X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

UNIQA zrewitalizowa³a zabytkow± siedzibê w £odzi

2014-03-04 16:16 wtorek
Zakoñczy³y siê trwajace rok prace nad odrestaurowaniem pofabrycznego obiektu przy ul. Gdañskiej 132 w £odzi. Budynek od ponad 20 lat jest siedzib± UNIQA Towarzystwa Ubezpieczeñ SA.

Siedziba UNIQA w £odzi to dawny budynek farbiarni Oskara Stadtlandera. Wyremontowany zosta³ w taki sposób, by przypominaæ o historii miejsca. Odnowê przesz³a nie tylko elewacja budynku, ale tak¿e wnêtrza, w których wyeksponowano star± ceg³ê, oddaj±c± ducha przemys³owego budynku.

Wyremontowana klatka schodowa ods³aniaj±ca zabytkow± ceg³ê. Budynek UNIQA przy ul. Gdañskiej 132 w £odzi. Realizacja projektu trwa³a rok, zakoñczy³a siê w po³owie lutego 2014 r. Nieformalnie wpisa³a siê w ³ódzki program „Mia100 kamienic”, którego celem jest odrestaurowanie cennych budynków z XIX i XX w.
gmach Uniqa
- Renowacjê budynku centrali UNIQA finansowali¶my ze ¶rodków w³asnych. Koszt projektu to blisko 10 mln z³. Urz±d Miasta £odzi od 2011 r. prowadzi projekt przywracania blasku dawnej £odzi. Cieszê siê, ¿e w ten sposób mogli¶my wpisaæ siê w projekt miasta – mówi Ma³gorzata Michalak – Bartkowiak, wiceprezes zarz±du UNIQA. - UNIQA jest jedn± z najszybciej rozwijaj±cych siê grup ubezpieczeniowych w Polsce. £±czy nowoczesne rozwi±zania dla klientów z poszanowaniem historii i st±d decyzja rady nadzorczej o remoncie – dodaje Ma³gorzata Michalak – Bartkowiak.

UNIQA jest jedynym towarzystwem ubezpieczeniowym na rynku z siedzib± w £odzi. I jedn± z nielicznych spó³ek bran¿y finansowej, której centrala mie¶ci siê w historycznym budynku, wpisanym do ewidencji zabytków.

Remont wymaga³ przeniesienia ponad 150 pracowników do lokalizacji tymczasowej. Nowa powierzchnia biurowa zaaran¿owana zosta³a w formule open space, dziêki czemu powiêkszono liczbê stanowisk pracy ze 162 do 197.

Grupa dzia³aj±ca w Polsce nale¿y do austrackiego koncernu UNIQA, którego tradycja siêga ponad 100 lat. Zatrudnia w Polsce ponad 900 osób, w tym a¿ 400 w £odzi. Jest tym samym jednym z wiêkszych pracodawców w regionie. W latach 2011-2013 obie spó³ki UNIQA dzia³aj±ce w Polsce – towarzystwo maj±tkowe i ¿yciowe - odprowadzi³y do pañstwowej kasy prawie 23 mln z³ podatku PIT, 4,6 mln z³ podatku CIT i 4,2 mln z³ podatku VAT. Bezpo¶rednio do kasy miejskiej w tym samym okresie trafi³o m.in. ponad 310 tys. z³ podatku od nieruchomo¶ci.

Miasto fabryk

Miasto £ód¼ dawniej nazywane by³o miastem fabryk. Dzi¶ tylko nieliczne z tych, które pozosta³y maj± szansê przej¶æ rewitalizacjê. Jak wyja¶nia Dariusz Chwalborski z Towarzystwa Przyjació³ £odzi, historia budynku siêga 1896 roku, gdy w tym miejscu powsta³a niedu¿a, zatrudniaj±ca 40 robotników farbiarnia we³ny Oskara Stadtlandera. W 1912 roku do rozbudowanych budynków zosta³a przeniesiona z ulicy Piotrkowskiej fabryka wyrobów we³nianych Maksymiliana Schiffera /Szyffera/, dzia³aj±ca od 1889 roku. W latach miêdzywojennych w czê¶ci hal produkcyjnych znajdowa³a siê z kolei tkalnia jedwabiu H. Gordina i S-ka. Od pocz±tku lat 90-tych XX wieku w budynku starej fabryki siedzibê ma Zak³ad Ubezpieczeñ i Reasekuracji Polonia SA, a po zmianie nazwy (11 lat temu) i w³a¶ciciela (13 lat temu) - UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeñ SA.

Miasto 100 kamienic

Od 2011 r. miasto £ód¼ prowadzi projekt „Mia100 kamienic”. Równolegle prowadzone s± prace rewitalizacyjne ulicy Piotrkowskiej i Ksiê¿ego M³yna. Lista zabytków obejmuje budynki XIX i XX wieku, które trwale zwi±zane s± z histori± miasta, a w okresie PRL nie przechodzi³y ¿adnych remontów. Ich rewitalizacja pozwoli uratowaæ zabytkowe centrum £odzi. Odnawiane s± ca³e budynki od piwnicy, a¿ po dach. Wymianie podlegaj±: stolarka okienna, stolarka drzwiowa, wzmacniane s± stropy, odnawiane elewacje, bramy, klatki schodowe. Wszystkie prace odbywaj± siê pod nadzorem konserwatora zabytków. Jednocze¶nie remontowane budynki s± pod³±czane do miejskiej sieci cieplnej. 

¬ród³o: UNIQA