X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Pytanie Czytelnika: Wcze¶niejsza emerytura nauczyciela, który pracowa³ równie¿ w rolnictwie

2012-03-20 12:32 wtorek
W 2008 roku rozpoczê³am starania o wcze¶niejsz± emeryturê nauczycielsk±. Z³o¿y³am stosowne dokumenty i dwa razy w s±dzie ubiega³am siê o doliczenie pracy w rolnictwie (poniewa¿ ZUS rejonowy negowa³ to prawo, uznaj±c, ¿e 26 km to za du¿o na doje¿d¿anie do szko³y). Nadal mogê powróciæ do sprawy i kontynuowaæ ubieganie siê o wcze¶niejsz± emeryturê nauczycielsk±, czy sprawa jest przedawniona?

Odpowiedzi udziela Przemys³aw Gogojewicz specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeñ spo³ecznych:

TAK. Jest mo¿liwo¶æ ubiegania siê nauczyciela o wcze¶niejsz± emeryturê, pomimo faktu odrzucenia lat pracy w rolnictwie.

W ¶wietle ustalonego i jednolitego orzecznictwa S±du Najwy¿szego nauczyciele urodzeni po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r. zachowuj± prawo do przej¶cia na emeryturê bez wzglêdu na wiek, je¿eli do 31 grudnia 2008 r. spe³nili warunki okre¶lone w art. 88 ust. 1 Karty Nauczyciela, a warunek rozwi±zania stosunku pracy spe³ni± po 31 grudnia 2008 r.

Emerytura nauczycielska to zatem nazwa ¶wiadczenia nabywanego przez nauczyciela bez wzglêdu na wiek po osi±gniêciu wymaganego sta¿u ubezpieczeniowego i rozwi±zaniu stosunku pracy

Warunki nabycia prawa do emerytury nauczycielskiej sprowadzaj± siê do wymogu: 
  1. osi±gniêcia okre¶lonego sta¿u ubezpieczeniowego i 
  2. rozwi±zania stosunku pracy. 
Sta¿ ubezpieczeniowy niezbêdny do nabycia prawa do emerytury nauczycielskiej sk³ada siê z okresu wykonywania pracy w szczególnym charakterze (nauczycielskiej) ustalonego na 20 lat i z okresu zatrudnienia „ogólnego” pozwalaj±cego osi±gn±æ 30-letni sta¿ ubezpieczeniowy. Je¿eli praca nauczycielska wykonywana by³a przez 20 lat w szkolnictwie specjalnym, uzupe³nienie sta¿em ogólnym ma nast±piæ do 25 lat zatrudnienia

Nale¿y wiêc przyj±æ, ¿e na gruncie KN sta¿ do prawa do emerytury nauczycielskiej ma sk³adaæ siê wy³±cznie z okresów zatrudnienia, czyli pozostawania w stosunku pracy nauczycielskiej przez minimum 20 lat i pozostawania w innych stosunkach pracy przez okres uzupe³niaj±cy sta¿ do 30 lat. 

W odniesieniu do sta¿u szczególnego (pracy nauczycielskiej) ustawodawca pos³uguje siê zwrotem „wykonywanie pracy”, co uzasadnia twierdzenie, ¿e uwzglêdniæ nale¿y tylko okresy faktycznego ¶wiadczenia pracy

Konstrukcja prawa do emerytury nauczycielskiej (bez wzglêdu na wiek) jest wiêc analogiczna do konstrukcji prawa do emerytury górniczej bez wzglêdu na wiek.

Cech± tej konstrukcji jest uzale¿nienie prawa do ¶wiadczenia od sta¿u ustalanego w bardziej rygorystyczny sposób. Dlatego nale¿y siê zgodziæ z wyrokiem S±du Apelacyjnego w Rzeszowie z 13 lutego 1992 r. (III AUr 9/92, OSAiSN 1992, nr 7-8, poz. 42), ¿e nie ma tu mo¿liwo¶ci stosowania proporcji okresów sk³adkowych i niesk³adkowych ani uzupe³niania sta¿u okresami innymi ni¿ okresy zatrudnienia, a za budz±ce w±tpliwo¶ci nale¿y uznaæ stanowisko S±du Najwy¿szego zajête w wyroku z 17 kwietnia 2002 r. (II UKN 337/2001, OSNP 2004, nr 1, poz. 8), ¿e jest mo¿liwe uwzglêdnianie okresów niesk³adkowych.

