X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Pytanie Czytelnika: Praca po 60. roku ¿ycia a prawo do emerytury

2011-06-21 09:43 wtorek
Witam. Mój ojciec ma 60 lat (ur. w 1950 roku) i 35 lat pracy, w tym 15 lat w szkodliwych warunkach. Obecnie pracuje na pe³en etat. W ZUS z³o¿y³ dokumenty o przej¶cie na emeryturê, ale dosta³ odmown± decyzjê. W oddziale ZUS poinformowano go, ¿e aby staraæ siê o emeryturê, musi siê zwolniæ z dotychczasowej pracy. Proszê o informacjê, co dok³adnie musi zrobiæ i na jakiej podstawie?

Odpowiedzi udziela Przemys³aw Gogojewicz, ekspert w zakresie ubezpieczeñ spo³ecznych.

Ubezpieczony najpierw musi zwolniæ siê z pracy, a nastêpnie podj±æ dzia³ania w celu przyznania ¶wiadczenia emerytalnego. W przyznaniu ¶wiadczenia emerytalnego ZUS winien szczegó³owo poinformowaæ zainteresowanego oraz udzieliæ mu wszelkiej pomocy w celu jego przyznania.

W zasadzie prawo do emerytury ubezpieczeni, urodzeni w tym przedziale wiekowym, nabywaj± w momencie spe³nienia nastêpuj±cych warunków (art. 27 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeñ Spo³ecznych):
  • osi±gnêli wiek: kobiety - 60 lat i mê¿czy¼ni - 65 lat oraz
  • udowodnili okres sk³adkowy i niesk³adkowy (art. 6 i 7 u.e.r.) wynosz±cy: kobiety - 20 lat, mê¿czy¼ni - 25 lat.
Jednak¿e z uwagi na Art. 103a, prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez wzglêdu na wysoko¶æ przychodu, uzyskiwanego przez emeryta z tytu³u zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwi±zania stosunku pracy z pracodawc±, na rzecz którego wykonywa³ je bezpo¶rednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego.
Decyzje w sprawie ¶wiadczeñ wydaj± organy ZUS w³a¶ciwe ze wzglêdu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej. Zasady postêpowania w sprawach o przyznanie i wyp³atê emerytury zosta³y uregulowane w przepisach ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeñ Spo³ecznych (Dz. U. 2009 r. Nr 153 poz. 1227 ze zm. oraz w rozporz±dzeniu z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie postêpowania o ¶wiadczenia emerytalno-rentowe i zasad wyp³aty tych ¶wiadczeñ (Dz. U. 1983 r. Nr 10 poz. 49;).

Z wnioskiem o przyznanie prawa do ¶wiadczenia wystêpuje osoba zainteresowana osobi¶cie lub przez pe³nomocnika, którym mo¿e byæ: cz³onek najbli¿szej rodziny pozostaj±cy we wspólnym gospodarstwie domowym lub opiekun spo³eczny, przedstawiciel pracodawcy albo organizacji zwi±zkowej. Nale¿y tu jednak wskazaæ, ¿e od dnia 1 sierpnia 2004 r. postêpowanie o emeryturê wszczyna siê z urzêdu, je¿eli wiek emerytalny dla uprawnionych do ¶wiadczenia przedemerytalnego lub zasi³ku przedemerytalnego wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mê¿czyzn (art. 116 ust. 1a u.e.r.).

Wniosek powinien zawieraæ:
  • imiê i nazwisko osoby zainteresowanej,
  • datê urodzenia,
  • numer NIP i PESEL,
  • miejsce zamieszkania,
  • wskazanie rodzaju ¶wiadczenia o które ubiega siê zainteresowany,
  • dowody potwierdzaj±ce przebieg zatrudnienia, okresy sk³adkowe i niesk³adkowe, wysoko¶ci osi±ganych zarobków,
  • podpis osoby uprawnionej do zg³oszenia wniosku.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeñ Spo³ecznych (Dz. U. 2009 r. Nr 153 poz. 1227 ze zm. oraz w rozporz±dzeniu z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie postêpowania o ¶wiadczenia emerytalno-rentowe i zasad wyp³aty tych ¶wiadczeñ (Dz. U. 1983 r. Nr 10 poz. 49;).

Przemys³aw Gogojewicz

Specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeñ spo³ecznych
www.gogojewicz.com