X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Pytanie Czytelnika: Sk³adki na ubezpieczenie chorobowe a zwolnienie lekarskie z powodu ci±¿y

2012-11-12 13:07 poniedzia³ek
Gdybym chcia³a skorzystaæ z chorobowego z powodu ci±¿y np. od 1 sierpnia nastêpnego roku, to od kiedy powinnam zacz±æ op³acaæ sk³adkê chorobow± (obecnie jej nie p³acê)? I czy w sierpniu, do 10-tego powinnam jeszcze zap³aciæ sk³adki za lipiec, czy ju¿ nie?

Odpowiedzi udziela Przemys³aw Gogojewicz, ekspert w zakresie prawa cywilnego i ubezpieczeñ spo³ecznych:

Ubezpieczony nabywa prawo do zasi³ku chorobowego:  
  1. po up³ywie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, je¿eli podlega obowi±zkowo temu ubezpieczeniu; 
  2. po up³ywie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, je¿eli jest ubezpieczony dobrowolnie.
Sytuacja przedstawiona w pytaniu dotyczy najprawdopodobniej dzia³alno¶ci gospodarczej, dlatego te¿ p³atnik powinien op³aciæ sk³adki na 90 dni przed zaplanowan± ci±¿±.

Osoba prowadz±ca dzia³alno¶æ gospodarcz±, op³acaj±ca obowi±zkowo sk³adki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, mo¿e przyst±piæ do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego (art. 11 ust. 2 u.s.u.s.). Objêcie ubezpieczeniem nastêpuje na wniosek tej osoby od dnia w nim wskazanego, nie wcze¶niej jednak, ni¿ od dnia, w którym wniosek zosta³ z³o¿ony (art. 14 ust. 1 u.s.u.s.).

Od powy¿szej zasady wystêpuje jednak wyj±tek. Je¿eli zg³oszenie do obowi±zkowych ubezpieczeñ emerytalnego i rentowych oraz dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego zostanie z³o¿one w ci±gu siedmiu dni od dnia rozpoczêcia pozarolniczej dzia³alno¶ci gospodarczej, wtedy objêcie ubezpieczeniem chorobowym nastêpuje od dnia rozpoczêcia dzia³alno¶ci lub od dnia wskazanego we wniosku (art. 14 ust. 1 a u.s.u.s.).

Podstawê wymiaru sk³adek na ubezpieczenie chorobowe osób prowadz±cych pozarolnicz± dzia³alno¶æ gospodarcz± stanowi podstawa wymiaru sk³adek na ubezpieczenie emerytalne i ubezpieczenia rentowe, czyli zadeklarowana podstawa wymiaru. Nie mo¿e ona jednak byæ ni¿sza ni¿ 60 proc. przeciêtnego miesiêcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, ani te¿ nie mo¿e przekraczaæ miesiêcznie 250 proc. przeciêtnego miesiêcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale (art. 20 ust. 1 i 3 u.s.u.s.).

Obliczona w ten sposób podstawa obowi±zuje od trzeciego miesi±ca kwarta³u kalendarzowego przez kolejne trzy miesi±ce. Pamiêtaæ przy tym nale¿y, ¿e przy ustalaniu podstawy wymiaru sk³adek na ubezpieczenie chorobowe nie stosuje siê ograniczeñ wystêpuj±cych przy ustalaniu podstawy wymiaru sk³adek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, które zwi±zane s± z kwot± rocznego limitu podstawy wymiaru sk³adek (art. 20 ust. 2 u.s.u.s.).

Oznacza to, ¿e nawet je¿eli osoba prowadz±ca pozarolnicz± dzia³alno¶æ gospodarcz± przekroczy okre¶lon± na dany rok kwotê rocznej podstawy wymiaru sk³adek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, z czym wi±¿e siê zaprzestanie op³acania sk³adek za dalszy okres pracy, to nadal nale¿y op³acaæ zarówno sk³adkê chorobow±, jak i wypadkow±. Zasada ta ma jednak tylko znaczenie dla osób, które deklaruj± op³acanie sk³adek od kwoty wy¿szej ni¿ najni¿sza podstawa wymiaru sk³adek, czyli 60 proc. przeciêtnego miesiêcznego wynagrodzenia.
Osoba prowadz±ca pozarolnicz± dzia³alno¶æ gospodarcz±, op³acaj±ca obowi±zkowe sk³adki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe obowi±zkowo podlega ubezpieczeniu wypadkowemu.

