X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Pytanie Czytelnika: Przekroczenie wysoko¶ci rocznej podstawy wymiaru sk³adek a naliczanie sk³adek na fundusz pracy

2012-01-30 10:05 poniedzia³ek
Pracownik otrzyma³ z ZUS za¶wiadczenie o przekroczeniu wysoko¶ci rocznej podstawy wymiaru sk³adek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Czy przy naliczaniu sk³adek w takiej sytuacji nale¿y naliczaæ sk³adkê na fundusz pracy?

Odpowiedzi udziela Przemys³aw Gogojewicz specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeñ spo³ecznych:

Po przekroczeniu rocznej podstawy wymiaru sk³adek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, p³atnik nie powinien naliczaæ i op³acaæ tych sk³adek. W dalszym ci±gu p³atnik musi natomiast naliczaæ i odprowadzaæ sk³adki na ubezpieczenia chorobowe, wypadkowe, zdrowotne oraz FP i FG¦P.

Je¶li mimo przekroczenia rocznej podstawy wymiaru sk³adki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe zosta³y op³acone, p³atnik musi zwróciæ ubezpieczonemu nadp³atê. Jest ona pomniejszona o niedop³atê sk³adki na ubezpieczenie zdrowotne.

P³atnicy sk³adek musz± naliczaæ i op³acaæ za ubezpieczonych sk³adki na ubezpieczenia spo³eczne, zdrowotne, Fundusz Pracy (FP) i Fundusz Gwarantowanych ¦wiadczeñ Pracowniczych (FG¦P). W przypadku ubezpieczeñ emerytalnego i rentowych obowi±zuje maksymalna roczna podstawa wymiaru sk³adek, po przekroczeniu której sk³adki na te ubezpieczenia nie powinny byæ obliczane i op³acane.

W podstawie wymiaru sk³adek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników nie uwzglêdnia siê natomiast wynagrodzenia za czas niezdolno¶ci do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w zwi±zku z chorob± zaka¼n± oraz zasi³ków (art. 18 ust. 2 u.s.u.s.). Podstawy wymiaru sk³adek nie stanowi± równie¿ wymienione w § 2 rozporz±dzenia, miêdzy innymi: nagrody jubileuszowe, odprawy z tytu³u rozwi±zania stosunku pracy, odprawy pieniê¿ne przys³uguj±ce w zwi±zku z przej¶ciem na emeryturê lub rentê, czy te¿ ¶wiadczenia finansowane ze ¶rodków przeznaczonych na cele socjalne w ramach zak³adowego funduszu ¶wiadczeñ socjalnych

Przy obliczaniu podstawy wymiaru sk³adek pamiêtaæ tak¿e nale¿y o tak zwanym rocznym limicie podstawy wymiaru sk³adek emerytalnej i rentowych.

Zgodnie bowiem z przepisami art. 19 ust. 1 u.s.u.s. roczna podstawa wymiaru sk³adek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników w danym roku kalendarzowym nie mo¿e byæ wy¿sza od kwoty odpowiadaj±cej trzydziestokrotno¶ci prognozowanego przeciêtnego wynagrodzenia miesiêcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy, okre¶lonego w ustawie bud¿etowej.

Po przekroczeniu powy¿szego limitu nie nale¿y odprowadzaæ sk³adek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe (art. 19 ust. 3 u.s.u.s.). Pomimo tego okres ten jest traktowany jako okres ubezpieczenia, czyli jest zaliczany do sta¿u pracy pracownika (art. 19 ust. 7 u.s.u.s.).  

Podstawa prawna:
Ustawa o systemie ubezpieczeñ spo³ecznych (Dz. U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).

Przemys³aw Gogojewicz

Specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeñ spo³ecznych
www.gogojewicz.com