X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Pytanie Czytelnika: Ubezpieczenie spo³eczne dziecka wspó³ma³¿onka

2012-01-09 13:15 poniedzia³ek
Mam pytanie odno¶nie zg³oszenia do ubezpieczenia dziecka wspó³ma³¿onka. Obecnie jestem bezrobotna, niezarejestrowana w UP, w zwi±zku z tym zosta³am zg³oszona do ubezpieczenia w zak³adzie pracy mê¿a.

M±¿ zg³asza³ równie¿ moj± córkê (moje dziecko z poprzedniego zwi±zku, biologiczny ojciec nie ¿yje, nie jest przysposobiona/adoptowana przez obecnego ma³¿onka, nie pobiera renty po zmar³ym ojcu). Niestety kadry w zak³adzie pracy mê¿a odrzucaj± wniosek o zg³oszenie córki do ubezpieczenia. Czy maj± do tego prawo, skoro w ustawie jest zapis, ¿e dzieci wspó³ma³¿onka równie¿ podlegaj± takiemu zg³oszeniu?


Odpowiedzi udziela Przemys³aw Gogojewicz specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeñ spo³ecznych:

Kadry zak³adu pracy nie maj± prawa odmówiæ przyjêcia wniosku do ubezpieczenia zdrowotnego dziecka ma³¿onka.

Zgodnie z wyk³adni± Inspektoratu ZUS, w oparciu o art. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o ¶wiadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze ¶rodków publicznych (Dz.U. nr 210, poz.2135 z pó¼n. zm.), osoby podlegaj±ce ubezpieczeniu zdrowotnemu (np. pracownicy) maj± obowi±zek zg³osiæ do ubezpieczenia swoich cz³onków rodziny, którzy nie podlegaj± ubezpieczeniu zdrowotnemu z innego tytu³u.

Cz³onkami rodziny s± nastêpuj±ce osoby:
  • dziecko w³asne, dziecko ma³¿onka, dziecko przysposobione, wnuk albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekê, albo dziecko obce w ramach rodziny zastêpczej, do ukoñczenia przez nie 18 lat, a je¿eli kszta³ci siê dalej - do ukoñczenia 26 lat, natomiast je¿eli posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepe³nosprawno¶ci lub inne traktowane na równi - bez ograniczenia wieku,
  • ma³¿onek,
  • wstêpni pozostaj±cy z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym.
Warto wiedzieæ tak¿e, ¿e w my¶l definicji zawartej w art. 3 pkt 4 o ¶wiadczeniach rodzinnych za dziecko uwa¿a siê zarówno dziecko w³asne, dziecko ma³¿onka, dziecko przysposobione jak równie¿ dziecko, w sprawie którego toczy siê postêpowanie o przysposobienie lub dziecko znajduj±ce siê pod opiek± prawn±. 

Nie ka¿dy jednak, kto utrzymuje dziecko mo¿e pobieraæ zasi³ek rodzinny z tego tytu³u. Ustawodawca za³o¿y³, ¿e uprawnienie takie przys³uguje osobom, które maj± prawny obowi±zek opiekowania siê dzieckiem, tj. rodzicom, jednemu z rodziców, czy te¿ opiekunowi prawnemu.

Prawo do ww. ¶wiadczenia zapewniono równie¿ opiekunowi faktycznemu dziecka, za którego uwa¿a siê osobê faktycznie opiekuj±ca siê dzieckiem, która wyst±pi³a z wnioskiem o przysposobienie dziecka.

Osoby te - w razie spe³nienia warunków uzasadniaj±cych przyznanie ¶wiadczenia - s± uprawnione do pobierania zasi³ku rodzinnego na dziecko.

Podstawa prawna:
Art. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o ¶wiadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze ¶rodków publicznych (Dz.U. nr 210, poz.2135 z pó¼n. zm.).

Przemys³aw Gogojewicz

Specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeñ spo³ecznych
www.gogojewicz.com