Wysoko¶æ sk³adki na ubezpieczenie wypadkowe nie jest jednak jednakowa dla wszystkich p³atników. Zale¿y ona od poziomu zagro¿eñ dla bezpieczeñstwa pracy wystêpuj±cego w poszczególnych bran¿ach, a tak¿e od warunków pracy w konkretnej firmie.

Zasady ró¿nicowania stopy procentowej sk³adki na ubezpieczenie wypadkowe okre¶la ustawa z dnia 30 pa¼dziernika 2002 r. o ubezpieczeniu spo³ecznym z tytu³u wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. Nr 199 poz. 1673) oraz uszczegó³awiaj±ce j± rozporz±dzenie Ministra Pracy i Polityki Spo³ecznej z dnia 29 listopada 2002 r. w sprawie ró¿nicowania stopy procentowej sk³adki na ubezpieczenie spo³eczne z tytu³u wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zale¿no¶ci od zagro¿eñ zawodowych i ich skutków (Dz. U. Nr 200 poz. 1692).

Sk³adka na ubezpieczenie wypadkowe w wysoko¶ci ustalonej dla danego p³atnika obowi±zuje przez rok sk³adkowy to jest od 1 kwietnia do 31 marca nastêpnego roku. Podstawê wymiaru sk³adek na ubezpieczenie wypadkowe osoby prowadz±cej pozarolnicz± dzia³alno¶æ gospodarcz± stanowi podstawa wymiaru sk³adek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Podobnie jak w przypadku sk³adek na ubezpieczenie chorobowe, przy ustalaniu podstawy wymiaru sk³adek na ubezpieczenie wypadkowe nie stosuje siê ograniczenia górnej rocznej podstawy wymiaru sk³adek, która obowi±zuje w przypadku sk³adek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe (art. 20 ust.1 i 2 u.s.u.s.).  

Obowi±zkowo osoba prowadz±ca pozarolnicz± dzia³alno¶æ gospodarcz±, podlega równie¿ ubezpieczeniu zdrowotnemu.
Sk³adkê zdrowotn± op³aca siê od zadeklarowanej kwoty, nie ni¿szej jednak ni¿ 75 proc. przeciêtnego wynagrodzenia w sektorze przedsiêbiorstw z poprzedniego kwarta³u w³±cznie z wyp³atami z nagród z zysku. Sk³adka w nowej wysoko¶ci obowi±zuje od trzeciego miesi±ca nastêpnego kwarta³u. Do wysoko¶ci podstawy wymiaru sk³adki zdrowotnej nie stosuje siê ograniczenia do kwoty 30-krotno¶ci przeciêtnego wynagrodzenia.

Nie bêdzie ona tak¿e zmniejszona do liczby dni faktycznego podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu w danym miesi±cu kalendarzowym. Sk³adka jest miesiêczna i niepodzielna. Podkre¶liæ nale¿y, ¿e sk³adkê zdrowotn± w pe³nej wysoko¶ci nale¿y zap³aciæ bez wzglêdu na fakt przebywania na zasi³ku chorobowym przez ca³y miesi±c lub jego czê¶æ.

Osoby prowadz±ce pozarolnicz± dzia³alno¶æ gospodarcz±, które podlegaj± obowi±zkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym zobowi±zane s± równie¿ do odprowadzania sk³adek na Fundusz Pracy (art. 104 ust. 3 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy - t.jedn.: Dz. U. 2008 r. Nr 69 poz. 415).

Op³aca siê j± od kwot stanowi±cych podstawê wymiaru sk³adek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, nie ni¿szych w przeliczeniu na okres miesi±ca ni¿ minimalne wynagrodzenie. Sk³adka na Fundusz Pracy wynosi 2,45 proc. podstawy wymiaru sk³adek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Sk³adki te w ca³o¶ci finansuje osoba prowadz±ca dzia³alno¶æ gospodarcz±.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o ¶wiadczeniach pieniê¿nych z ubezpieczenia spo³ecznego w razie choroby i macierzyñstwa ( Dz.U z 2012 Nr 77 poz. 512 ze zm.).

Przemys³aw Gogojewicz

Specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeñ spo³ecznych
www.gogojewicz.com