X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Pytanie Czytelnika: Sk³adki za pracowników oddelegowanych do pracy za granic±

2012-07-31 14:44 wtorek
W 2011 za³o¿y³em dzia³alno¶æ gospodarcz±, ale wszystkie zlecenia realizujê za granic±. Wynaj±³em biuro ksiêgowe. Ksiêgowa z³o¿y³a do ZUS wniosek, rejestruj±cy moich pracowników, ale otrzyma³em odpowied¼, ¿e sk³adki nale¿y p³aciæ tam, gdzie pracuj± zatrudnione przeze mnie osoby. By³em w stosownych urzêdach w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, z pro¶b± o wyja¶nienie, co w tej sytuacji powinienem zrobiæ? Prace za granic± wykonywane s± w oparciu o krótkoterminowe kontrakty - kilka dni, 2 tygodnie, najwy¿szej miesi±c. Stale zmieniamy miejsce pobytu, bo budowy maj± ró¿n± lokalizacjê, wiêc gdzie w³a¶ciwie powinienem regulowaæ nale¿no¶ci z tytu³u ubezpieczeñ spo³ecznych? W jakimi kraju? Dlaczego nie w Polsce? W koñcu firma zarejestrowana jest w Polsce, pracownicy s± Polakami, mieszkaj±cymi na sta³e w Polsce. W efekcie ZUS potr±ca sk³adki od wynagrodzeñ moich pracowników tylko za dni, gdy jeste¶my w Polsce.

Odpowiedzi udziela Przemys³aw Gogojewicz, ekspert w zakresie prawa cywilnego i ubezpieczeñ spo³ecznych:

W takiej sytuacji wydaje siê w³a¶ciwym z³o¿enie wniosku o wydanie pisemnej interpretacji co do osk³adkowania w Polsce. Wa¿nym jest tutaj wydanie opinii prawnej na podstawie konkretnego przepisu.

Ustalenie bowiem obowi±zku sk³adkowego zwi±zane jest z wystawianiem przez ZUS w danej miejscowo¶ci A1 dla osób ubezpieczonych i wyje¿d¿aj±cych do pracy. W odniesieniu do wniosków o wydanie pisemnej interpretacji sk³adanych w ZUS w³a¶ciwe do ich rozpatrywania s± wy³±cznie dwa Oddzia³y:
  • Oddzia³ ZUS w Gdañsku
  • Oddzia³ ZUS w Lublinie
Zgodnie z  art. 10 ust. 1  ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie dzia³alno¶ci gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447)  wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów mo¿e z³o¿yæ przedsiêbiorca.

Interpretacja mo¿e dotyczyæ wy³±cznie tych przepisów, z których wynika obowi±zek ¶wiadczenia przez przedsiêbiorcê bêd±cego wnioskodawc± daniny publicznej oraz sk³adek na ubezpieczenia spo³eczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

Przedsiêbiorca mo¿e z³o¿yæ do w³a¶ciwego organu administracji publicznej lub pañstwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowi±zek ¶wiadczenia przez przedsiêbiorcê daniny publicznej oraz sk³adek na ubezpieczenia spo³eczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. 

Wniosek o wydanie interpretacji mo¿e dotyczyæ zaistnia³ego stanu faktycznego lub zdarzeñ przysz³ych

Przedsiêbiorca we wniosku o wydanie interpretacji jest obowi±zany przedstawiæ stan faktyczny lub zdarzenie przysz³e oraz w³asne stanowisko w sprawie. 

Wniosek o wydanie interpretacji zawiera równie¿
  1. firmê przedsiêbiorcy; 
  2. oznaczenie siedziby i adresu albo miejsca zamieszkania i adresu przedsiêbiorcy; 
  3. numer identyfikacji podatkowej (NIP); 
  4. numer w rejestrze przedsiêbiorców w Krajowym Rejestrze S±dowym albo w Ewidencji Dzia³alno¶ci Gospodarczej; 
  5. adres do korespondencji w przypadku, gdy jest on inny ni¿ adres siedziby albo adres zamieszkania przedsiêbiorcy.
Udzielenie interpretacji nastêpuje w drodze decyzji, od której przys³uguje odwo³anie. Interpretacja zawiera wskazanie prawid³owego stanowiska w sprawie wraz z uzasadnieniem prawnym oraz pouczeniem o prawie wniesienia ¶rodka zaskar¿enia. Wniosek o wydanie interpretacji podlega op³acie w wysoko¶ci 40 z³, któr± nale¿y wp³aciæ w terminie 7 dni od dnia z³o¿enia wniosku. W razie nieuiszczenia op³aty w terminie wniosek pozostawia siê bez rozpatrzenia

W przypadku wyst±pienia w jednym wniosku o wydanie interpretacji odrêbnych stanów faktycznych lub zdarzeñ przysz³ych pobiera siê op³atê od ka¿dego przedstawionego we wniosku odrêbnego stanu faktycznego lub zdarzenia przysz³ego. 
Op³atê od wniosku, uiszcza siê na rachunek organu administracji publicznej lub pañstwowej jednostki organizacyjnej, w³a¶ciwych do wydania interpretacji albo, je¿eli istnieje taka mo¿liwo¶æ, gotówk± w kasie tego organu lub jednostki

Interpretacjê wydaje siê bez zbêdnej zw³oki, jednak nie pó¼niej ni¿ w terminie 30 dni od dnia otrzymania przez organ administracji publicznej lub pañstwow± jednostkê organizacyjn± kompletnego i op³aconego wniosku. W razie niewydania interpretacji w terminie uznaje siê, ¿e w dniu nastêpuj±cym po dniu, w którym up³yn±³ termin wydania interpretacji, zosta³a wydana interpretacja stwierdzaj±ca prawid³owo¶æ stanowiska przedsiêbiorcy przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji

Interpretacja nie jest wi±¿±ca dla przedsiêbiorcy, jednak¿e przedsiêbiorca nie mo¿e byæ obci±¿ony jakimikolwiek daninami publicznymi, sankcjami administracyjnymi, finansowymi lub karami w zakresie, w jakim zastosowa³ siê do uzyskanej interpretacji. 

Interpretacja jest wi±¿±ca dla organów administracji publicznej lub pañstwowych jednostek organizacyjnych w³a¶ciwych dla przedsiêbiorcy i mo¿e zostaæ zmieniona wy³±cznie w drodze wznowienia postêpowania. Nie zmienia siê interpretacji, w wyniku której nast±pi³y nieodwracalne skutki prawne. 

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie dzia³alno¶ci gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447).

Przemys³aw Gogojewicz

Specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeñ spo³ecznych
www.gogojewicz.com