X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Pytanie Czytelnika: ¦wiadczenie przedemerytalne a odprawa emerytalna

2011-07-12 09:10 wtorek
Witam, czy osoba, która jest od kwietnia na ¶wiadczeniu przedemerytalnym (zwolnienia grupowe) ma obowi±zek zg³osiæ fakt otrzymania odprawy emerytalnej z ostatniego zak³adu pracy?

Odpowiedzi udziela Przemys³aw Gogojewicz, ekspert w zakresie prawa pracy i ubezpieczeñ spo³ecznych:
 
Nie ma obowi±zku zg³oszenie odprawy. Jedynie w ¶wiadectwie pracy winna znale¼æ siê adnotacja dotycz±ca odprawy emerytalnej. Warto wiedzieæ, ¿e zgodnie z Art. 921kp. pracownikowi spe³niaj±cemu warunki uprawniaj±ce do renty z tytu³u niezdolno¶ci do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy usta³ w zwi±zku z przej¶ciem na rentê lub emeryturê, przys³uguje odprawa pieniê¿na w wysoko¶ci jednomiesiêcznego wynagrodzenia. Pracownik, który otrzyma³ odprawê, nie mo¿e ponownie nabyæ do niej prawa.

Pracownikowi spe³niaj±cemu warunki uprawniaj±ce do renty z tytu³u niezdolno¶ci do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy usta³ w zwi±zku z przej¶ciem na rentê lub emeryturê, przys³uguje odprawa pieniê¿na w wysoko¶ci jednomiesiêcznego wynagrodzenia. Na podstawie art. 921 § 2 kodeksu pracy pracownik, który otrzyma³ odprawê, nie mo¿e ponownie nabyæ do niej prawa.

Stosuj±c wyk³adniê gramatyczn± powo³anego wy¿ej przepisu nale¿y uznaæ, i¿ pracownik mo¿e tylko raz w ¿yciu otrzymaæ odprawê. W orzeczeniu z dnia 28 lipca 1999 r. (I PKN 174/99, OSNAPiUS 2000/21 poz. 786) S±d Najwy¿szy stwierdzi³, i¿ skoro art. 921 § 2 kodeksu pracy wy³±cza nie prawo do odprawy, ale prawo do ponownej odprawy to nale¿y przyj±æ, ¿e sam ustawodawca dopuszcza mo¿liwo¶æ kilkakrotnego przechodzenia na emeryturê, jak równie¿ nabycia prawa do odprawy przez pracownika, który ponownie przechodzi na emeryturê, a który nie otrzyma³ odprawy przechodz±c na emeryturê po raz pierwszy.

Poza tym, je¶li w doktrynie nie jest kwestionowany pogl±d stanowi±cy, ¿e emeryt po ponownym zatrudnieniu nabywa prawo do odprawy uzupe³niaj±cej (nawet je¶li ¶wiadczenie to zosta³o mu ju¿ wyp³acone), to tym bardziej przys³uguje mu prawo do odprawy po raz pierwszy.
W wyroku z dnia 2 pa¼dziernik 1990 r. I PR 283/90, S±d Najwy¿szy wyrazi³ pogl±d, i¿ pracownik, który pobra³ odprawê emerytaln±, a nastêpnie, w zwi±zku z ponownym zatrudnieniem i ponownym przej¶ciem na emeryturê, uzyska³ prawo do odprawy emerytalnej od ostatniego pracodawcy - odprawa ta przys³uguje w ograniczonym zakresie.

Dodatkowa, „uzupe³niaj±ca” odprawa przys³uguje równie¿ pewnym wyodrêbnionym grupom pracowników, którzy otrzymuj± odprawê emerytalno-rentow± na podstawie przepisów szczególnych. Przyznanie odprawy jest wymagane tylko w przypadku jej ustalania w wysoko¶ci wy¿szej ni¿ wynikaj±ca z uk³adu zbiorowego.

Na podstawie art. 24126 § 2 kodeksu pracy uk³ad zbiorowy nie mo¿e okre¶laæ warunków wynagradzania pracowników zarz±dzaj±cych w imieniu pracodawcy zak³adem pracy, w rozumieniu art. 128 § 2 pkt 2 kodeksu pracy oraz osób zarz±dzaj±cych zak³adem pracy na innej podstawie ni¿ stosunek pracy. Zaznaczyæ przy tym nale¿y, i¿ zgodnie z orzecznictwem S±du Najwy¿szego warunki wynagradzania za pracê to ca³okszta³t sytuacji prawnej pracownika w tym zakresie. W pojêciu tym mieszcz± siê przede wszystkim zasady nabywania prawa, ustalania wysoko¶ci i wyp³aty wynagrodzenia za pracê - wynagrodzenia zasadniczego, dodatków, premii, dop³at.

Poza wynagrodzeniem za pracê pracownikowi przys³uguj± inne nale¿no¶ci i ¶wiadczenia zwi±zane z prac±. Warunki nabywania do nich prawa, ustalania ich wysoko¶ci i zasad wyp³aty, warunkami wynagradzania jednak ju¿ nie s±. Wynika to wprost z niektórych przepisów zawartych w dziale trzecim kodeksu pracy, w których „warunki wynagradzania” przeciwstawia siê jednoznacznie „innym ¶wiadczeniom zwi±zanym z prac±”. Odprawy, w tym odprawa rentowa, nie maj± charakteru wynagrodzenia. Nale¿± one do kategorii innych ¶wiadczeñ zwi±zanych z prac±.

Co do tej kwestii orzecznictwo S±du Najwy¿szego jest utrwalone, a doktryna zgodna. Znaczy to, ¿e zak³adowy uk³ad zbiorowy pracy mo¿e regulowaæ ¶wiadczenia tego rodzaju dla osób zarz±dzaj±cych zak³adem pracy w imieniu pracodawcy. Odprawy przewidziane w uk³adzie przys³uguj± tym osobom na zasadach i w wysoko¶ci wynikaj±cych z jego postanowieñ chyba, ¿e w odniesieniu do nich zastosowanie uk³adu zosta³o wyra¼nie wy³±czone. 

Podstawa prawna:
Ustawa kodeks pracy ( Dz. U. z 1998 Nr 21 poz. 94 ze zm.)

Przemys³aw Gogojewicz

Specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeñ spo³ecznych
www.gogojewicz.com