X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Pytanie Czytelnika: Umowa na czas okre¶lony a ubezpieczenie zdrowotne

2013-01-07 15:45 poniedzia³ek
Dosta³em umowê o pracê na dwa miesi±ce, ale drugiego dnia zatrudnienia, ju¿ po pracy mia³em wypadek komunikacyjny i trafi³em do szpitala. Dostarczy³em zwolnienie do ksiêgowo¶ci, a potem jego przed³u¿enie. Dnia 28.09 wygas³a mi umowa, a zwolnienie mia³em do 30.11. Zwolnienia, wraz ze ¶wiadectwem pracy, ksiêgowo¶æ dostarczy³a dopiero 19.10 do ZUS. 31.10 mia³em mieæ wizytê u lekarza, ale ZUS nie chcia³ mi wydaæ za¶wiadczenia, ¿e jestem ubezpieczony, poniewa¿ za pó¼no dostarczono dokumenty do ZUS. Zak³ad ma 30 dni na ustosunkowanie siê do mojego odwo³ania i wydanie decyzji, ale przecie¿ to nie ja zawini³em. Czy mogê byæ nie ubezpieczony przez dalszy okres?

Odpowiedzi udziela Przemys³aw Gogojewicz, ekspert w zakresie prawa cywilnego i ubezpieczeñ spo³ecznych:

TAK. Sytuacja jest rzeczywi¶cie skomplikowana. Zaniedbanie p³atnika sk³adek istotnie rzutuje na jego pracownika. Bez wzglêdu na sytuacjê wynikaj±c± z zaniedbania pracodawcy, by³y pracownik powinien niezw³ocznie podj±æ rejestracjê w urzêdzie pracy. Zatem alternatyw± pozostaje rejestracja by³ego pracownika, jako osoby bezrobotnej.

Ubezpieczony nabywa prawo do zasi³ku chorobowego po up³ywie okresu wyczekiwania. Okres ten jest zró¿nicowany w zale¿no¶ci od charakteru ubezpieczenia. Osoba podlegaj±ca ubezpieczeniu chorobowemu obowi±zkowo ma prawo do zasi³ku chorobowego po up³ywie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.

Zasi³ek chorobowy przys³uguje tak¿e, je¿eli niezdolno¶æ do pracy trwa³a bez przerwy co najmniej 30 dni i powsta³a po ustaniu tytu³u ubezpieczenia chorobowego:
  • nie pó¼niej ni¿ w ci±gu 14 dni od ustania tytu³u ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego albo
  • nie pó¼niej ni¿ w ci±gu 3 miesiêcy od ustania tytu³u ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego – w razie choroby zaka¼nej, której okres wylêgania jest d³u¿szy ni¿ 14 dni lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniaj± siê po okresie d³u¿szym ni¿ 14 dni od pocz±tku choroby (oznaczonej w za¶wiadczeniu lekarskim kodem literowym „E”).
Art. 7 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o ¶wiadczeniach pieniê¿nych z ubezpieczenia spo³ecznego w razie choroby i macierzyñstwa (Dz. U. 1999 r. Nr 60 poz. 636 z pó¼n. zm.) ma zastosowanie tylko w przypadku powstania niezdolno¶ci do pracy po ustaniu tytu³u ubezpieczenia, a nie w wypadku dalszej niezdolno¶ci, która powsta³a w okresie tego ubezpieczenia, w warunkach okre¶lonych w art. 9 ust. 1 i ust. 2 ustawy (Wyrok S±du Apelacyjnego w Katowicach z dnia 13 stycznia 2002 r. III AUa 3681/2001).

Warto dodaæ, i¿ ¶wiadczenie przewidziane w art. 7 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o ¶wiadczeniach pieniê¿nych z ubezpieczenia spo³ecznego w razie choroby i macierzyñstwa (tekst jednolity: Dz. U. 2005 r. Nr 31 poz. 267 ze zm.) ma charakter wyj±tkowy.

Brak za¶wiadczenia lekarskiego stwierdzaj±cego niezdolno¶æ do pracy mo¿e powodowaæ ustanie tytu³u ubezpieczenia chorobowego (Wyrok S±du Najwy¿szego - Izba Pracy, Ubezpieczeñ Spo³ecznych i Spraw Publicznych z dnia 25 lipca 2006 r. I UK 42/2006).

Podstawa prawna:
Ustawa o ¶wiadczeniach pieniê¿nych z ubezpieczenia spo³ecznego w razie choroby i macierzyñstwa (Dz.U z 2010 Nr 77 poz. 512 ze zm.).

Przemys³aw Gogojewicz