Stosowanie pojêæ okresy sk³adkowe i niesk³adkowe nastêpuje dopiero na gruncie ustawy emerytalnej, czyli na etapie ustalania wysoko¶ci emerytury.
Drugim warunkiem nabycia prawa do emerytury nauczycielskiej jest konieczno¶æ rozwi±zania stosunku pracy. Rozwi±zanie stosunku pracy jako warunek nabycia prawa do emerytury nauczycielskiej oznacza, ¿e dopóki rozwi±zanie nie nast±pi, prawo nie mo¿e zostaæ nabyte. Wynika z tego, ¿e ¶wiadczenie nie mo¿e zostaæ wcze¶niej ustalone.

Gdyby zatem organ rentowy ustali³ emeryturê na wniosek zg³oszony przed rozwi±zaniem stosunku pracy i zawiesi³ wyp³atê ¶wiadczenia, to decyzja by³aby b³êdna, nale¿a³oby bowiem wydaæ decyzjê odmown±. Ustalenie prawa do ¶wiadczenia i wyliczenie emerytury powinno nast±piæ dopiero po rozwi±zaniu stosunku pracy i z uwzglêdnieniem kwoty bazowej aktualnej na dzieñ rozwi±zania stosunku pracy (spe³nienia wszystkich warunków).

Rozwi±zanie musi dotyczyæ wszystkich stosunków pracy, tak¿e z pracodawc± innym ni¿ wymieniony w art. 1 KN. Konieczno¶æ rozwi±zania wszystkich stosunków pracy wi±¿e siê z tre¶ci± ryzyka emerytalnego, które oznacza odej¶cie z rynku pracy. 

Rozwi±zanie stosunku pracy musi nast±piæ na wniosek nauczyciela. Up³yw czasu, na jaki zosta³a zawarta umowa na czas okre¶lony, nie jest rozwi±zaniem w rozumieniu przepisów ustawy. Cech± umowy zawartej na czas okre¶lony jest jej rozwi±zanie siê z up³ywem okresu, na jaki zosta³a zawarta. Bez znaczenia pozostaje okoliczno¶æ, czy pracownik z³o¿y³by wniosek o jej rozwi±zanie z tak± sam± dat± koñcow± jak wskazana w umowie - skutek w postaci rozwi±zania i tak by zaistnia³, zatem trudno przyj±æ, i¿ rozwi±zanie nast±pi³o na wniosek ubezpieczonego i w zwi±zku z przej¶ciem na emeryturê.

Zgodnie z artyku³em 56 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS w razie uzupe³nienia sta¿u ubezpieczeniowego okresami pracy w gospodarstwie rolnym wysoko¶æ ¶wiadczenia (emerytury) oblicza siê w takiej samej proporcji, w jakiej posiadane okresy sk³adkowe i niesk³adkowe s± do pe³nego sta¿u uzupe³nionego okresami pracy w gospodarstwie rolnym.

Uzupe³nienie sta¿u dotyczy emerytury wyliczonej wed³ug art. 53 u.e.r., co oznacza, ¿e ma zastosowanie do osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 r. W odniesieniu do osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. nie stosuje siê uzupe³nienia sta¿u emerytalnego. Osoby te mog± ³±czyæ emeryturê powszechn± i emeryturê rolnicz±. 

Podstawa prawna:
Ustawa o Emeryturach i Rentach z Funduszu Ubezpieczeñ Spo³ecznych ( Dz.U z 2009 Nr 153 poz. 1227 ze zm.)

Przemys³aw Gogojewicz

Specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeñ spo³ecznych
www.gogojewicz.com