jego celem, rozstrzyga w³a¶ciwa jednostka organizacyjna Zak³adu Ubezpieczeñ Spo³ecznych, uzyskuj±c w miarê potrzeby opinie lekarza lecz±cego. W±tpliwo¶ci bowiem mo¿e mieæ tylko kontroluj±cy p³atnik. Ze swoimi w±tpliwo¶ciami mo¿e zwróciæ siê do jednostki organizacyjnej ZUS, która tê w±tpliwo¶æ winna rozstrzygn±æ. 

Je¶li ZUS rozstrzygnie sprawê na niekorzy¶æ ubezpieczonego, to wyda decyzjê o pozbawieniu zasi³ku chorobowego. Od tej decyzji ubezpieczony bêdzie siê móg³ odwo³aæ do s±du, który rozstrzygnie jego spór z ZUS-em o to, kto ma racjê.

Zgodnie z wyrokiem S±du Najwy¿szego z 19 kwietnia 2001 r. (I PKN 376/00) wyja¶nienie przez pracownika, czy w okresie zwolnienia z obowi±zku wykonywania pracy z powodu choroby przeprowadza³ zalecon± przez lekarza kuracjê czy te¿ wykorzystywa³ zwolnienie w innym celu - niezale¿nie od tego, czy sprzyjaj±cym poprawie stanu zdrowia czy pogarszaj±cym lub mog±cym go pogorszyæ - mie¶ci siê w ramach obowi±zku wspó³dzia³ania z pracodawc± przy wykonywaniu zobowi±zania (art. 354 k.c. w zwi±zku z art. 300 k.p.).

Przemys³aw Gogojewicz

Specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeñ spo³ecznych
www.gogojewicz.com