X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Pytanie Czytelnika: Renta rodzinna a renta socjalna

2012-04-10 12:01 wtorek
Moja mama zmar³a, ale mimo ¿e d³ugo chorowa³a, przed ¶mierci± nie pobiera³a ¿adnych ¶wiadczeñ, w tym renty, poniewa¿ do pe³nych 10-ciu lat pracy brakowa³o jej 6 miesiêcy. Czy w takiej sytuacji mo¿emy staraæ siê o rentê rodzinn± po zmar³ej matce lub choæby rentê dla mojego niepe³noletniego brata, który jeszcze siê uczy?

Odpowiedzi udziela Przemys³aw Gogojewicz specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeñ spo³ecznych:

NIE. Renta rodzinna w takiej sytuacji nie zostanie przyznana. Renta rodzinna przys³uguje po osobie zmar³ej, która w chwili ¶mierci mia³a ustalone prawo do emerytury lub renty z tytu³u niezdolno¶ci do pracy, b±d¼ spe³nia³a warunki wymagane do uzyskania jednego z tych ¶wiadczeñ, na podstawie przepisów:
  • ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeñ Spo³ecznych (Dz. U. 2009 r. Nr 153 poz. 1227 ze zm.)
  • lub innych przepisów szczególnych (np. ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym ¿o³nierzy zawodowych oraz ich rodzin, Dz. U. 2004 r. Nr 8 poz. 66; ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeñstwa Wewnêtrznego, Agencji Wywiadu, S³u¿by Kontrwywiadu Wojskowego, S³u¿by Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Stra¿y Granicznej, Biura Ochrony Rz±du, Pañstwowej Stra¿y Po¿arnej i S³u¿by Wiêziennej oraz ich rodzin, Dz. U. 2004 r. Nr 8 poz. 67). 
Mo¿na natomiast siê staraæ o rentê socjaln±, ale mo¿e siê o ni± staraæ jedynie osoba pe³noletnia. Na podstawie art. 2 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz. U. Nr 135 poz. 1268 ze zm.), prawo do renty socjalnej przys³uguje (je¿eli umowy miêdzynarodowe nie stanowi± inaczej)
  • osobom posiadaj±cym obywatelstwo polskie zamieszkuj±cym i przebywaj±cym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, 
  • osobom maj±cym miejsce zamieszkania i przebywaj±cym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obywatelom pañstw cz³onkowskich Unii Europejskiej, pañstw cz³onkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz cz³onkom ich rodzin w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 14 lipca 2006 r. o wje¼dzie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyje¼dzie z tego terytorium obywateli pañstw cz³onkowskich Unii Europejskiej i cz³onków ich rodzin (Dz. U. Nr 144 poz. 1043), posiadaj±cym prawo pobytu lub prawo sta³ego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obywatelom pañstw cz³onkowskich Unii Europejskiej, 
  • cudzoziemcom zamieszkuj±cym i przebywaj±cym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na osiedlenie siê, zezwolenia na pobyt rezydenta d³ugoterminowego Wspólnot Europejskich, zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony udzielonego w zwi±zku z okoliczno¶ci±, o której mowa w art. 53 ust. 1 pkt 13 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach (t.jedn.: Dz. U. 2006 r. Nr 234 poz. 1694), lub w zwi±zku z uzyskaniem w Rzeczypospolitej Polskiej statusu uchod¼cy albo ochrony uzupe³niaj±cej. 
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz. U. Nr 135 poz. 1268 ze zm.).

Przemys³aw Gogojewicz

Specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeñ spo³ecznych
www.gogojewicz.com